Záchrana ventilátoru v hospodě

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

Záchrana ventilátoru v hospodě

#1 Příspěvek od ZdenekHQ »

Hospodské na brigádě se zadřel takovej ten bílej hypermaketovej ventilátor. Ten mastnej hospodskej prach udělal svoje, ložiska zatuhly, takže to jen vrčí, pánové to "opravili" olejem vytaženým přímo z motoru auta, možná tam měli nalít spíš brzdovou kapalinu. :D

Přemýšlím, jak ho na cca 3 dny přimět k životu bez nějakýho rozdělávání, než si koupí novej - napadl mě isopropanol, že by to trošku vypláchl....

Máte nějakej lepší nápad ?
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
bu2520
Příspěvky: 4021
Registrován: 16 črc 2007, 02:00
Bydliště: u HK

#2 Příspěvek od bu2520 »

spíš bych použil WD sprej a možná by stálo za to nechat ho rozběhnout na slunku aby ten tuk trochu povolil.

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#3 Příspěvek od Hill »

Když není WD, zvládne to i normální olej na kola a šicí stroje. Sice to chvilku rozhýbávání dá, ale funguje to.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#4 Příspěvek od ZdenekHQ »

V tom motoru je vidět nános hnědýho svinstva, podle mě první krok je to rozpustit.

Chlapi z toho měli zábavu na 2 hodiny, já jsem se jen smál, výsledek byl ten, že když se to roztočí rukou, tak se to chvilku točí.

Jemnej olej mám. Jak bude konkurovat tomu autooleji, to už nevím. Ty ložiska jsou snad původně samomazný, ne ?
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
stasek
Příspěvky: 2191
Registrován: 15 srp 2005, 02:00

#5 Příspěvek od stasek »

Tyto ventilátory stojí za h...o. Mě se několikrát zastavil, jsem nahluchlej a tak jsem to neslyšel, až mě upozornil smrad, jak se stojící motor zahříval. Jestli by chytl plamenem nevím, ale už bych si nedovolil ho nechat běžet celou noc v místnosti, kde spím. Několikrát jsem ho "opravil" tak, že jsem promazal kluzný ložiska, ale když se to několikrát opakovalo, tak jsem ložiska vyměnil za kuličkový. Je to sice hlučnější než původně, ale s ohledem na můj sluch je to jedno. Jinak jsou to podle mně nebezpečný šmejdy.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#6 Příspěvek od BOBOBO »

Všechna samomazná ložiska jsou samomazná jen do určité doby . Já bych to prolil a protočil nejdříve s benzinem a až potom ten olej na šicí stroje . Mažu tím , včetně poťáků , skoro vše . Kvalitní olej na šicí stroje nezatuhne .

Uživatelský avatar
Eleman
Příspěvky: 3439
Registrován: 21 úno 2011, 01:00
Bydliště: Český Středozápad (JO70AD)

#7 Příspěvek od Eleman »

Ten motor je potřeba rozebrat a tu ztuhlou hnědou sračku očistik z hřídele a ložisek benzinem. Namazat olejem (používám už léta super mogul extra - je řidší - co mi zbyl ze ze "šáde") a složit. Výsledek je zaručen, už jsem jich takto opravil hodně k plné spokojenosti.
Jakékoliv promytí či promazání bez rozebrání a vyčištění nemá dlouhodobý účinek.
Ještě jednu poznámku: Po složení a dotažení ložiskových štítů je třeba oklepat na hřídelku gumovou nebo dřevěnou paličkou, aby usadila kluzná ložiska. Hřídel se musí točit naprosto lehce.
Člověk se celý život učí jenom proto, aby ve stáří všechno zapomněl.
„Když už člověk jednou je, tak má koukat aby byl. A když kouká, aby byl, a je, tak má být to, co je, a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.“ J. Werich

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#8 Příspěvek od Hill »

Zatím jsem nemusel motor rozebírat, on si ten olej vytlačil sajrajt sám. Osička má určitou axiální vůli, takže, jak s ní jde hnout rukou, znovu prokapat, pár minut počkat a rozpohybovat po délce, on se ten zatuhlý sajrajt vytlačí ven.
Jeden takto promazaný ventilátor tu běhá už zase dva měsíce a jeden ještě o něco déle.
I když, pravda, s tím rozebráním a benzínem by to asi bylo rychlejší.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#9 Příspěvek od BOBOBO »

A zvláště i když se i jen trochu přidře hřídelka . Je pak dobré přelet čep nějakým smirkem , tak pětistovkou . Ony i ztvrdlé úsady jsou potom rychle pryč . Ale když bez rozebrání , tak bez rozebrání .

Uživatelský avatar
Eleman
Příspěvky: 3439
Registrován: 21 úno 2011, 01:00
Bydliště: Český Středozápad (JO70AD)

#10 Příspěvek od Eleman »

No uvidíme jestli bude běhat ještě příští rok až bude celý podzim, zimu a jaro někde bez hnutí ležet.
Připouštím, že bez rozebrání se může někdy zadařit, ale s rozebráním je to stopro. Navíc i poměrně rychlé, než to prolévat, kvrdlat s tím a otírat...
Nevím co to ti číňani používají za humus vazelínu, když během pár měsíců ztvrdne. Navíc kluzná ložiska a vazelína nejdou dost dohromady.
Takže buď samomazná (to tyto evidentně nejsou), nebo olej.
Člověk se celý život učí jenom proto, aby ve stáří všechno zapomněl.
„Když už člověk jednou je, tak má koukat aby byl. A když kouká, aby byl, a je, tak má být to, co je, a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.“ J. Werich

Uživatelský avatar
ACDC
Příspěvky: 503
Registrován: 20 čer 2005, 02:00
Bydliště: Bukovec okr.Frýdek Místek

#11 Příspěvek od ACDC »

Zdravím, ja jsem měl asi před dvěma roky problém s ventilátorem v autě, taky přidřené kluzné ložiska, takové to vyčištění a promazání dlouho nevydrželo, tak jsem to předělal na kuličkové ložiska, a doteď v pohodě.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#12 Příspěvek od ZdenekHQ »

Benzin jsem brát nechtěl, tak jsem vzal ten isopropanol, vyčistil, složil a krásně se to točilo.

Ovšem nebyla to operace, ale jen zkušební pitva, pánové podezírali i vypínač, utrhli dráty, dali to natvrdo, ovšem mezi odbočky na vinutí, čímž to celý dorazili. Převíjet to nebudu. :D
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
monterjirka
Příspěvky: 2761
Registrován: 14 čer 2003, 02:00
Bydliště: Blížejov

#13 Příspěvek od monterjirka »

KONTOX
To je nejen na kontakty, ale docela slušně rozpouští některé ztuhlé ropné látky a má i trochu "mazadla".

Uživatelský avatar
Michal22
Příspěvky: 7655
Registrován: 28 bře 2012, 02:00
Bydliště: Brno

#14 Příspěvek od Michal22 »

Jo, Kontox. Úplně ideální byl v předvolbách a ladících potenciometrech starších televizorů. Nevím, kdo to kdysi doporučil, ale pokud byl někde Kontox přítomen (musím uznat, že docela pěkně voněl), tak jsem to vždycky raději rozebral, vyčistil IPA, až potom namazal POUZE mechanické věci Kontoxem. Tak aby se ani kapka tohoto superspreje nedostala na uhlíkové dráhy. Potom to bývalo super.

Uživatelský avatar
Duvsan
Příspěvky: 5863
Registrován: 21 úno 2009, 01:00
Bydliště: Okres Nitra

#15 Příspěvek od Duvsan »

Mechanické veci nebolo lepšie namazať SILICALom? Kontakty a odporové dráhy si mazal čím, Diavou?
Čo máš proti Kontoxu (Kontaktolu a tak)? Použil som ho pár krát, pomohol.

Odpovědět

Zpět na „Poradna“