Pomoc s návrhem NF zesilovače TDA7293 + 2SC / 2SA

Opravy a závady na MG, RMGF, CD, zesilovačů, receiverů, reprosoustav

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
servissmol
Příspěvky: 35
Registrován: 13 led 2012, 01:00

Pomoc s návrhem NF zesilovače TDA7293 + 2SC / 2SA

#1 Příspěvek od servissmol »

prosím o zhodnocení tohoto schématu , vlastní nápad jak TDAčkem budit trandy , hlavní co mě k tomu vede je to , že zvuk tohoto TDAčka se mě líbí a chtěl bych tímto posílit jeho výkon a hlavně aby byl schopen odolat na jakoukoliv zátěž
je to jen můj nápad , tak prosím rozchodnotit lépe a poradit zda by to mohlo celkem rozumě šlapat , případně uvítám Vaše nápady jak to doladit. Děkuji
Jde mě především o to , aby byl tento zes odolný a taktéž s dobrým zvukem a hlavně jednoduché konstrukce , i když drahý ale to mě nevadí.

Obrázek
Přílohy
003.JPG
(38.23 KiB) Staženo 156 x

Uživatelský avatar
monterjirka
Příspěvky: 2761
Registrován: 14 čer 2003, 02:00
Bydliště: Blížejov

#2 Příspěvek od monterjirka »

Nechce se mi cpát to do nějakého simulátoru, ale mám trochu obavy, že by tam podle zapojení mohlo být slušné přechodové zkreslení - při malém rozkmitu signálu na výstupu IO se nebudou otevírat koncové tranzistory.
Nevím jaký zvuk má TDAčko, ale mě docela zaujal zvuk zesilovače s FETy na výstupu, relativně jednoduché zapojení, bylo to mj. v knize NF zesilovače (asi 3. díl)

Uživatelský avatar
servissmol
Příspěvky: 35
Registrován: 13 led 2012, 01:00

#3 Příspěvek od servissmol »

při malem výstup u IO bude hrát přes ten odpor Rxx do zátěže , a při větším už začně otvírat ty konce , tak právě jsi myslím že to přech, zkr nebude tak velké , vzhledem k použití na sub

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#4 Příspěvek od BOBOBO »

Jo nějak podobně , ale stačil by tam i jen jeden trand tohoto typu , ale pak snížit emitorový odpor na 0,1R . Vyzkoišej , nemáš co pokazit . Jinak je zapojení i pro paralelní chod těchto konců a pro +-30V to můžeš hnát do 2Ohmů .
Přílohy
opr.JPG
(29.21 KiB) Staženo 90 x

Uživatelský avatar
mtajovsky
Příspěvky: 3694
Registrován: 19 zář 2007, 02:00
Bydliště: Praha

#5 Příspěvek od mtajovsky »

To je OK, na stejném principu existuje už letitá 100W/4Ohmy konstrukce s 2x TDA2020 + 2x KD607/617 v můstku. Někdy z počátku 80. let.

Uživatelský avatar
monterjirka
Příspěvky: 2761
Registrován: 14 čer 2003, 02:00
Bydliště: Blížejov

#6 Příspěvek od monterjirka »

mtajovsky píše:To je OK, na stejném principu existuje už letitá 100W/4Ohmy konstrukce s 2x TDA2020 + 2x KD607/617 v můstku. Někdy z počátku 80. let.
Tak to znám na úplně jiném principu, tam byly mezi E a B tranzistorů malé odpory a přes ně šlo napájení pro IO, při malých výkonech hrál IO, při větších se otevíraly tranzistory a "posílili to".
Z hlediska rychlosti přeběhu nebyl TDA2020 žádný zázrak a s těmi tranzistory se to nezlepšilo, spíše možná naopak...

Uživatelský avatar
Duvsan
Příspěvky: 5863
Registrován: 21 úno 2009, 01:00
Bydliště: Okres Nitra

#7 Příspěvek od Duvsan »

Páni a čo tak bázy trandov NPN a PNP spojiť nie priamo, ale aspoň cez diódu, ešte lepšie cez tranzistor s dvomi odpormi? Tým sa prechodové skreslenie potlačí.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#8 Příspěvek od BOBOBO »

Co to tady Duvsane zase plácáš .

Uživatelský avatar
Duvsan
Příspěvky: 5863
Registrován: 21 úno 2009, 01:00
Bydliště: Okres Nitra

#9 Příspěvek od Duvsan »

No co asi, bázy by neboli spolu, ale bola by medzi nimi dióda, kt. by zmiernila prechodové skreslenie, niečo ako u Transilov.

Uživatelský avatar
mtajovsky
Příspěvky: 3694
Registrován: 19 zář 2007, 02:00
Bydliště: Praha

#10 Příspěvek od mtajovsky »

Tady to není potřeba. Než se koncové tranzistory otevřou, jde výkon do výstupu přes Rxx.

Uživatelský avatar
monterjirka
Příspěvky: 2761
Registrován: 14 čer 2003, 02:00
Bydliště: Blížejov

#11 Příspěvek od monterjirka »

mtajovsky píše:Tady to není potřeba. Než se koncové tranzistory otevřou, jde výkon do výstupu přes Rxx.
Snad ano, ale docela rád bych to viděl na osciloskopu, ne sinus, ale trojúhelník...

Uživatelský avatar
Duvsan
Příspěvky: 5863
Registrován: 21 úno 2009, 01:00
Bydliště: Okres Nitra

#12 Příspěvek od Duvsan »

Nápodobne. Ale tie tranzistory majú na emitoroch odpory, tak sa to tam zrejme "rozplynie".

Uživatelský avatar
mtajovsky
Příspěvky: 3694
Registrován: 19 zář 2007, 02:00
Bydliště: Praha

#13 Příspěvek od mtajovsky »

Emitorové odpory samotné nemohou nijak přechodové zkreslení zmenšit. Zkrátka, celý fígl je v Rxx.

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#14 Příspěvek od Sendyx »

Nevidím důvod dělat takovou splácaninu. Jestli chceš zachovat vlastnosti toho integráče, dej dva až tři paralelně (jde to, když víš jak), nebo použij trandy jako H step k tomu integráči (jde to a značně snižuje výkonovou ztrátu na obvodu.).

Uživatelský avatar
mtajovsky
Příspěvky: 3694
Registrován: 19 zář 2007, 02:00
Bydliště: Praha

#15 Příspěvek od mtajovsky »

Nebo použít můstkové zapojení a tím rozložit ztrátový výkon. Takhle to provozuju se stabilizovaným napájením +-18V a na poslech na chatě to plně vyhoví. :) Někde jsem četl hodnocení toho IO když se objevil na trhu a recenzent v něm oceňoval zvuk basů, jako kdyby to bylo z diskrétních FETů. To by se mohlo přidanými bipol. tr. zkazit.

Odpovědět

Zpět na „Audiotechnika“