Jak jednoduše ověřit funkci DO - postřeh

Bezdrátová pojítka, vysílací a přijímací technika, diskuze o VF technice, zařízeních a konstrukcích, konstrukce a parametry antén

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
rezis
Příspěvky: 5148
Registrován: 17 lis 2005, 01:00

Jak jednoduše ověřit funkci DO - postřeh

#1 Příspěvek od rezis »

Dneska se mi podařilo být za blbce. U projektoru byl projetý maximální čas lampy a bloknul se. Pro odblokaci je potřeba přidržet 10sekund tlačítko na DO. Jenže to mi nešlo. DO jinak fungovalo. Měl jsem tedy podezření na nefunkční zrovna to jedno pro mě potřebné tlačítko. Chtěl jsem ovladač rozebrat a změřit napětí přímo na diodě při zmáčknutí onoho tlačítka.
Zrovna okolo procházel kolega a kouká na mě. Pak se mě ptá co dělám...

Vytáhne mobil spustí na něm foťák namíří DO na čočku a po zmáčknutí tlačítka na displeji mobilu jde vidět jak vysílací dioda svítí.

Velmi jednoduché. Nikde na netu jsem tuto radu neviděl. Třeba je nás víc takových. Jinak problém byl baterkách. Na jednotlivé povely a při měření byly OK, ale když měly 10s vysílat tak zdechly a tím jsem nemohl projektor odblokovat.
Internet - metla lidstva

Uživatelský avatar
spirit
Příspěvky: 217
Registrován: 14 bře 2012, 01:00
Bydliště: West Slovakia

#2 Příspěvek od spirit »

Ale novinka to nie je, bežnou kamerou to šlo tiež..
Naposledy upravil(a) spirit dne 18 zář 2012, 20:41, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
rezis
Příspěvky: 5148
Registrován: 17 lis 2005, 01:00

#3 Příspěvek od rezis »

Novinka ne jen prostě třeba to spousty lidí neví. A v dnešní době když má skoro každý u sebe takový tester :wink:
Internet - metla lidstva

Uživatelský avatar
FERYACT
Příspěvky: 2285
Registrován: 20 dub 2005, 02:00
Bydliště: Krnov

#4 Příspěvek od FERYACT »

Musíš to udělat vícekrát abys zesynchronizoval LED a foťák.Impuls LED je rychlý.

Uživatelský avatar
rezis
Příspěvky: 5148
Registrován: 17 lis 2005, 01:00

#5 Příspěvek od rezis »

Nefotil jsem. Pouze máš na displeji náhled takže vidíš "online"
Internet - metla lidstva

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#6 Příspěvek od Andrea »

Prdlajs musíš víckrát, je to vidět normálně v živém náhledu na displeji vůbec se nemusí mačkat spoušť.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#7 Příspěvek od rnbw »

Nefunkcnost sa takto zistit da. Ale ze IR LED svieti, to este neznamena, ze DO spravne funguje. Stalo sa mi prave na DO k fotaku - nefungovalo, ale svietilo. Po vymene baterie fungovalo a svietilo inak.

Uživatelský avatar
spirit
Příspěvky: 217
Registrován: 14 bře 2012, 01:00
Bydliště: West Slovakia

#8 Příspěvek od spirit »

Samozrejme, ide len o zistenie vysiela-nevysiela. Nezistí napríklad ani zmenu frekvencie - vadu rezonátora a pod.

Uživatelský avatar
ohryzek36
Příspěvky: 2369
Registrován: 24 pro 2008, 01:00
Bydliště: Zlínsko

#9 Příspěvek od ohryzek36 »

Dá se to také ověřit u zapnutého rádia - stačí přepnout na AM do nějaké mezery mezi stanicema (někdy to jde slyšet i na FM, ale musela by se rozladit stanice) a jde to slyšet i z rádia - stačí namířit ovladač zblízka k rádiu (ideálně k vnitřní anténě na AM). Často je to jednodušší, než vytahovat telefon - zvlášť když telefon foťákem nemám :D .

Uživatelský avatar
GeorgeB
Příspěvky: 1187
Registrován: 21 lis 2005, 01:00
Bydliště: Pardubice
Kontaktovat uživatele:

#10 Příspěvek od GeorgeB »

První postřeh ohledně viditelnosti IR pomocí kamery jsem zažil v 90-tých letech, kdy spolužák měl kameru s dálkovým ovládáním. Při stisku tlačítka na DO bylo v TV vidět světlo IR diody. Já takovou kameru nebo digitální foťák neměl, tak jsem DO kontroloval například IR přijímačem do COM portu a programem Girder, ale časem jsem se dostal k mobilu s foťákem a pak toho využíval. Je pravda, že to jen signalizuje vysílá/nevysílá, ale mnohdy to stačí, aby člověk hledal chybu ze začátku jinde.

Uživatelský avatar
CZJKP1
Příspěvky: 2992
Registrován: 26 lis 2008, 01:00
Bydliště: ČR-Praha 5
Kontaktovat uživatele:

#11 Příspěvek od CZJKP1 »

jj, je to známé, ale spousta lidí to neví.. Taky jsem se to dozvědel časem.. Kdyt je to vlastně jasné, svítí to viditelně akorád lidské oko to nezachytí

http://danyk.wz.cz/irfot.html

Uživatelský avatar
tomasjedno
Příspěvky: 5634
Registrován: 11 říj 2008, 02:00
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

#12 Příspěvek od tomasjedno »

Andrea píše:Prdlajs musíš víckrát, je to vidět normálně v živém náhledu na displeji vůbec se nemusí mačkat spoušť.
No ale to barevné podání :evil:
iPhone i iPad i foťák mě přesvědčují, že to svítí bíle. Asi mám špatný barvocit :D

Uživatelský avatar
rezis
Příspěvky: 5148
Registrován: 17 lis 2005, 01:00

#13 Příspěvek od rezis »

Mi to svítí fialově.
Internet - metla lidstva

Uživatelský avatar
fero7
Příspěvky: 2250
Registrován: 20 led 2007, 01:00

#14 Příspěvek od fero7 »

tomasjedno píše:No ale to barevné podání :evil:
iPhone i iPad i foťák mě přesvědčují, že to svítí bíle. Asi mám špatný barvocit :D
To mas jedno.

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#15 Příspěvek od Andrea »

tomasjedno píše:iPhone i iPad i foťák mě přesvědčují, že to svítí bíle.
Prostě S. J. řekl, že to bude bílé, tak je to bílé a jestli se ti to nelíbí, tak si....

Odpovědět

Zpět na „Bezdrátová technika a technologie, VF technika“