Pračka Electrolux EWT 1326- nepere, ale nehlásí *VYŘEŠENO*

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Michal22
Příspěvky: 7655
Registrován: 28 bře 2012, 02:00
Bydliště: Brno

Pračka Electrolux EWT 1326- nepere, ale nehlásí *VYŘEŠENO*

#1 Příspěvek od Michal22 »

Dnes se nám objevil problém s touto pračkou.
Projevuje se následovně- po navolení programu a stisku tlačítka Start se obrátí buben (slyšitelně) a z odpadu vyteče malé množství vody. Poté cvakne ventil a pračka začne napouštět. Na LCD se objevuje normální infortmace o praní, střídavě s informací o možnosti otevření dvířek (viz. prani.jpg a otevreni.jpg). Potud se to jeví v pořádku.
Potom se ale místo rozběhnutí praní objeví hlášení "čerpání" a z odpadu vyteče voda, která se předtím napustila (viz cerpani.jpg). Toto trvá dohromady asi 2 minuty a potom se objeví hlášení o ukončení programu (konec.jpg).
Zkoušel jsem pračku na nějakou dobu odpojit od sítě, vytáhl jsem filtr a vyčistil jej(byl jen mírně znečištěný, průtoku přes něj to nemohlo bránit).
Pračka dál nepere. Doposud byla absolutně spolehlivá, máme ji cca 5-6 roků.
V diskuzi jsem zatím nenašel podobný problém, proto se zkouším zeptat.
Díky
Přílohy
konec.jpg
(115.71 KiB) Staženo 90 x
cerpani.jpg
(112.44 KiB) Staženo 82 x
otevreni.jpg
(118.71 KiB) Staženo 67 x
prani.jpg
(120.55 KiB) Staženo 82 x
Naposledy upravil(a) Michal22 dne 11 srp 2012, 14:06, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
Michal22
Příspěvky: 7655
Registrován: 28 bře 2012, 02:00
Bydliště: Brno

#2 Příspěvek od Michal22 »

Tak jsem začal s kontrolou uvnitř, uhlíky vypadají dobře, délka ještě ucházející, ale jeden jaksi drhne v šachtě, nešel ven, teď se mu nechce nazpět. Jdu vytáhnout motor.

Uživatelský avatar
Michal22
Příspěvky: 7655
Registrován: 28 bře 2012, 02:00
Bydliště: Brno

#3 Příspěvek od Michal22 »

Tak motor jsem rozebral, v té jedné šachtě zavazel takový ten fixační prolis, co drží šachtu ve víku motoru. Trochu jsem jej propiloval, uhlík už chodí dobře. Složil jsem to, pračka se chová stejně jak před tím :(
Neměl by někdo radu?
Neexistuje nějaký reset pro tuto pračku?
Díky

Uživatelský avatar
tatramacek
Příspěvky: 1875
Registrován: 07 pro 2007, 01:00
Bydliště: Kroměřížsko

#4 Příspěvek od tatramacek »

Nemáš zacpaný přítok vody ? kolik té vody pračka vypustí po tom napuštění.. Třeba je průtok vody omezený v daném čase se pračka nenapustí a tudíž program ukončí.. ale to by taky hodilo error... Zkontroluj veškeré konektory,čidlo polohování bubnu.. ty uhlíky - stav komutátoru... atd...
Audaces fortuna iuvat

Uživatelský avatar
Michal22
Příspěvky: 7655
Registrován: 28 bře 2012, 02:00
Bydliště: Brno

#5 Příspěvek od Michal22 »

tatramacek- díky za tipy. Podlě mě pračka vypustí přibližně to, co napustí, ale je to jen odhad. Spíš mě teď vrtá hlavou proč po spuštění programu, ve chvíli kdy slyším sepnout ventil a začne se napouštět voda, tak do odpadu odteče trocha, odhadem třeba 2 deci. Co to je za vodu? Kde se vzala?
Konektory vypadají OK (ještě jsem teda nebyl u řídící desky), uhlíky cca 2,5 cm a bez nějakého vyjiskření nebo podobného problému. Čidlo polohování vypadalo taky dobře. Pračka jako tak je v pěkném stavu, čekal jsem horší pohled.

Uživatelský avatar
Hydrawerk
Příspěvky: 7678
Registrován: 13 pro 2011, 01:00
Bydliště: Earth

#6 Příspěvek od Hydrawerk »

Nevylučoval bych nějaké poškození softwaru v mikroprocesoru. Možná bude nutné v servisu nechat vyměnit řídicí desku, případně pouze uPC.

Uživatelský avatar
sefi
Příspěvky: 271
Registrován: 15 dub 2008, 02:00

#7 Příspěvek od sefi »

myslím si že to na začiatku práčka spusti autotest a to je to že obráti bubnom a zapne na chvílu čerpadlo, pravdepodobne najde nejaku chybu až po napustení vody a nevie ju identifikovať, to že potom vypúšťa vodu značí že niečo našla...

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#8 Příspěvek od rnbw »

Napriklad zvod vyhrevneho telesa?

Uživatelský avatar
Michal22
Příspěvky: 7655
Registrován: 28 bře 2012, 02:00
Bydliště: Brno

#9 Příspěvek od Michal22 »

rnbw- to zní logicky, k nestandartnímu chování dojde vlastně až ve chvíli, kdy by pračka měla začít ohřívat. Zkusím to proměřit.

Uživatelský avatar
Mirda
Příspěvky: 597
Registrován: 14 kvě 2004, 02:00
Bydliště: Vysočina

#10 Příspěvek od Mirda »

Taky zkontroluj relé co spíná topné těleso a jak drží v plošném spoji.

Uživatelský avatar
Michal22
Příspěvky: 7655
Registrován: 28 bře 2012, 02:00
Bydliště: Brno

#11 Příspěvek od Michal22 »

Takže- pračka vyřešena. Pozvali jsme jednoho šikovného opraváře, opravdu bylo vadné těleso, navíc bylo nutné nahrát EPROMu. Obojí vyřešil a už pereme.
Ještě doporučil použití citlivějšího Fíčka, původně jsme to měli zapojené jen přes jistič, Fíčko bylo pro celý dům 0,1A. Teď jsme přidali jen pro pračku 0,03A.
Díky všem za rady

Odpovědět

Zpět na „Bílá technika“