5A SYKFY

Prostor pro osobní dotazy, které nelze jinde dopasovat, případně které přímo nesouvisí s bastlením či elektrotechnikou obecně (protože i bastlíři jsou většinou normální lidé, co nedrží v ruce štípačky a šroubovák 24 hodin denně). Neslouží pro přeposílání obecně známých informací z komerčních webů.

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
TAKJAN
Příspěvky: 5866
Registrován: 17 lis 2011, 01:00

5A SYKFY

#1 Příspěvek od TAKJAN »

Včera jsem řešil doma problém s čímsi - ještě nevím přesně s čím. Ale zajímavé je, že přes jeden vodič v klasickém kabelu SYKFY 5x 0,5 teklo 5A a vůbec se nehřál, respektive měl teplotu okolí cca 25 st. Ani celý kabel nebyl teplejší..

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#2 Příspěvek od ok1hga »

Přílohy
otepleni_vodice.png
(89.84 KiB) Staženo 84 x

Uživatelský avatar
patrikvarga
Příspěvky: 1062
Registrován: 24 dub 2007, 02:00

#3 Příspěvek od patrikvarga »

@ok1hga
0,5 je priemer vodiča .
Přílohy
vodic.png
(61.99 KiB) Staženo 57 x

Uživatelský avatar
TAKJAN
Příspěvky: 5866
Registrován: 17 lis 2011, 01:00

#4 Příspěvek od TAKJAN »

Výpočty jsou hezké....Ale:byl jsem to znova měřit, je to 4,92A DC, měřeno Metex. Předtím měřeno klešťákem. Vodič je lehce teplý.. Mnohem hůře na tom je měřící šňura - jakýsi šmejd. Ta pálí. Je to klasický 5x2x0,5...Co teď? Jiný proud? Jiná měď? Je to ještě poctivá, komunistická..Taky mne to děsí

Uživatelský avatar
marli
Příspěvky: 173
Registrován: 15 bře 2007, 01:00

#5 Příspěvek od marli »

A kde to měříš a v jakým obvodu je to zapojený? Jsi si jist že ten celej proud jde fakt jenom jednou žílou toho kabelu, a ne nikde okolo?

Jinak parametry elektrovodné mědi (měrný odpor) )současný a z minulosti nebudou tak rozdílný... ten průřez je prostě miniaturní a kvalitnější mědí to nevysvětlíš.

Uživatelský avatar
TAKJAN
Příspěvky: 5866
Registrován: 17 lis 2011, 01:00

#6 Příspěvek od TAKJAN »

Samozřejmě to měřím přímo na žíle. Vím i důvod - zkratovaný indukční snímač. 24V x 5A =120W/ cca 20m = 6W na metr. Zem nepočítám, ta je bytelná..Takže to zas taková záhada není..

Uživatelský avatar
Bernard
Příspěvky: 3614
Registrován: 27 kvě 2005, 02:00

#7 Příspěvek od Bernard »

Jestli jsou SYKFY kabely stále jako kdysi, má žíla Φ 0,5 asi 100 Ω/km. Pro 5 A by to tedy bylo 2,5 W/m.

Uživatelský avatar
jura80
Příspěvky: 908
Registrován: 05 lis 2011, 01:00
Bydliště: Boskovice
Kontaktovat uživatele:

#8 Příspěvek od jura80 »

Nevím, co je to za kabely, ale asi bude taky záležet na izolaci, jak dobře vede teplo, a jaký je vnější průměr toho kabelu. Pokud je třeba ten SKYFY celkově zvenčí tlustej a vevnitř se hřeje jen jedna žíla, asi to zvenčí nebude poznat. A ta hřející žíla navíc není ve vzduchu, ale asi bude v nějaké hmotě, co rozvádí teplo do celýho kabelu trochu líp, než by odváděl jen samotné luft (ten je fajn tepelným izolantem). A ta část, co třeba vylézá ven, pokud je krátká, tak je nezajímavá, protože přes měď jde teplo zase zpátky do vnitřku kabelu (a na opačné straně do svorkovnice, konektoru, kdo ví čeho). Měřicí šňůra je jen jedna, s tenkou izolací, malá ochlazovací plocha... Aspoň můj názor (nepodložil jsem výpočtem, a už vůbec ne přesným zadáním).

Každopádně, hlavně nepřetěžujme ani kabely, ani součástky, ani sami sebe. Ani jedno neseká dobrotu a mnohdy to vede ke zbytečným dotazům a špekulování.
Nejsu žádným fóristem, ale když něco negómu, tož, přindu se zeptat. A když se nesnesitelně nudím, nebo když jsu na plech, někdy se může stát, že se i pokusím poradit. Zdraví Jura!

Uživatelský avatar
TAKJAN
Příspěvky: 5866
Registrován: 17 lis 2011, 01:00

#9 Příspěvek od TAKJAN »

Ano, v tom kabelu se to pěkně rozloží. Ale stejně je to zajímavé, respektive bych nikdy neřekl, že to snese...

Uživatelský avatar
jura80
Příspěvky: 908
Registrován: 05 lis 2011, 01:00
Bydliště: Boskovice
Kontaktovat uživatele:

#10 Příspěvek od jura80 »

Jak dlouho to snáší, toť wwwotázka...?
Nejsu žádným fóristem, ale když něco negómu, tož, přindu se zeptat. A když se nesnesitelně nudím, nebo když jsu na plech, někdy se může stát, že se i pokusím poradit. Zdraví Jura!

Uživatelský avatar
patrikvarga
Příspěvky: 1062
Registrován: 24 dub 2007, 02:00

#11 Příspěvek od patrikvarga »

Bernard píše:Jestli jsou SYKFY kabely stále jako kdysi, má žíla Φ 0,5 asi 100 Ω/km. Pro 5 A by to tedy bylo 2,5 W/m.
V pdf. pišu , že až cca 200 Ω/km. Potom by to bolo 5W/m . Pri pradpoklade , že ten prúd ide aj druhým vodičom naspäť , tak 10W/m.
Přílohy
SYKFY.pdf
(183.27 KiB) Staženo 52 x

Uživatelský avatar
TAKJAN
Příspěvky: 5866
Registrován: 17 lis 2011, 01:00

#12 Příspěvek od TAKJAN »

Asi čtyři dny, než jsem si všiml, že klesá napětí na aku. Byl to jen + vodič, zem je podstatně lepší.

Uživatelský avatar
Bernard
Příspěvky: 3614
Registrován: 27 kvě 2005, 02:00

#13 Příspěvek od Bernard »

patrikvarga píše:....V pdf. pišu , že až cca 200 Ω/km. Potom by to bolo 5W/m . Pri pradpoklade , že ten prúd ide aj druhým vodičom naspäť , tak 10W/m.
Píšou tam odpor smyčky na kilometr, což je 2 km vodiče. No a 200Ω/2km jsou 100Ω/km vodiče. A při proudu 5 A to bude 2,5W/m vodiče nebo 5W/m smyčky.

Uživatelský avatar
TAKJAN
Příspěvky: 5866
Registrován: 17 lis 2011, 01:00

#14 Příspěvek od TAKJAN »

Mně to vychází jak psáno výše. Což mne utvrzuje v tom, že výpočet a praxe je mnohdy něco jiného..

Uživatelský avatar
Atlan
Příspěvky: 4499
Registrován: 10 kvě 2004, 02:00
Bydliště: Košice

#15 Příspěvek od Atlan »

Neviem ale ked som robil nejake pokusty tak taky vodic pri prude 15A sublimoval :D Tak že kludne je to mozne pouzit ako 15 poistku :D

Odpovědět

Zpět na „Nezařaditelné“