BM 566A -oprava

Problémy s měřícími přístroji, detektory fyzikálních veličin, detektory kovů a další

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
hakamusai
Příspěvky: 943
Registrován: 17 dub 2007, 02:00

BM 566A -oprava

#1 Příspěvek od hakamusai »

Zdravím,stala se mi taková nemilá událost.Připojil jsem BM566A na oddělovací trafo (220/220V 500W).Zapojený byly vlastně jen kolíky na kabelu osciloskopu (kolík,PE zapojen nebyl).Zapnul jsem osciloskop,ledka se normálně rozsvítila a pomalu začala zhasínat až zhasla.Hned jsem odpojil oscilo od oddělovacího trafa a zapojil normálně do zásuvky.Oscilo je mrtvý (pojistka ze zadní strany je v pořádku).Tahle verze BM566A je s tunelkama.Měl by někdo tip v čem hledt problém ?
Díky.

Uživatelský avatar
workhard
Příspěvky: 4873
Registrován: 07 črc 2006, 02:00
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

#2 Příspěvek od workhard »

Zkus začít hledat ve zdroji. Pojistka může být dobrá, trafo nikoliv. Zapni osciloskop a zkus změřit odpor mezi kolíkama šňůry.
Věci,které fungují,se ZÁSADNĚ neopravují...

hakamusai
Příspěvky: 943
Registrován: 17 dub 2007, 02:00

#3 Příspěvek od hakamusai »

Zapnul,změřil, má 13,8 Ohm (stejnosměrný).Vypínač jsem proměřil pod napětím -v pořádku.Trafo má několik vstupů,několik výstupů.Bez schématu asi bude problematický se v tom vyznat.
Další tipy ?

Tak mě napadá -jak správně zapojit zásuvku na oddělovací trafo - kolík normálně na PE (PEN) ?

Uživatelský avatar
Hydrawerk
Příspěvky: 7678
Registrován: 13 pro 2011, 01:00
Bydliště: Earth

#4 Příspěvek od Hydrawerk »

Občas provozuji starého analogového Hamega s jakýmsi externím oddělovacím trafem... Tehdy kostra osciloskopu visí ve vzduchu. Jede to v pohodě.

Uživatelský avatar
Hydrawerk
Příspěvky: 7678
Registrován: 13 pro 2011, 01:00
Bydliště: Earth

#5 Příspěvek od Hydrawerk »

hakamusai píše:Připojil jsem BM566A na oddělovací trafo (220/220V 500W).
Podle mě to oddělovací trafo nemohlo nic způsobit... Leda že by z 230V vyrobilo 400V (???). Prověř to oddělovací trafo. Má někdo jiný nápad?

Uživatelský avatar
workhard
Příspěvky: 4873
Registrován: 07 črc 2006, 02:00
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

#6 Příspěvek od workhard »

13,8Ω bude v pohodě, bádej dál.
Věci,které fungují,se ZÁSADNĚ neopravují...

Teslatron
Příspěvky: 125
Registrován: 15 úno 2008, 01:00
Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

#7 Příspěvek od Teslatron »

Chtělo by to stáhnout servisák a začít měřit od zdroje.

Uživatelský avatar
ok1xgi
Příspěvky: 956
Registrován: 15 úno 2009, 01:00
Bydliště: Soběslav

#8 Příspěvek od ok1xgi »

Poslední slova před smrtí - Tam není víc jak 12 voltů.

hakamusai
Příspěvky: 943
Registrován: 17 dub 2007, 02:00

#9 Příspěvek od hakamusai »

Díky moc za rady a informace.Měl by někdo tip jak zjistit který vodiče jsou co (primár,sekundár) ?
Přílohy
Oscilo2.JPG
(153.05 KiB) Staženo 123 x
Oscilo1.JPG
(165.87 KiB) Staženo 112 x

Uživatelský avatar
jarda
Zablokován
Zablokován
Příspěvky: 925
Registrován: 01 led 2012, 01:00

#10 Příspěvek od jarda »

Od síťové šňúry přes izostat na pojistku a přes ni na trafo primár... a na druhý konec primáru přes izostat druhý konec síťové šnúry.... a sekundár bude asi zbytek, to, co vede na usměrňovací diody, lze odsledovat vizuálné na pŕístroji /počet potřebných napětí.../

hakamusai
Příspěvky: 943
Registrován: 17 dub 2007, 02:00

#11 Příspěvek od hakamusai »

tak jsem dnes opět vzal do ruky multimetr aměřil a hýbal s vodičema,najednou osciloskop začal fungovat.
zkoušel jsem to i přez to oddělovací trafo -funguje to,ale zobrazovanej signál je trošku rozmazanej.
jak zapojit správně kolík(PE) u zásuvky připojený na oddělovací transformátor?

Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#12 Příspěvek od PavelFF »

Bývalo zvykem, že zásuvka na oddělovacím trafu žádný kolík vůbec fyzicky neměla.
Díval jsem se na trafa Diametral a tam kolík mají. Jestli a kam je připojený nevím. Je to matoucí.

Uživatelský avatar
Miro2
Příspěvky: 2
Registrován: 28 říj 2013, 01:00
Bydliště: Nitra

#13 Příspěvek od Miro2 »

Ja mam dva BM566A jeden sa zdá odlisný nema tunelky, ale osadenie nejakeho integraca. Tento ide pekne. Druhý ma tunelky, ale pri preladovaní knoflíku DELAY FINE ma iba urcitych miestach spravne zobrazenie sinusu pri merani (inde sa objaví viac sinis a rušenie)....inac to v celku je použitelné... Ten prvy pracuje asi spravnejsie..DELAY FINE (aripot) pekne roztahuje nerozladi sinus, alebo posuvá....nerozhadzuje sinus. Je to chyba a kde hladať? Jednoducho popisane, ale pre orientaciu asi na začiatok stačí.

Dakujem!

Odpovědět

Zpět na „Měřící přístroje, detektory fyzikálních veličin“