HDO + elektromer

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
fcharlief
Příspěvky: 7
Registrován: 01 říj 2012, 02:00

HDO + elektromer

#1 Příspěvek od fcharlief »

Hezký den, nedávno jsem se setkal s nefunkčním stykačem od HDO pro bojler. Po jeho výměně je sice vše OK, ale zarazily mě hodiny, které mají pouze jeden číselník a přitom má v domě být dvojí sazba.

Skřínka mimo dům je vybavena starým modelem hodin - konkrétně ET 414 DK a přijímačem HDO - FMx511

Možná je vše v pořádku, ale zatím jsem se setkal pouze se situací, že lze z elektroměru odečíst zvlášť kW na denní a noční proud. Mohu poprosit tedy radu odborníka zda je tato situace v pořádku či nikoliv?

Děkuji za reakce a přeji hezký den!

Uživatelský avatar
jarda
Zablokován
Zablokován
Příspěvky: 925
Registrován: 01 led 2012, 01:00

#2 Příspěvek od jarda »

Toto se řeší s dodavatelem, tu o tom nemá nikdo šajnu /klient - dodavatel/. Nebo tu dáš i faktury a smlouvy? Hledáš arbitra?

Uživatelský avatar
fcharlief
Příspěvky: 7
Registrován: 01 říj 2012, 02:00

#3 Příspěvek od fcharlief »

Ne, zajimá mě pouze názor zda to takto zapojené může fungovat na dva tarify nebo je pouze jeden "vyšší". Jelikož to nemám sám doma, tak nemohu nic přiložit. Je to takto už od dodavatele, ale chci se informovat předběžně zda jej mám požádat o kontrolu nebo je to v pořádku a jedná se o omyl v mém úsudku

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#4 Příspěvek od Hill »

Jestli je to typ ET414D..., tak snad automaticky jde o dvoutarifní hodiny, ne?

Uživatelský avatar
kbulda
Příspěvky: 1487
Registrován: 23 říj 2007, 02:00
Bydliště: u Mělníku

#5 Příspěvek od kbulda »


Uživatelský avatar
jarda
Zablokován
Zablokován
Příspěvky: 925
Registrován: 01 led 2012, 01:00

#6 Příspěvek od jarda »

Mám dvoutarifní, lidově "noční proud". Mám dva číselníky, ale dříve jsem mél jen jeden, a účtovali oba tarify dobře. A pak mi to inovovali, a je to dobře. Pozná se to z výpisu, a mám i vlastní elektromér v bytě, ale jen tak.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#7 Příspěvek od BOBOBO »

Já to chápu tak , že elektroměr mimo dům je fakturační a ten je dvojtarif , kdežto někde uvnitř domu je podružný , ať již pro nájemníka či pro generační rozdělení . Podle zapojení ve větvi může měřit jen denní či noční sazbu , nebo obojí dohromady , ten neumí tarify oddělit .

Uživatelský avatar
jjilek
Příspěvky: 3808
Registrován: 29 bře 2009, 01:00
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

#8 Příspěvek od jjilek »

Mám nainstalovány pro dvě odběrná místa dvoje hodiny různých typů, obojí s jedním číselníkem. Číselníky se ale v intervalech samy přepínají a ukazují postupně spotřebu na nízký i vysoký tarif.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#9 Příspěvek od BOBOBO »

Jo ano , rozdělme ještě hodiny s mechanickým číselníkem a displayem . Ty s jedním mechanickým měří jen to jedno číslo . :D

Uživatelský avatar
jjilek
Příspěvky: 3808
Registrován: 29 bře 2009, 01:00
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

#10 Příspěvek od jjilek »

Tak tedy s displejem, to snad je jasné.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#11 Příspěvek od BOBOBO »

A z čeho je ti to tak jasné ?

Uživatelský avatar
Otkundes
Příspěvky: 1581
Registrován: 14 bře 2010, 01:00

#12 Příspěvek od Otkundes »

pro fcharlief
Elektroměr typu ET414DK je jednoznačně třífázový dvoutarifový statický elektroměr. Má dva číselníky pod sebou, jejichž chod je přepínán sazbovým spínačem.
Je možné, že jste se do rozvaděče špatně podíval. Ony jsou ty číselníky cca 20 mm pod sebou a horní číselník může být při pohledu zhora zacloněn třeba krytem.
Obchodní (fakturační) měření je součástí smluvního vztahu mezi odběratelem a dodavatelem, do kterého nikomu dalšímu nic není!
Upozornit dodavatele energie samozřejmě můžete. Uděláte však ze sebe okorát hlupáka a odběratel elektřiny nemusí mít následně pro Vaše počínání zrovna pochopení...

Odpovědět

Zpět na „Poradna“