Problém s třífázovým jističem 3x25A

Vše co se týká silnoproudu.

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
stasek
Příspěvky: 2191
Registrován: 15 srp 2005, 02:00

Problém s třífázovým jističem 3x25A

#1 Příspěvek od stasek »

Dobrý den přeji,
bydlím v zahradním domku v zahrádkářské kolonii a mám hlavní třífázový jistič 3x25A. Jelikož mi občas nekontrolovaně vypadl, dost běžně i v noci, tak jsem ho nechal vyměnit za nový. Závada se dnes v noci opakovala, nevím čím to je. Jelikož v noci může běžet jen lednice, mrazák, a nepřetržitě běží dmychadlo čističky (20W) případně i všechny tyto spotřebiče dohromady, mohlo by jít o závadu na nich. Taky jsem zkoušel všechny podružné jističe vypnout a kontroloval jsem, jestli není nějaký další odběr-a nebyl. Tak bych prosil o rady, nebo názory, čím by to mohlo být. Díky.

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#2 Příspěvek od Crifodo »

Hlavní 3x25A vypadne a podružné za nima drží? Nech nějakou dobu vypnutou lednici a mrazák a pak oba naráz zapni, jestli se sejde rozběhový proud, tak to tu 25ku může vybavit. Jsou na stejné fázi?

Uživatelský avatar
stasek
Příspěvky: 2191
Registrován: 15 srp 2005, 02:00

#3 Příspěvek od stasek »

Jo podružné jističe drží, a mrazák je na jiné fázi, než lednice.

Uživatelský avatar
Otkundes
Příspěvky: 1581
Registrován: 14 bře 2010, 01:00

#4 Příspěvek od Otkundes »

Třífázový jistič 25A bežně "utáhne" spotřebu rodinného domu se dvěma i třemi bytovými jednotkami. Jestli Vám vypadává jen tento jistič a ostatní jističe za ním zůstávají "nahozeny", tipoval bych to na nahodilé zkraty na trase mezi hlavním jističem a rozvodnicí, kde máte jističe jednotlivých okruhů. Samozřejmě předpokládám, že všechny jističe, instalované za hlavním jističem, mají nejméně o stupeň nižší hodnotu, než hlavní jistič a jsou funkční. Pokud máte instalovánu též třífázovou zásuvku, jištěnou třífázovým jističem typové řady J1K, nebo J7K, doporučuji zkontrolovat, zda bakelitový kryt jističe mezi svorkami nahoře není zuhelnatělý a připojovací svorky a šrouby nenesou stopy otavení po oblouku. Někdy se stává, že usazený prach na bakelitovém krytu navlhne a po povrchu krytu, mezi fázemi prošlehne výboj. Případně si ještě zkotrolujte, zda nedochází ke zkratu některé z fází proti skříni rozvodnice (pokud není vyrobena z plastu). Poznáte to podle otavení plechu.
Černý odběr jste již vyloučil a vliv připojených spotřebičů, prodlužovaček a pod., vlastně též (vypadává Vám jen hlavní jistič).

Uživatelský avatar
juricaj
Příspěvky: 135
Registrován: 30 pro 2006, 01:00
Bydliště: VSETÍN

#5 Příspěvek od juricaj »

Možná blbá otázka.Máš to první,co ti vyskakuje,opravdu jistič?Nemáš tam náhodou proudový chránič?

Uživatelský avatar
stasek
Příspěvky: 2191
Registrován: 15 srp 2005, 02:00

#6 Příspěvek od stasek »

Sundal jsem kryty z podružných jističů a nezjistil jsem závady. Všechny podružné jističe jsou nižších hodnot, než jistič hlavní. Mezi hlavním a podružnými jističi je kabel v zemi cca 40m. Nemyslím si, že je vada v něm, byl položen do pískového lože a zasypán pískem, nahoře je ještě chráněn cihlami, veden je v trávníku v hloubce cca 50 cm, vylučuji jakoukoliv možnost mechanického poškození. Zkoušel jsem též vypnout všechny podružné jističe a pozoroval elektroměr, jestli se netočí, jestli není někde svod. Ani se nehnul.
Nahodilý zkrat se jeví jako pravděpodobný, jenže nemám potuchy kde.
Pro Juricaje: ne nejedná se o chránič.

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#7 Příspěvek od Crifodo »

jaké typy jističů to jsou, jak ten hlavní tak ostatní? ten hlavní je u elektroměru zaplombovaný?

Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#8 Příspěvek od PavelFF »

Tak ještě zkus pro jistotu prověřit izolační stav toho 40m zaručeně nepoškozeného kabelu.

Pak by to taky mohla být nějaká zvídavá myška v hlavním rozvaděči, která tímto přišla o život.

Nebo z hospody se vracející opilci dělají legraci a cvakají jističem. Nebo mstící se soused - záškodník.

Jsou to zoufalé teorie ale to co popisuješ vlastně taky nemůže nastat. A přesto nastává.

Uživatelský avatar
stasek
Příspěvky: 2191
Registrován: 15 srp 2005, 02:00

#9 Příspěvek od stasek »

Hlavní jistič je zaplombovaný, je na něm nápis EATON pak PL7-B25. Vím že je rychlý, ale nařídili mi při výměně použít stejné parametry jako měl předchozí. Ten byl taky B. Měněn byl cca před měsícem. Jelikož původní vypadával při každém spálení žárovky a podružné držely, myslel jsem, že náhodné, někdy i noční výpadky jsou způsobeny tímto jističem, proto jsem ho měnil. Jak se ukázalo, tak to vadný jistič zřejmě nebyl.
Podružní jističe jsou ještě původní černé, včetně třífázového. Třífázový ITM, ostatní jednofázové V a na jednom to není uvedeno.
Spálenou myšku vylučuji, rozvaděč svým provedením propustí nejvíc tak mravence(žádné škvíry). To vypínání náhodným opilcem jsem zvažoval, ale je málo pravděpodobné. Musel by mít odpovídající kličku a nejspíš by se nezatěžoval zavíráním rozvaděče. Sousedi jsou slušní, spory s nikým nemám. Izolační stav kabelu nechám proměřit.

Uživatelský avatar
juricaj
Příspěvky: 135
Registrován: 30 pro 2006, 01:00
Bydliště: VSETÍN

#10 Příspěvek od juricaj »

Nebylo by možné,že přívodní nulový vodič má někdy přechoďák a spotřebiče jedou proti sobě bez nuly?

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#11 Příspěvek od Crifodo »

Ty ITM/ITV bývají už po tolika letech trosky, ale obvykle spíš nepřevádějí, než šlusujou. Ta instalace v baráku je ještě v hliníku? Může být občasný zkrat někde pod víčkem v krabici nebo v 3f zásuvce. Bez proměření izolace nejlíp 1 kV napětím to těžko rychle zjistíš. Leda odpojit všechno, nechat provizorně přes jiné jističe a vedení a pak postupně zkoušet vracet. Aby zlobil nový přívodní kabel, musel by být už při montáži poškozený. Může to vyhazovat klidně i ta lednice a starý ITV 16A to podrží déle než nový 25A Eaton.

Uživatelský avatar
stasek
Příspěvky: 2191
Registrován: 15 srp 2005, 02:00

#12 Příspěvek od stasek »

Špatně jsi to pochopil, přívodní kabel těch 40m je původní ještě hliník, tipuji tak 25-30 roků. Venkovní rozvaděč kompletní s jističem co vypadává je relativně nový, asi 5 roků. Instalace v baráku je už měď. Sice ještě dvoužilový rozvod, ale vše utahováno ve svorkovnicích poctivě a ještě kontrolováno. Vlhko v těchto místech, resp. v celé chalupě vylučuji. Uvidím, jak to bude pokračovat. Pokud to vypadne jednou za měsíc, není to tragedie. Zkusím nechat proměřit izolační stav přívodního kabelu.

Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#13 Příspěvek od PavelFF »

Crifodo píše:... Může to vyhazovat klidně i ta lednice a starý ITV 16A to podrží déle než nový 25A Eaton.
To mi připadá jako docela pravděpodobná varianta. Rozběh ledničky bývá někdy docela prda a trvá poměrně dlouho. Pamatuji se, že nám při tom ve starém bytě ztlumila na chvilku i světla.

Pokud vím, někdy selektivita jištění moc nefunguje a při zkratu vypne i nadřazený jistič, ač by teoreticky neměl.

Uživatelský avatar
Otkundes
Příspěvky: 1581
Registrován: 14 bře 2010, 01:00

#14 Příspěvek od Otkundes »

Jističe řady PL obsahují magnetickou a tepelnou spoušť a mají normovanou vypínací charakteristiku. Pro provedení "B" platí, že v případě tvrdého zkratu, kdy jističem protéká troj- a vícenásobek jmenovitého proudu, zafunguje spoušť magnetická. Pokud je proud nižší, než trojnásobek jmenovitého proudu jističe, po jisté době jistič vypne spoušť tepelná. Z charakteristiky lze vyčíst, že pokud (například) bude jističem protékat dvojnásobek jmenovitého proudu, jistič vypne až po 10 vteřinách! Nemyslím si, že by lednice při spínacích pochodech odebírala 75A, nebo by Vaši elektroinstalaci přetěžovala proudy nad 50A. Vzhledem k dlouhému hliníkovému přívodu, by spínání lednice muselo být patrné na ostatních spotřebičích (poklesy napětí, blikání žárovek).
Námětů k zamyšlení padlo více. Ještě se nabízí jedna možnost: jistič Vám občas neshazuje soused, ale o Váš zahradní domek se zajímá tipař - zloděj. Zkuste dvířka nenápadně zaplombovat - třeba po jejich uzavření kličkou, přes dvířka a "futra" nenápadně přilepit vteřinovým lepidlem (barvou) vlas, nebo štětinu ze smetáku...

Uživatelský avatar
TAKJAN
Příspěvky: 5866
Registrován: 17 lis 2011, 01:00

#15 Příspěvek od TAKJAN »

Elektroměrový rozvaděč je novější? Vývod do kabelu jde přes svorky v neplombované části, nebo přímo z elměru? Pokud je možno bez porušení plomb odpojit vývodní kabel, zkusit to. Pokud vede přes svorky, mohou být prošlehlé. Může tam být také myš. Nakonec může být vadný i elměr..

Odpovědět

Zpět na „Silnoproudá technika“