Provoz elektromobilu

Prostor pro osobní dotazy, které nelze jinde dopasovat, případně které přímo nesouvisí s bastlením či elektrotechnikou obecně (protože i bastlíři jsou většinou normální lidé, co nedrží v ruce štípačky a šroubovák 24 hodin denně). Neslouží pro přeposílání obecně známých informací z komerčních webů.

Moderátor: Moderátoři

Zamčeno
Zpráva
Autor
p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

Provoz elektromobilu

#1 Příspěvek od p32 »

Teď jsem viděl v TV zase po nějakém čase něco o elektromobilu. Měl bych pár otázek k diskusi s tím, že mám na to svůj názor, ale budu se ptát i blbě, tak mě nebijte. :wink:


Parametry auta:
Váha 1450 kg včetně pasažérů a baterií, jistý dojezd 500 km, nabíjení za sítě (6,- Kč/1 kWh), může být i rychlé dobíjení

a) jaký musí být celý vykon v kW ?
b) jaký bude k tomu daný výkon elektromotoru ?
c) pro ten dojezd a motor musí být jaká minimální kapacita baterií ?
d) jaká bude cena na 1 km za dobíjení na ten dojezd ?
e) návrh druhu dostupných baterií s váhou max. do 250 kg

Vynechávám cenu baterií, opotřebování celého auta, opotřebování baterí, elektroniku v autě a jiné "drobnosti". Prostě by mě zajímalo jen vŠe kolem "hrubých" propočtů s výkonem, prací atd.

Prosil bych jen přispěvky k věci, není to pro mě, bude to číst jeden zvědavý člověk, co mi nevěří a možná se pletu.
Díky za přispěvky a odkazy.

AmarokCZ
Příspěvky: 2838
Registrován: 20 pro 2006, 01:00
Bydliště: Poličské krystalinikum
Kontaktovat uživatele:

#2 Příspěvek od AmarokCZ »

Můj názor je: motor minimálně 40kW, akumulátory tak 70kWh, akumulátory LiFe nebo jiné Li?.
Vše, co potřebuješ se dá celkem jednoduše spočítat když si stanovíš jisté předpoklady (mnohem lepší - rychlejší a spolehlivější - je dle mého názoru parametry okoukat odjinud). :wink:
http://www.zvodovodu.cz/ | Pokud neodpovídám na téma a chce něco vědět, pište SZ!

Uživatelský avatar
keemo
Příspěvky: 4996
Registrován: 10 zář 2007, 02:00
Bydliště: Ostrava, Bratislava

#3 Příspěvek od keemo »

Skus sa opytat na diskuse.elektrika.cz tam taketo vozitko myslim testovali:)

Uživatelský avatar
tomasjedno
Příspěvky: 5634
Registrován: 11 říj 2008, 02:00
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

#4 Příspěvek od tomasjedno »

p32 píše: e) návrh druhu dostupných baterií s váhou max. do 250 kg
To je bohužel už asi 100 let ten kardinální problém bránící masivnějšímu používání elektromobilů. Určité pokroky se sice udělaly, ale k cíli je ještě daleko.

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#5 Příspěvek od p32 »

to AmarokCZ: to vím taky, jde ale o to, že je to pro někoho jiného a ten někdo jiný už toto ode mne dostal a nezdá se mu to. :wink:

AmarokCZ
Příspěvky: 2838
Registrován: 20 pro 2006, 01:00
Bydliště: Poličské krystalinikum
Kontaktovat uživatele:

#6 Příspěvek od AmarokCZ »

A co přesně se mu nezdá? Obhájit se nějak dá vždycky a všechno. :idea:
http://www.zvodovodu.cz/ | Pokud neodpovídám na téma a chce něco vědět, pište SZ!

Uživatelský avatar
milan222
Příspěvky: 1460
Registrován: 20 črc 2009, 02:00
Bydliště: trutnov

#7 Příspěvek od milan222 »

dovolím si oponovat... elektromobil škody superb? je o půl metráku těžší nežli jeho smradlavá verze
bez elektronek se neobejdu!
muj lampovej zesik: http://www.youtube.com/watch?v=KxOvbN_5xiY

Uživatelský avatar
FERYACT
Příspěvky: 2285
Registrován: 20 dub 2005, 02:00
Bydliště: Krnov

#8 Příspěvek od FERYACT »

Rozšíří li se elektromobily budou se stavět kouřící elektrárny pro ně.Co elektromobily ušetří to nové elektrárny vypustí do ovzduší.

Uživatelský avatar
Cust
Příspěvky: 5553
Registrován: 17 led 2007, 01:00
Bydliště: Husinec-Řež

#9 Příspěvek od Cust »

milan222 píše:dovolím si oponovat... elektromobil škody superb? je o půl metráku těžší nežli jeho smradlavá verze
O kolik je těžší baterie a o kolik motor?

Uživatelský avatar
Hydrawerk
Příspěvky: 7678
Registrován: 13 pro 2011, 01:00
Bydliště: Earth

#10 Příspěvek od Hydrawerk »

p32 píše: (..)jistý dojezd 500 km (...)
Mluvíš o nějakém skutečném autě, nebo jen teoretizuješ? Dojezd se bude snižovat během stárnutí baterií. Pouze auto se spalovacím motorem má dojezd na jednu nádrž cca 800 km asi po celou dobu životnosti... A natankování trvá chvíli.
Mimochodem nejlepší (?) současný elektromobil je již celkem známý Opel Ampera s cenou již od 1 080 000 Kč . :scared: :scared: :pako: http://www.opel.cz/vozidla/prezentacni- ... index.html
Douhověká 16 kWh lithium-ionová baterie dodává energii modernímu elektromotoru o výkonu 111 kW (150 k). Dojezd vozu na energii v bateriích je 40-80 km bez jakýchkoli emisí. (???)
Až na ty emise v elektrárně.

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#11 Příspěvek od Andrea »

Dobíjí se přece v poledne z fotovoltaiky.

Uživatelský avatar
janousek
Příspěvky: 935
Registrován: 27 bře 2004, 01:00

#12 Příspěvek od janousek »


Uživatelský avatar
tomasjedno
Příspěvky: 5634
Registrován: 11 říj 2008, 02:00
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

#13 Příspěvek od tomasjedno »

Hydrawerk píše:Mimochodem nejlepší (?) současný elektromobil je již celkem známý Opel Ampera...
Nemať pojmy. Chevrolet Volt není elektromobil, ale hybrid.

AmarokCZ
Příspěvky: 2838
Registrován: 20 pro 2006, 01:00
Bydliště: Poličské krystalinikum
Kontaktovat uživatele:

#14 Příspěvek od AmarokCZ »

Nejlepší je možná mezi ostatními elektro-Oply. Mnohým známé elektro-auto vyráběné v Kalifornii má dojezd ~400km.
http://www.zvodovodu.cz/ | Pokud neodpovídám na téma a chce něco vědět, pište SZ!

Uživatelský avatar
janousek
Příspěvky: 935
Registrován: 27 bře 2004, 01:00

#15 Příspěvek od janousek »

Charakteristika z jedné diskuse: Elektromobil je auto na uhlí s výfukem v elektrárně.

Zamčeno

Zpět na „Nezařaditelné“