OVP CTV256, zdroj

Poradna určená pro amatéry

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Duvsan
Příspěvky: 5863
Registrován: 21 úno 2009, 01:00
Bydliště: Okres Nitra

OVP CTV256, zdroj

#1 Příspěvek od Duvsan »

Schému používam odtiaľto: http://www.eserviceinfo.com/downloadsm/ ... TV256.html . Vady sú dve, druhá je v RKS, ale teraz mi dáva zabrať zdroj. Pri náhradnej záťaži (žiarovke) síce naštartuje, ale najprv zopárkrát zaklepe. U 100W tak 4-5 krát, u 60W 2-krát. To už mám vymenené VD108, C123 s C138, VD104, C109, C113, dokonca som prihodil paralelku (180µF) k C108. Skúšal som i R108, tiež by mal byť v poriadku. Na skúšku som ho nahradil 1Ω, zdroj neštartoval vôbec (len klepal). Ak na pozícii C123 a C138 mám len 47µF, klepe menej, štaruje rýchlejšie. Keď tam mám 100µF, klepe, ako som popísal. Keby som dal viac, asi by klepal viac. Je na výmenu MOSFET (VT101), alebo niečo okolo neho? Už neviem, kadiaľ sa hnúť. Dík

Uživatelský avatar
Mirda
Příspěvky: 597
Registrován: 14 kvě 2004, 02:00
Bydliště: Vysočina

#2 Příspěvek od Mirda »

R103 v napájení IO zkontroloval?

Uživatelský avatar
Duvsan
Příspěvky: 5863
Registrován: 21 úno 2009, 01:00
Bydliště: Okres Nitra

#3 Příspěvek od Duvsan »

R103 je v poriadku. Ale v jeho prípade si predstavujem iné prejavy závady. Ale dík

Opravené, vadné bolo UC-čko. Ďas to sper. Skoro som menil MOSFET.

Edit, uviedol som to do pôvodného stavu, síce naštartuje, ale štartuje dlho a drásavo. MOS som skúšobne vymenil, k C115 som dal skúšobne paralelku, potom k C116, nepomohlo. Už neviem.

Uživatelský avatar
Duvsan
Příspěvky: 5863
Registrován: 21 úno 2009, 01:00
Bydliště: Okres Nitra

#4 Příspěvek od Duvsan »

Opravené, C142. Vrátil som i UC-čko.

Uživatelský avatar
kokun
Příspěvky: 8693
Registrován: 21 čer 2008, 02:00
Bydliště: Valachy

#5 Příspěvek od kokun »

A co má C142-ka společného se zdrojem?
Psal jsi, že při náhr. zátěži (žárovka) zdroj taky špatně startuje :wink:
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali

Uživatelský avatar
Duvsan
Příspěvky: 5863
Registrován: 21 úno 2009, 01:00
Bydliště: Okres Nitra

#6 Příspěvek od Duvsan »

Dvakrát cvakol a naskočil. Nwm, možno som dal prisilnú žiarovku. :nevim:
So štartovaním samotnej TV to bolo tak, že BU-čko bolo pootvorené a chovalo sa ako odpor (vlastne ZD - proste záťaž) a patrične sa hrial. V dôsledku toho zdroj klepal. Po niekoľkých sekundách elyt pod vplyvom peckovania trošku posunul svoje parametre, čo postačilo k normálnemu naštatovaniu TV. Priviedlo ma k nemu to hriatie BU. Nešlo mi do hlavy, prečo je pri štarte tak teplý chladič a potom počas prevádzky mierne poochladol. Tak som osciloskopom začal kontrolovať elyty (zvlnenia). K žiarovke som sa viac nevracal.

Uživatelský avatar
Duvsan
Příspěvky: 5863
Registrován: 21 úno 2009, 01:00
Bydliště: Okres Nitra

#7 Příspěvek od Duvsan »

Uvedený TV som zaradil do služby, priebežne som vychytal chyby svojich doplnkov, ale zostali dva úkazy, na ktoré som krátky.
Jedným z nich je jav, že ostré kontrastné prechody (biela/čierna) sú akoby lemované retiazkou. U záberov s nižším kontrastom to nie je viditeľné a nemá na to vplyv nastavenie kontrastu. Pripadá mi to vecou signálových obvodov. :nevim: Toto už je tretí prípad v rodine, všetko sú to OVP.
Druhý problém je pri prudkých kontrastných zmenách (z tmy preskok do svetla) krátkodobé (desatiny sekundy) horizontálne zúženie obrazu. S týmto je toto druhý kúsok, v predchádzajúcom som vyčerpal nápady a závadu som nenašiel. Tiež OVP.
TVP mám u seba, ak má niekto nápad, sem s ním. Inak budem čakať, čo sa poručí.
Tak dík

Uživatelský avatar
hosab
Příspěvky: 226
Registrován: 25 lis 2009, 01:00

#8 Příspěvek od hosab »

Řetízkovaný obraz může být způsoben některým z elytů kolem 200V z výstupu VN trafa.K druhému dotazu:Pokud je na řádku BUčko,vyzkoušel bych něco lepšího s vyšším zesílením.Něco z řady C,D a nebo S.Nejlépe změřit.V krajním případě upravit buzení-viz schema.

Uživatelský avatar
Duvsan
Příspěvky: 5863
Registrován: 21 úno 2009, 01:00
Bydliště: Okres Nitra

#9 Příspěvek od Duvsan »

Myslíš napájanie videokonca? Tam sú dva elyty, 22µ a 4µ7 na doske "video". Môžem vymeniť, ovšem ak také nájdem (blbec, včera som odoslal objednávku do AVelmaku a nespomenul som si na takéto).
S tým tranzistorom, vieš to teoreticky oddôvodniť?

Ešte k zdroju. Pri štarte dvakrát cvakne, kým sa chytí. Nepripadá mi to normálne, ale chybu som nenašiel.

Uživatelský avatar
talent
Příspěvky: 345
Registrován: 09 pro 2010, 01:00
Bydliště: Bratislava

#10 Příspěvek od talent »

Pozri C123 či nie je slabý.

Uživatelský avatar
Duvsan
Příspěvky: 5863
Registrován: 21 úno 2009, 01:00
Bydliště: Okres Nitra

#11 Příspěvek od Duvsan »

To je napájanie riadku. Ak si správne pamätám, tú vetvu som (medzi iným) preveroval osciloskopom a už neviem, možno som i menil tie elyty. Môžem cvične vyskúšať. Len počkám, kým príde zásielka. Zatiaľ ďakujem.

BTW, ako to tí Oraváci značili? Prečo má jeden elyt pozičné číslo C123 a druhý paralelne s ním a i osadený vedľa neho C138? :upset:

Uživatelský avatar
hosab
Příspěvky: 226
Registrován: 25 lis 2009, 01:00

#12 Příspěvek od hosab »

Nevím zda to dostatečně vysvětlím.Při větším jasu se zvětší odběr z VN trafa a tím se zvětší proud řádk.tranzistoru.Při malém zesílení BUčka se nedostatečně otevře,tím poklesnou všechna napětí za trafem.Jistě je známo,že každá změna napětí se projeví na horizont. i vertik. vychyl.cívkách spolu s E-W.Nedostatečně otevřený řádk.tranzistor ovšem také nepřiměřeně topí.Podmínkou ovšem je,že mám primární-základní zdroj v pořádku!To,že špatně startuje nemusí být dobrý.Prověřit důkladně elyty.Vyzkoušet na žárovce a příp.měřit i při změně zátěže.

Uživatelský avatar
Duvsan
Příspěvky: 5863
Registrován: 21 úno 2009, 01:00
Bydliště: Okres Nitra

#13 Příspěvek od Duvsan »

Ale to by sa prejavovalo stále, aspoň pri veľkých svetlých plochách. Nie? Ono to len "hopne" a maká ďalej. Navyše to urobí len občas. Zaujímavejší mi pripadá ten zdroj. Elytmi by to byť nemalo. Žeby R108(0R33), alebo tým trandom?

Uživatelský avatar
KUBO
Příspěvky: 3713
Registrován: 30 říj 2005, 02:00
Bydliště: VT SLOVAKIA

#14 Příspěvek od KUBO »

Pozri sa oscikom na C126, C129. Mal som raz prípad, že blbla pod napätím VD109.
„Hľadáme nepoznané, spoznávame nehľadané. Strácame to cenné, ceníme si až stratené. Milujeme všetko zradné a zrádzame milované.”
Pozdravuje Vás Martin

Uživatelský avatar
Duvsan
Příspěvky: 5863
Registrován: 21 úno 2009, 01:00
Bydliště: Okres Nitra

#15 Příspěvek od Duvsan »

Napájacie vetvy som osciloskopom obehol. Tá dióda stojí za pokus. Ďakujem za tip.
Teraz ho pozerám a drží a drží. Žeby sa umúdril?

Počkám na zásielku, urobím, čo mám v pláne, je v tom taký istý zdroj, overím štartovanie. Mám ciťáka, že je problém tam.

Čím ďalej som lenivejší, nechce sa mi. :(

Odpovědět

Zpět na „Televizory, monitory a projektory - PORADNA pro amatéry a začátečníky“