Gramo - Tesla NC430 / HC43

Opravy a závady na MG, RMGF, CD, zesilovačů, receiverů, reprosoustav

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Zaladin
Příspěvky: 32
Registrován: 16 čer 2004, 02:00
Bydliště: Plzeò
Kontaktovat uživatele:

Gramo - Tesla NC430 / HC43

#1 Příspěvek od Zaladin »

Zdravím.

Scháním nìkde návod na nastavení tohoto gramofónu.
Nemùžu správnì nastavit pøítlak jehly na desku.

Pokud by nìkdo vìdìl, nebo mìl obrázek tak prosím napište.

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

přítlak

#2 Příspěvek od Hill »

Pro toto nastavení je žádoucí, aby bylo raménko v uložení volně pohyblivé, ale bez vůlí
Pokud je přítlak hrotu přenosky předepsaný výrobcem, je nejjednodušší použít vhodný siloměr, případně si z kousku plastu podloženého kulatinou (doporučovala se tužka, ale lepší je třeba trojka vrták, nevyjde to tak vysoko nad talíř) vyrob váhu. Na jednom konci opři hrot a na druhý dej závaží známé hmotnosti (třeba minci). Ze vztahů pro nerovnoramennou pák lze spočítat, kde musí být plast podložený, aby vážil správně.

Obvykle je pak nutná ještě drobná korekce, zásadně s deskou čistou a v perfektním stavu: je-li ve zvuku slyšet, že hrot špatně drží v drážce nebo dokonce vyskakuje, je vhodné tlak o 10-15% zvýšit. Naopak, jestliže při dosednutí přenosky na desku se hrot "utopí" příliš hluboko do přenosky, neuškodí opatrně tlak snížit.

Po nastavení tlaku na hrot je teprve vhodné zkontrolovat antiskating. Orientačně alespoň tak, že stranové vychýlení chvějky v přenosce by se nemělo viditelně změnit při přehrávání desky proti klidové poloze. Sleduj, kam po dosednutí hrotu na desku chvějka uhne (od toho má většina přenosek výřez nebo jinou značku). Zkontroluj na různých průměrech desky, případně pooprav.

Uživatelský avatar
Zaladin
Příspěvky: 32
Registrován: 16 čer 2004, 02:00
Bydliště: Plzeò
Kontaktovat uživatele:

#3 Příspěvek od Zaladin »

Problém je ten že toto gramo má na pøenosce závaží nastavitelné - (všechy gramce to nemaj), a potom ještì jeden nastavovací prvek, který jakoby - pøes pružinu tahá pøenosku spátky nebo dopøedu. Nìkde jsem èetl že to je kvùly pravému kanálu. Rozsah je 0 až 30.

A já sháním jakì ty hodnoty jsou zhruba nejlepší tak abych neznièil desku.
Jinak to hraje dobøe, no ale èlovìk nikdy neví.

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

a do háje

#4 Příspěvek od Hill »

o tom je přece řeč: to závažíčko musí být nastavitelné a musí to mít každý jen trochu slušnější gramec, protože přenosky různých výrobců nejsou stejně těžké, nemají stejný tvar hrotu ani poddajnost chvějky.

Proto někdo doporučuje svislou sílu na hrot 0,6-1,2g, ačkoliv jeho přenoska je zjevně o dost těžší, než jiná, která vyžaduje 1,5-2,5g.

To tahání přes tu pružinu je ten antiskating. Je to kvůli oběma kanálům. Spusť přenosku na desku a sleduj proti hrotu, jestli se drží uprostřed vybrání v přenosce, nebo uhnul. No a podle toho tu pružinku povol nebo dopni, aby to nedělal.

Nebo přivaž raménko, hoď to do swifta na zadní sedadlo a přijeď s tím do Jičína.

Návštěvník

#5 Příspěvek od Návštěvník »

Jó, do Jièína - to je asi z Plznì dost daleko nebo né?.

Jinak já to snad nìjak nastavím, popøípadì to v GoldWave upravím aby to nebylo moc poznat.

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

Zkus Elektrosound Borská

#6 Příspěvek od Hill »

u téhle firmy v Plzni se sice už asi gramofony nezabývají, ale zakládalo ji pár hifistických posedlíků. Takže zkus se tam poptat, za to nic nedáš.

A jednu radu přidám: nejjednodušší čištění se vždycky provádí tam, kde skoro není co čistit. GoldWave editor sice umí úžasné věci, ale čím méně toho budeš muset z nahrávky odstraňovat, tím autentičtější zvuk z toho vypadne.
I šum desky lze potlačit ještě před přetažením do počítače - udržuj na ní hladinu destilované vody během hraní. Pro lepší smáčení přidej na litr pár kapek (5-10) obyčejného saponátu, ať to nedělá mastné ostrůvky. Ještě neškodí do toho litru přidat lžičku avivážního přípravku, ale pokud možno bez silanu (máš-li jistotu, že je skutečně bez jakýchkoli tužidel, dej víc). To je kvůli antistatiku. Nalít do pumpičky od septonexu nebo podobného hambince, zatřepat, nastříkat na desku a hrát.
Budeš koukat, vlastně poslouchat, co to se zvukem udělá.
Pak jen nechlupatící utěrkou z okraje desky odstraň odstředivou silou vyhnaný přebytek vody s vyplaveným sajrajtem, nech desku uschnout...a po té aviváži se na ni nebude chytat prach. Protože dobrý hrot tlačí na stěny drážky tlakem několika tisíc atmosfér a ještě tou kapalinou míchá, poměrně dobře vymyje z drážky tuhé nečistoty, které způsobují také lupance. Škrábance nevyhladí, ale lupanců už nezbude tolik a v editoru je pak zlikviduješ i ručně.
Napodruhé ji zase namoč a přetáhni do počítače. Radši po částech, nástřik během hraní je taky slyšet, tak doplňuj souvislou vrstvičku kapaliny, když zrovna nepřepisuješ.

V každém případě litrovou dávku jsem si připravoval někdy předloni a použil jsem ji asi na 30 desek, zatím mi ještě zbývá.
Můžeš si totiž vybrat: buď necháš přepis upravit editorem automaticky, což jde poměrně rychle, ale výsledek zpravidla "nemá tu šťávu", nebo budeš poškozeniny opravovat ručně (například náhrada lupance přímkovou spojnicí). Tak už budou zásahy téměř nepostřehnutelné, ale s jednou LP můžeš strávit i několik večerů.

Návštěvník

#7 Příspěvek od Návštěvník »

Mam na to manual, kde to nastaveni je popsany. Muzu to naskenovat. Este to chces?

Návštěvník

#8 Příspěvek od Návštěvník »

musis zistit, aky je pozadovany pritlak na hrot - obvykle 15 - 25g - podla hrotu. potom si vynulujes prenosku - zavazie natocis tak, aby prenoska volne "plavala" v neutralnej polohe. tam si nastavis nulu (koliesko so stupnicou otocis tak, aby si tam mal nulu bez toho, aby si pohol zavazim). potom si nastavis pritlak pootocenim zavazia - je to celkom presne. pruzinu kompenzacie nastavis na tu istu hodnotu, ake je zavazie. a je to.

Návštěvník

nc 470

#9 Příspěvek od Návštěvník »

Ten samy problem.Mam nc 470 a taky netusim. Jsou tam asi tri moznosti nastaveni. V jdnom starem navodu na nejaky gramec presne uvadi na jaky typ prenosky jake zatizeni. Kdyby to nekdo mel, bylo by to super.

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

NC470

#10 Příspěvek od Hill »

Páni anonymové, máte tam chybu: například
- pro přenosku Ortofon OMB5 nebo 10 je svislá síla na hrot do 1,5g, podobně i Shure řada M..., tedy s biradiálními diamantovými hroty.

- Přenosky JVC Z4S, Unitra MF101 a Tesla VM42xx (a vlastně většina MM přenosek s kuželovými diamantovými hroty) mohou vyžadovat až 2,5g.

-Méně obvyklé druhy přenosek (například na principu MC s biradiálním hrotem nebo fotoelektrická Kenwood Supreme s hrotem Shibata) se udrží v drážce už při 0,5g svislé síly, ale tyhle patrně nehrozí, stejně jako patrně ani

- přenosky keramické (VB4xxx) nebo krystalové (VK42xx, CS2x) se safírovými hroty potřebují svislou sílu 4-7g. Porovnám-li rychlost opotřebení desek, kvalitu a cenu, pokládám za barbarství je ještě používat.

Stupnice nastavení kompenzace boční síly je víceméně orientační - nastavuje se tak, že na hladké ploše desky položená přenoska se nemá pohybovat ani od ani ke středu desky.

Jablkon

nc 470

#11 Příspěvek od Jablkon »

No mozna uz se zacinam orientovat.Zrejme mam silu na hrot nastavenou na 1,5.Pak tam mam jeste dalsi stupnici, ktera je v Hz.Myslim, ze zobrazena na zavazicku. Dalsi moznost nastaveni je na dopravni pojistce.Je tam stupnice od 0,5 do 3.Nema to nco spolecneho s aniskatingem?Opravdu nevim.Predem se omlouvam za svuj amaterismus,ale jsem opravdu antitechnicky typ.Jenom posloucham.Diky

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

NC470

#12 Příspěvek od Hill »

Stupnice v [Hz] je nastavení tlumiče rezonance raménka. Ty kmitočty si nepamatuju, taky jsou různé s použitou přenoskou, na to by se ten manuál hodil.
Ta poslední stupnice zbývá na antiskating. Jak na něj, už jsem tu popsal dřív.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#13 Příspěvek od EKKAR »

Neomlouvej se, stejně jsme na tom byli všichni, když jsme někdy před X lety začínali, jen ten informační problém jsme měli menší - vinylky byly jediné kvalitní médium, ze kterého se dal tahat stereofonní signál, rádio hrálo stereo jen na Vlatvě, a tam si klikni i dnes, jaký tam mají repertoár ( www.rozhlas.cz/vltava) a o DAT nebo CD jsme mohli jen snít. Magnetofony se svým omezeným frekvenčním rozsahem ( pásky FeO z Národního podniku EMGETON, neplést s dnešní obchodní značkou CD-ROMek) nebyly to pravé ořechové, ono to ale koneckonců platí i dnes. A Hillovi věř, je jeden z mála, kteří o tomhle dnes už téměř zapomenutém umění něco pořádného vědí a má o tom i patřičnou literaturu.

Jablkon

nc 470

#14 Příspěvek od Jablkon »

No tak mam dalsi,mnohem vetsi problem.Trochu mi zlobilo prehazovani otacek. Dal jsem tedy g. do servisu.Vymenili reminek jakozto ,podle jejich nazoru pricinu problemu. Gramofon jsem doma zapnul.Vydrzel hrat cca 30 vterin. V servisu rekli,ze mi odesel motor, pricemz oni za to nemuzou. Vymenili tedy motor za 80Kc.Kdyz jsem gramofon donesl domu,cele rameno pri zapnuti spadlo dolu.Prozmenu nefungoval ten pistek, ktery poklada rameno na Lp.V servisu pouze vysroubovali vnitrek toho toho pistu vic nahoru. Pri prehravani ovsem klesa ten pist zhruba o 2mm pod rameno a neni s nim v zadnem kontaktu.Nevim,zda je to spravne nebo ne.Za kazdou radu diky.A vubec,co je podle vas pricinou vsech tech problemu?Podotykam,ze gramofon pred vymenou reminku a promazani v servisu normalne fungoval. Pouze zlobil zmineny prehazovac otacek.

pavel67

jehla

#15 Příspěvek od pavel67 »

Dobrý den.Prosím o radu.Neopatrností jsem si poškodil jehlu na gramofonu TESLA NC 470.Jaké je typové oznaèení jehly z tohoto gramofonu,a dá se ještì jehla vùbec koupit (na internetu?)? Díky za tip.

Odpovědět

Zpět na „Audiotechnika“