Jak zapojit předřadník?

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
marat
Příspěvky: 278
Registrován: 06 srp 2009, 02:00

Jak zapojit předřadník?

#1 Příspěvek od marat »

Chlapi,
podařilo se mi získat tenhle předřadník http://uk.rs-online.com/web/p/lighting- ... s/5462964/. Stál mě stovku použitej a je údajně funkční.

Chtěl bych ho použít na dvě 11W, dvoupinové výbojky do patice G23, ale marně bádám, jak ho zapojit, abych je hned neoddělal.

Poradil by někdo?

A nemám ho nafotit, kdyby si chtěl někdo překreslit zapojení?

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#2 Příspěvek od Crifodo »

Ty dvoupinový zářivky si nech pro předřadník s tlumivkou na 50 Hz a k tomuhle předřadníku si dokup zářivky s 4 piny.

Uživatelský avatar
marat
Příspěvky: 278
Registrován: 06 srp 2009, 02:00

#3 Příspěvek od marat »

Předřadník pro ty dvoupiny jsem nikde nenašel. Mám dojem, že existuje jedinej, stojí 600 kus a umí jenom jednu lampu.

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#4 Příspěvek od Crifodo »


Uživatelský avatar
marat
Příspěvky: 278
Registrován: 06 srp 2009, 02:00

#5 Příspěvek od marat »

Tlumivku tam mám teď a ta blikačka je hrozná.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#6 Příspěvek od BOBOBO »

V dobách bez předřadníku byly pomocné obvody zářivky "nahrazovány" násobiči síťového napětí . Bylo v AR , ale přesně nepamatuji . Tak 70-sátá léta .

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#7 Příspěvek od Crifodo »

Jestli blikačkou myslíš neustálé startování zářivky v intervalu sekund, tak to je opotřebením trubice, vyměnit.
Modulace jasu 100 Hz střídavým proudem vyrovnává setrvačnost luminoforu a zářivky tak fungujou asi tři čtvrti století...
Řešil jsi problém zapojení dvoupinové trubice na elektronický předřadník, na ten potřebuješ čtyřpinovou trubici s vyvedenými konci vláken.

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#8 Příspěvek od ok1hga »

Crifodo píše:Řešil jsi problém zapojení dvoupinové trubice na elektronický předřadník, na ten potřebuješ čtyřpinovou trubici s vyvedenými konci vláken.
dvoupinová má uvnitř startér . . .

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#9 Příspěvek od Crifodo »

...no a právě proto si nebude moc dobře rozumět s elektronickým předřadníkem.

Uživatelský avatar
Jimmi2
Příspěvky: 1177
Registrován: 04 led 2010, 01:00
Bydliště: Praha, Teplice

#10 Příspěvek od Jimmi2 »

Crifodo píše: ...modulace jasu 100 Hz střídavým proudem vyrovnává setrvačnost luminoforu a zářivky tak fungujou asi tři čtvrti století...
Tak to bude spíše setrvačnost oka, než luminoforu. Ten pokud vím, žádnou setrvačnost nemá. Stačí si zářivkou posvítit na stroboskop :idea:

Ta dvoupinová zářivka by v sobě měla mít buď startér, nebo nějakou jednodušší elektroniku. Jde to vykuchat, ale není to úplně bezpečné.

Uživatelský avatar
marat
Příspěvky: 278
Registrován: 06 srp 2009, 02:00

#11 Příspěvek od marat »

Je to nové světlo s novými zářivkami. Blikačkou myslím to klasické blikání při startu s tlumivkou a startérem. Ani mi tak nejde o peníze za jiné zářivky a patice, ale ty dvě dvoupinovky by mi tu zůstali úplně zbytečné. To spíš zkusím jednu kuchnout a vyndat zní ten startér a kondenzátor.

Ale díky moc.

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#12 Příspěvek od Artaban001 »

A já bych se na dvoupinky vys.. Stejně podle neověřených zdrojů mají skončit v propadlišti dějin, podobně, jako žárovky.

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#13 Příspěvek od Crifodo »

Luminofor s nulovým dosvitem je zbožné přání, taky výboj nezhasíná ihned a možná nezhasíná ani až k nule. Je to modulace jasu s nějakou hloubkou, určitě to závisí na výrobci.
marat, nevím co přesně dosáhneš rozvrtáním té zářivky, kromě snad nějakého uspokojení zvědavosti, vývody ze zátavů nejsou odolné vůči manipulaci a čas strávený improvizováním pinů do patice asi pohřbí pochybnou rentabilitu z úspory za vhodný typ zářivky. Daleko nejspíš nebudeš mít ani vhodnou čtyřpinovou, ani původní dvoupinovou trubici, protože to ******š :roll:

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#14 Příspěvek od Artaban001 »

marat píše:Tlumivku tam mám teď a ta blikačka je hrozná.
Tohle znám: Stává se, že jedno vlákno se opálí víc, než druhý a zářivka pak bliká i 25Hz. Působí, jako velmi zprasený usměrňovač. Zbývající vlákno v lepší kondici umožňuje v jednom směru nižší provozní napětí, než v druhým. Pak stejně se opálí i to (provozní napětí na zářivce roste) a startér začne výboj přerušovat zkratováním konců

Uživatelský avatar
Otkundes
Příspěvky: 1581
Registrován: 14 bře 2010, 01:00

#15 Příspěvek od Otkundes »

Vlákna zářivky jsou snad zapojena v sérii? Pak se nemůže jedno vlákno opálit více a druhé méně. Leda by se jednalo o nekvalitní výrobek, nebo o trubici na sklonku své životnosti. Problém může též dělat startér. Opotřebením trubice totiž roste její vnitřní odpor a tím stoupá její provozní napětí. Až se přiblíží k zápalnému napětí doutnavky startéru, trubice začne přátelsky poblikávat. Jednoduchým řešením pak je - vzájemné důstojné rozloučení u kontejneru.
Též si myslím, že kuchat trubici s paticí G23 je pitomost. Takto upravenou trubici do patice G23 v lampě stejně nedáte a než celou lampu předělávat, to raději vyměnit zářivku a tolerovat jí bliknutí při startu!

Odpovědět

Zpět na „Poradna“