Zabezpečení plotu

Manuály, rady a návody z oboru zabezpečovací techniky a elektrické zabezpečovací signalizace (EZS)

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
plavec11
Příspěvky: 53
Registrován: 26 čer 2009, 02:00
Bydliště: Filipov u Rumburka-ČR
Kontaktovat uživatele:

Zabezpečení plotu

#1 Příspěvek od plavec11 »

Zdravím zdejší odborníky a zároveň bych potřeboval úvahu, týkající se mého návrhu-problému, viz dále.
Potřebuji zabezpečit zahradu a vyrobit nějakou indikaci narušení plotu. Napadla mě myšlenka, že bych kolem celé zahrady natáhl cca tři závity drátu a takto vzniklou cívku bych připojil na oscilátor o nějakém kmitočtu X-cívka by byla součástí laděného obvodu oscilátoru. Jde mi o to, zda by došlo při použití nějakého kmitočtu X ke změně kmitočtu oscilátoru při přiblížení lidského těla k cívce na plotě, tím bych mohl indikovat případný pokus o narušení hned v počátku. Dostupné systémy se mi zdají drahé(radar, senzorické kabely atd.) a tak přemýšlím o jiné alternativě.
Budu rád za úvahu zdejších odborníků, případně pokud by to šlo realizovat, tak jaký použít kmitočet oscilátoru.
Předem děkuji.

Uživatelský avatar
helios
Příspěvky: 2914
Registrován: 08 srp 2007, 02:00
Bydliště: Tryskáčovo na Záhorí.

#2 Příspěvek od helios »

To asi fungovať nebude, leda že by ti cez plot prešiel tank. :lol:
Radšej dať v rozumných odstupoch na plot otrasové čidlá a ich signál vyhodnocovať.
Keď Vám hodia pod nohy polená, zakúrte s nimi.

Uživatelský avatar
tomasjedno
Příspěvky: 5634
Registrován: 11 říj 2008, 02:00
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

#3 Příspěvek od tomasjedno »

plavec11 píše:...při přiblížení lidského těla k cívce na plotě...
Ten plot je kovový?

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#4 Příspěvek od Crifodo »

Když budeme trochu počítat nebo spíš odhadovat:
dejme tomu kruhová zahrada o průměru 25 m, ty tři závity 30 mm od sebe, indukčnost cca 60 mH. Vlastní kapacita vinutí při 30 pF na metr dejme tomu 2.3 nF a z toho vlastní rezonance 13.3 kHz. To se mi zdá vůči malým změnám diamagnetickým materiálem lidského těla odolné, naproti tomu změna vlivem vlhkosti zeminy v ploše zahrady bude změna větší. Asi bys musel složitě vyhodnocovat falešné poplachy, o reakci na blesky atd. nemluvě.

Uživatelský avatar
plavec11
Příspěvky: 53
Registrován: 26 čer 2009, 02:00
Bydliště: Filipov u Rumburka-ČR
Kontaktovat uživatele:

#5 Příspěvek od plavec11 »

Plot je kovový z pletiva 180cm. Počet závitů jsem uvedl jako návrh a není problém jich udělat více, sháním levnou alternativu oproti těm čidlům. Jde jen o mou úvahu, předpokládám spíše také, že to nebude fachčit a proto jsem to chtěl nejprve prokonzultovat se zdejšímy odborníky. Všem děkuji za čas při řešení mého roblému.

Uživatelský avatar
Mourek
Příspěvky: 1285
Registrován: 17 zář 2005, 02:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#6 Příspěvek od Mourek »

Německý ovčák????? :lol:

Uživatelský avatar
MATYCH
Příspěvky: 602
Registrován: 16 úno 2006, 01:00

#7 Příspěvek od MATYCH »


Uživatelský avatar
frpr666
Příspěvky: 1051
Registrován: 28 pro 2009, 01:00

#8 Příspěvek od frpr666 »

vyrobit nějakou indikaci narušení plotu
Z dotazu mě není jasné, zda "narušením" se rozumí přestříhání pletiva nebo je narušení i to, že si někdo přehodí (bez dotyku s plotem) štafle a vnikne na zahradu "bezdotykově"

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#9 Příspěvek od EKKAR »

Stará dobrá poučka říká, že před překážky z vostnatýho drátu je vždycky potřeba položit aspoň pár nášlapnejch min - a dalších pár minimálně pod ty překážky a pokud možno i nějakou za ně... Pak by se nemělo rozhodně stát, že někdo nebo něco projde jako Hopkirk bez povšimnutí přes...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
plavec11
Příspěvky: 53
Registrován: 26 čer 2009, 02:00
Bydliště: Filipov u Rumburka-ČR
Kontaktovat uživatele:

#10 Příspěvek od plavec11 »

Z dotazu mě není jasné, zda "narušením" se rozumí přestříhání pletiva

Chtěl bych indikovat narušení už jen při přiblížení osoby k plotu, laserová závora je nespolehlivá v dešti a i drobný hmyz může teoreticky spustit polpach, proto jsem založil toto téma, kde předkládám svou úvahu na systém zabezpečení.

Uživatelský avatar
janousek
Příspěvky: 935
Registrován: 27 bře 2004, 01:00

#11 Příspěvek od janousek »

Máš na mysli něco jako tzv. mexický plot? :guns:

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#12 Příspěvek od EKKAR »

Asi nejjistější by byl tzv. "NĚMECKEJ PLOT" - známej z doby 3. říše i z poválečný doby coby "ochranný oplocení" kolem táborů pro nejrůznější osoby v danou dobu pro režim nežádoucí. Skládá se z minimálně 3 linií oplocení z ostnatýho drátu, mezi kterýma jsou uličky široký cca metr - a v těch uličkách pobíhají na volno psi cvičení lovit všecko co se hýbe. Plus na každým rohu stojí věž se "špačkárnou" na vršku, vybavenou nějakou rychlopalnou zbraní a pro noční dobu i pořádným světlometem. Všecko ostatní je případnýmu nepřizpůsobivýmu narušiteli k smíchu, pokud bude za těma drátama cokoliv sežratelnýho nebo zpeněžitelnýho, z čeho by mohl mít nějakej užitek...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
mtajovsky
Příspěvky: 3694
Registrován: 19 zář 2007, 02:00
Bydliště: Praha

#13 Příspěvek od mtajovsky »

Celá úvaha se mi zdá na vodě. Cívka okolo plotu, stejně jako jiné cívky, bude reagovat hlavně na změny uvnitř, to znamená na hlídaném prostoru. Aby změny na vegetaci v zahradě a jiné normální jevy neměly více vliv než přiblížení se někoho zvenčí.
Tohle se dělá pomocí kapacitních čidel ne pomocí induktivních. Musel byste jich rozmísit okolo pozemku více. Každé čidlo může hlídat prostor dejme tomu několik metrů, ale velmi špatně se to nastavuje, protože obsluha se dostává sama do vlivu pole.

Přidávám nějaký námět, ale součástky jsou poplatné své době. Chtělo by vybastlit s moderními prvky.
Přílohy
hlidac.pdf
kapacitní hlídače
(207.68 KiB) Staženo 226 x

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#14 Příspěvek od EKKAR »

Spíš bych to viděl na využití mikrovlnný techniky - mikrovlnnej "radar" mají dneska každý automatický dveře v supermarketu, který reagujou otevřením na přiblížení se potenciálního zákazníka, takže technika je poměrně dobře zvládnutá a dá se nastavit i na rozlišení velikosti "cíle" = intenzity odrazu mikrovln od přibližujícího se objektu. Tedy že například letící pták do velikosti labutě by čidlo neaktivoval, zatímco přiblížení se medvěda, černé zvěře nebo jiného hnědého živočicha o hmotnosti nad dejme tomu 50kg by vyvolalo spolehlivě "předběžný alarm".
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
plavec11
Příspěvky: 53
Registrován: 26 čer 2009, 02:00
Bydliště: Filipov u Rumburka-ČR
Kontaktovat uživatele:

#15 Příspěvek od plavec11 »

Děkuji všem za příspěvky, ta radarová čidla by bylo řešení a bylo by to bez nějakého bastlení, něco vyberu a uvidí se jak to funguje.

Odpovědět

Zpět na „Zabezpečovací technika“