Blesk si nevybírá.

Prostor pro osobní dotazy, které nelze jinde dopasovat, případně které přímo nesouvisí s bastlením či elektrotechnikou obecně (protože i bastlíři jsou většinou normální lidé, co nedrží v ruce štípačky a šroubovák 24 hodin denně). Neslouží pro přeposílání obecně známých informací z komerčních webů.

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
BIPOLAR
Příspěvky: 1540
Registrován: 07 pro 2007, 01:00
Bydliště: Litvínov

Blesk si nevybírá.

#1 Příspěvek od BIPOLAR »

Tady je vidět, jak je bezpečné být při bouřce v zavřeném autě. Ale šok to musí být. 8O 8O

http://www.stream.cz/video/757607-blesk-uderil-do-auta
Lepší je se zeptat a být hlupákem 5 minut, než se neptat a být hlupákem celý život.

Uživatelský avatar
Jimmi2
Příspěvky: 1177
Registrován: 04 led 2010, 01:00
Bydliště: Praha, Teplice

#2 Příspěvek od Jimmi2 »

Všimněte si těch výškových budov okolo. Mezi lidmi stále straší pověry typu "když má hromosvod soused... když je vedle kostel... když jsem pod kopcem... tak já nemusím"

Uživatelský avatar
CZJKP1
Příspěvky: 2992
Registrován: 26 lis 2008, 01:00
Bydliště: ČR-Praha 5
Kontaktovat uživatele:

#3 Příspěvek od CZJKP1 »

Mě děste, zrovna sem si natáhl drát přes celou zahradu na příjem KV

Uživatelský avatar
bastlir40
Příspěvky: 463
Registrován: 27 srp 2010, 02:00
Bydliště: Příbram

#4 Příspěvek od bastlir40 »

CZJKP1 píše:Mě děste, zrovna sem si natáhl drát přes celou zahradu na příjem KV
Tak máš i drát pro příjem dlouhých blesků. :D
Zdraví vás Mirek

www.mojeelektro.xf.cz

Uživatelský avatar
Davidus
Zablokován
Zablokován
Příspěvky: 2439
Registrován: 01 čer 2005, 02:00

#5 Příspěvek od Davidus »

jednomu kolegovi do KV antény na 80metr uhodilo. Anténa zmizela a její zbytky se zatavily do skla okna. :-)
Použij bleskojistku a nebo anténu odpoj.

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#6 Příspěvek od ok1hga »


Uživatelský avatar
TAKJAN
Příspěvky: 5866
Registrován: 17 lis 2011, 01:00

#7 Příspěvek od TAKJAN »

Zažil jsem kulový - blesk teda. Přeběhl cca 0,4m ode mne..

Uživatelský avatar
Jimmi2
Příspěvky: 1177
Registrován: 04 led 2010, 01:00
Bydliště: Praha, Teplice

#8 Příspěvek od Jimmi2 »

Kulový blesk hodně autorit popírá. Já znám jenom jeden případ, kdy proběhl starým činžákem (několik svědků), nějak se protuneloval na půdu a tam explodoval. Střecha na první pohled vypadala nepoškozeně, ale museli ji komplet vyměnit i s krovem.

Jinak existuje teorie, a mě připadá docela přijatelná, že blesky kopírují dráhy vysokoenergetických částic kosmického záření, které se po vletu do atmosféry rozpadají na spršky jiných částic. To by dobře vysvětlovalo ono větvení blesku před hlavním výbojem. Včetně toho, proč uděří i pod kopcem.

Uživatelský avatar
TAKJAN
Příspěvky: 5866
Registrován: 17 lis 2011, 01:00

#9 Příspěvek od TAKJAN »

Vím, že to "vědci" popírají. Ale vím taky,co jsem zažil. Byl jsem malý kluk, tak deset let. V rodinném domku, na vesnici. Bylo to spíše už na podzim. Otec, který se šel podívat ven (bouřka byla v dáli) to popsal takto: obrovská morda a ležel jsem na zemi, hodně mimo. Já seděl s babičkou uvnitř v kuchyni. Taky rána, ale pecka velká. Vzápětí kolem nás od kamen - komína přeletěl kulový blesk, průměr 10? cm, spíše do modra rychlostí rychlé chůze asi tak. A přeskočil na elinstalaci, u okna, do zásuvky.. Blesk uhodil do komínu, rozmetal ho v horní části, dolů způsobil trhlinu 5 cm a rozbil kus střechy. V chodbě vyrazil dole na komíně dvířka na vymetání a samozřejmě vyfoukl saze. Rozrazil také dveře do kuchyně, bez poškození zámku. V nastalém zmatku, (již byla v podstatě tma), kdy světla pochopitelně zhasla v těch sazích všichni pobíhali, včetně naprosto vyděšeného kocoura.. Blesk pak běžel po vedení el. a trhal ho ze zdi. V el. rozvaděči rozmlátil všechny pojistky a zmizel, nejspíš do sítě NN. Jediné pozitivum bylo, že zkroutil kotouček v elměru (jednofázovém) a ten se se skřípěním točil jen při zapnutí všech spotřebičů a my pár let do výměny šetřili. Fakt se to takto stalo. Bohužel jsem poslední pamětník, rodiče již nežijí a brácha ještě nebyl na světě... A v kamnech se netopilo.. vědci :-)

Uživatelský avatar
Eleman
Příspěvky: 3439
Registrován: 21 úno 2011, 01:00
Bydliště: Český Středozápad (JO70AD)

#10 Příspěvek od Eleman »

Viděl jsem před léty byt po kulovém blesku. Přišel pý také komínem a do místnosti vstoupil přes kotel etážového topení. Proběhl se po elektroinstalaci. Bylo přesně vidět kde byly!!! dráty ve zdi. Anténní svody, které procházely stropem (tehdy ještě černá dvojlinka) končily těsně pod stropem a v TV (černobílé)zůstaly zastrčené jen bílé placičky, úsek vední mezi tím chyběl - vypařil se. Stejně tak chyběla u TV síťová šnůra. V zásuvce zůstala spečená vidlice a pod příchytkou v TV škvarek, zbytek až po síťový vypínač se vypařil.
Člověk se celý život učí jenom proto, aby ve stáří všechno zapomněl.
„Když už člověk jednou je, tak má koukat aby byl. A když kouká, aby byl, a je, tak má být to, co je, a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.“ J. Werich

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#11 Příspěvek od ok1hga »

Jimmi2 píše:Jinak existuje teorie, a mě připadá docela přijatelná, že blesky kopírují dráhy vysokoenergetických částic kosmického záření, které se po vletu do atmosféry rozpadají na spršky jiných částic. To by dobře vysvětlovalo ono větvení blesku před hlavním výbojem.
no, nevím . . .

. . . ale stejně je to pěkné . . .(300x zpomaleno)

tady i s povídáním . . .

Uživatelský avatar
kulikus
Příspěvky: 2484
Registrován: 10 pro 2009, 01:00
Kontaktovat uživatele:

#12 Příspěvek od kulikus »

Podle výpovědí očitých svědků například proplul pomalu ve tvaru koule místnost a propálil se tabulkou skla v okně ven. Má tedy hustotu jako vzduch, teplotu vyšší než 600 st.C. Má modravou bavu světla z čehož se dá usuzovat na teplotu povrchu. Při styku s kovem obvykle zaniká za uvolnění značného množství energie ve formě exploze. Jeho pohyb nesouvisí s pohybem vzduchu v daném místě.

Uživatelský avatar
Jimmi2
Příspěvky: 1177
Registrován: 04 led 2010, 01:00
Bydliště: Praha, Teplice

#13 Příspěvek od Jimmi2 »

ok1hga píše: ... no, nevím . . .
Tady je lepší kvalita.
http://apod.nasa.gov/apod/ap120723.html

Schválně si všimni onoho větvení i toho, že stále udržuje směr šikmo zleva doprava. Pak opraš trochu fyziky a zkus někde vyhledat, jak se chová vysokoenergetická částice kosmického záření po vletu do atmosféry. Sekundární částice samozřejmě ionizují molekuly vzduchu a to už je přímo vodivá dráha.
A těch částic přilétá neustále docela dost.

Odpovědět

Zpět na „Nezařaditelné“