Osvit pomocí UV LED

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
impedance
Příspěvky: 273
Registrován: 14 úno 2012, 01:00

Osvit pomocí UV LED

#1 Příspěvek od impedance »

dobrý den, chtěl bych si doma udělat malou leptárničku (fotocestou). říkal jsem si , že bych si ji postavil z uv diod mám doma ještě 450w výbojku ,ale to je asi moc ne? + k tomu ani nemám tlumivku. chtěl bych se zeptat jestli se to vyplatí z těch ledek , prý ani tolik neškodí zdraví.

našel jsem něco na netu

pak jsem se chtěl ještě zeptat, jestli má smysl, když už to budu dělat, udělat oboustraně abych mohl osvicovat obě strany zároveň na oboustrané spoje. nebo stačí jedna strana a pak otočit? chtěl bych slyšet váš "kušený názor".

Uživatelský avatar
Hydrawerk
Příspěvky: 7678
Registrován: 13 pro 2011, 01:00
Bydliště: Earth

#2 Příspěvek od Hydrawerk »

Uživatel davidus používá tuhle osvitku: http://www.stud.feec.vutbr.cz/~xcadad00/ Můžeš mu napsat Soukromou zprávu.

Uživatelský avatar
impedance
Příspěvky: 273
Registrován: 14 úno 2012, 01:00

#3 Příspěvek od impedance »

děkuji, tak nějak jsem si to představoval, ale přemýšlel jsem nad zabroušením ledek a tím bych zvětšil vyzařovací úhel. nebo myslíte, že je to zbytečné?
ještě bych se chtěl zeptat na ten zdroj co používá. příjde mi to jako poněkud krkolomné řešení nebo myslíte že to je dostačující? někde doma se mi tu poflakuje několik traf myslím, že by to bylo lepší s trafem. nebo je to zbytečné?

Uživatelský avatar
Davidus
Zablokován
Zablokován
Příspěvky: 2439
Registrován: 01 čer 2005, 02:00

#4 Příspěvek od Davidus »

Hydrawerk já mam svoji webovou stránku? 8O tuhle jsem netvořil já, bude se to muset zjistit

impedance ptej se na co chceš :-)

Uživatelský avatar
impedance
Příspěvky: 273
Registrován: 14 úno 2012, 01:00

#5 Příspěvek od impedance »

jak je to s výdrží ledek? mám je brousit? asi stačí osvit jen jedné strany? vyplatí se to, nebo je lepší sehnat někde slabší výbojku? nejde mi ani tak o čas ovicování jako o mobilitu. s výbojkou by to mělo 50 kg (:D). jak daleko máš diody od sebe?

Uživatelský avatar
Davidus
Zablokován
Zablokován
Příspěvky: 2439
Registrován: 01 čer 2005, 02:00

#6 Příspěvek od Davidus »

tak LEDky fungují pořád, i když byly skoro nejlevnější (kolem 1kč kus) vyplatí se ti to postavit pokud máš možnost je opravdu levně sehnat
vzdálenost LED vzájemně je cca 1cm vzdálenost LED a předlohy přibližně 20cm
brousit jsem je nezkoušel, přijde mi, že když jsou takhle směrové bude to lepší, LED nevyzařují do boku, ale pouze úzce dopředu a výsledné vyzařovací kužely se slijí v jednu plochu.

Uživatelský avatar
impedance
Příspěvky: 273
Registrován: 14 úno 2012, 01:00

#7 Příspěvek od impedance »

budu si právě na aukru kupovad nějaký ledky a tak, že bych si vzal i uv. nevím kolik stojí do 2 korun myslím. a je nějaký rozdíl v kvalitě oproti výbojce? zeptám se ještě takhle, je něco co se ti na tom nelíbí?

Uživatelský avatar
Davidus
Zablokován
Zablokován
Příspěvky: 2439
Registrován: 01 čer 2005, 02:00

#8 Příspěvek od Davidus »

nelíbí se mi výška té škatule ve které to mám, to je tak vše, jinak to napájení je pěkně jednoduché ze sítě přes usměrňovač a rezistor
, někomu by vadil i rozměr, mám pouze A5 ale ten mi vyhovuje, větší nepotřebuji
sem se pomocí LEDek vyhnul shánění startérů, tlumivek a podobných vymožeností

Uživatelský avatar
impedance
Příspěvky: 273
Registrován: 14 úno 2012, 01:00

#9 Příspěvek od impedance »

dobře, děkuji ti za pomoc a rady. až to někdy dám dokupy tak to sem hodím. :)

Uživatelský avatar
impedance
Příspěvky: 273
Registrován: 14 úno 2012, 01:00

#10 Příspěvek od impedance »

takže mám už ledky a v brzké době se do toho pustím pak poreferuji jak to dopadlo.

zakoupeno na aukru.

Uživatelský avatar
Panda38
Příspěvky: 713
Registrován: 21 lis 2012, 01:00
Bydliště: Most, Praha, Lanžhot
Kontaktovat uživatele:

#11 Příspěvek od Panda38 »

Osvěcuji plošňáky s patnácti UV LEDkami 4000uW (z GM po 13,70), 3 řady po 5, vzdálenost mezi nimi 1,5 cm. Každá LED má svůj odpor, spínané časovačem s 89S51. Aby bylo osvětlení rovnoměrné (prolnutí kuželů), osvětluji ze vzdálenosti asi 20 cm, což pokryje plošňák asi 10x8 cm (což je i omezení Eagle Light). Doba osvitu je 5 minut. Pro větší plošňáky se musí dát dál pro zvýšení úhlu a prodloužit osvit, i tak už jsem ale měl trochu problém s malým osvitem na okrajích. Se sklem ze scanneru se mi osvit prodloužil na dvojnásobek. Tahle sestava si myslím že je tak ještě použitelné minimum, příště bych vzal více LED, menší vzdálenosti mezi nimi (rovnoměrnější osvit) a pokrýt větší plochu. ... a taky už konečně někam upevnit, ať to nemusím 10 min držet v ruce. :-)

... ještě by mě zajímalo jak s tím půjdou mazat EPROM, prý by to mohlo také fungovat, jen doba mazání možná až hodiny.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#12 Příspěvek od rnbw »

EPROM len tak niecim nevymazes. Nejake UV LED som skusal a ani po niekolkych hodinach sa nezmenil ani jediny bit. Tak som sa nasral a kupil 4W UV-C ziarivku. Za par minut je EPROM cista.

Uživatelský avatar
Panda38
Příspěvky: 713
Registrován: 21 lis 2012, 01:00
Bydliště: Most, Praha, Lanžhot
Kontaktovat uživatele:

#13 Příspěvek od Panda38 »

Někdo někde psal, že přiložil UV LED přímo k okénku a trvalo vymazání den a něco. Na občasné kusovky by možná i to mohlo stačit.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#14 Příspěvek od rnbw »

Tak skusit to mozes, ako nudzove riesenie to moze stacit. Mne sa dva dni cakat nechcelo.

Uživatelský avatar
impedance
Příspěvky: 273
Registrován: 14 úno 2012, 01:00

#15 Příspěvek od impedance »

tak jak jsem slíbil :D zatím nemám krabicu ,ale diody jsou osazeny a zdroj téměř hotov, až bude bedna, tak přepájím dráty (za delší) a bude hotovo. taková koštovačka ,kdyby to někoho zajímalo. :)
http://xipic.eu/ufiles/sj1989dj_blue.jpg
http://xipic.eu/ufiles/75fc852q_vrsek.jpg
http://xipic.eu/ufiles/b6wifg5s_spodek.jpg

Odpovědět

Zpět na „Poradna“