Pomoc s opravou indikátoru vybuzení u zesilovače

Opravy a závady na MG, RMGF, CD, zesilovačů, receiverů, reprosoustav

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Nikishek
Příspěvky: 5
Registrován: 08 srp 2012, 02:00

Pomoc s opravou indikátoru vybuzení u zesilovače

#1 Příspěvek od Nikishek »

Zdravím,
nedávno se mi stala menší nehoda. Měl jsem rozdělaný zesilovač (Hollywood Impact 480 MKII, schéma bohužel nemám). Byl spuštěný a nedopatřením se mi dotkl zesílený audio výstup s jedním chladičem na tranzistoru.

Výsledek je ten, že se mi zničil indikátor vybuzení. Teda né zcela. Ale není to moc použitelné.

Indikátory mám dva - levá a pravá strana. Jeden nefunguje vůbec, druhý ano, ale jedna dioda na něm stále svítí.
Obrázek

Doufám, že chyba bude jen v tomto malém plošňáku a ne v plošňáku na zesilovači. Vše ostatní funguje kromě těchto diod, jak má.

Mohl by mi prosím někdo pomoct, jak diagnostikovat a najít chybu?

Uživatelský avatar
Michal22
Příspěvky: 7655
Registrován: 28 bře 2012, 02:00
Bydliště: Brno

#2 Příspěvek od Michal22 »

Na co je tam ten potenciometr? Že by ten modul nebyl jen pro indikátory?
Hele, obkresli schema- pokud to neumíš, tak bych potom pochyboval, že budeš umět tohle opravit.

Uživatelský avatar
Nikishek
Příspěvky: 5
Registrován: 08 srp 2012, 02:00

#3 Příspěvek od Nikishek »

Nakreslit schéma bych mohl.

No je pravda, že zas tak zkušený nejsem. Škola sice elektro, ale žádná praxe. Základy bych snad zvládl.

Jinak je to pravda, tím potenciometrem se ladí hlasitost - funguje, hudba hraje. Jen ty diody. Ještě jsem teda netestoval jestli funguje zvuk i přes ten druhej.

Mám trochu podezření, že je proraženej ten tranzistor, kterého jsem se dotknul při té nehodě. Ale to by stále nevysvětlovalo proč svítí jen jedna dioda a ostatní normálně reaguje - indikace vybuzení, a na druhém modulu vůbec nic.

Uživatelský avatar
Jimmi2
Příspěvky: 1177
Registrován: 04 led 2010, 01:00
Bydliště: Praha, Teplice

#4 Příspěvek od Jimmi2 »

Před každou LEDkou je malý spínací tranzistor. Asi bych hledal chybu tam.

Uživatelský avatar
PCmaniac99
Příspěvky: 749
Registrován: 07 úno 2008, 01:00
Bydliště: Jablonec nad Nisou

#5 Příspěvek od PCmaniac99 »

jestli se Ti dotkl jeden výstup s chladičem tak by se dalo předpokládat že na tom výstupu něco odešlo ale druhej kanál je v pořádku. Indikátor vybuzení pak na jedenom kanálu funguje normálně ale na druhým dělá neplechu... a hraje to vůbec? to že jedna dioda pořád svítí může bejt třeba nějakým brumem nebo bordelem kterej z toho po tom zkratu leze ven...

Uživatelský avatar
Nikishek
Příspěvky: 5
Registrován: 08 srp 2012, 02:00

#6 Příspěvek od Nikishek »

Tak je to tak, ten jeden kanál nehraje vůbec, jen je z něj slyšet hodně něco co by připomínalo hudbu když zesílím. Možná proto tam nejedou ty diody a možná jsou vlastně i v pořádku. Druhý hraje a diody blikají až na tu jednu, ta tam začala nastálo svítit po tom zkratu.
Je tam malej černej flek od jiskry na tom chladiči.

Uživatelský avatar
Michal22
Příspěvky: 7655
Registrován: 28 bře 2012, 02:00
Bydliště: Brno

#7 Příspěvek od Michal22 »

Nikishek- prohoď vstupy těch indikátorů. Zaprvé zkusíš, zda je ten druhý funkční, navíc jako bonus by teoreticky mohlo vyjít najevo, že je ten druhý indikátor taky vadný a blokuje vstup toho nehrajícího kanálu.

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#8 Příspěvek od Sendyx »

Spíš je načase to dát někomu na opravu.

Odpovědět

Zpět na „Audiotechnika“