Franklinův senzor blesků

Problémy s návrhem, konstrukcí, zapojením, realizací elektronických zařízení

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

Franklinův senzor blesků

#1 Příspěvek od mi-ro »

Velmi mě zaujalo, přivítám jakékoliv další informace. Mj by mě zajímalo, na jakým principu dokáže odhadnout čelo bouře.
http://www.hw.cz/soucastky/analogove-sy ... mment-2832
..to bude jen ňákej odpůrek

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#2 Příspěvek od ZdenekHQ »

Vidím tam nějaký čítač počet(energie) blesků/čas. Testoval jsem jednoduchý bleskoměr a fungoval hodně daleko, druhá věc je, jak to vyhodnotit.

Z mé zkušenosti jsou nejjedovatější blesky kus před bouří a kus za ní, vypadá to, že je klid, žádný vzdálený bouření a najednou rána jak z děla. Na ty to zřejmě nemá šanci.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#3 Příspěvek od mi-ro »

Ten průběh intezity můžu potvrdit. Onehdy jsem taky myslel, že bouře je už pryč, přestalo i pršet, přestal vítr, já vyšel ven a nad hlavou ohromná praskavá rána a z oblouku dolítávaly takový malý vocásky nakoci s hvězdičkou jako při ohňostroji. Normálně byl cítit ozon a nějaká spálenina. Sem se málem po.ral.
A k tý detekci, přece nelze z jedný veličiny určit vzdálenost?
..to bude jen ňákej odpůrek

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#4 Příspěvek od Crifodo »

Asi se bude lišit spektrum impulsu blízko a někde za devatero horama, nejen intenzita.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#5 Příspěvek od ZdenekHQ »

Jardo, svoje nesouvisející teorie můžeš dále rozvádět v následujícím vlákně : http://www.ebastlirna.cz/modules.php?na ... ic&t=54029

Tady ne. Jinak porušení Pravidel a odchod.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#6 Příspěvek od mi-ro »

Ano, to je jediný možný způsob, jak pomocí nějakýho složitýho algoritmu sestavenýho na základě dlouholetých zkušeností (jak mj. výrobce uvádí), porovnat tvar impůlzu různě vzdálených blesků. Každopádně bych to rád postavil, cena detektoru není závratná, složítý to taky není, jen musím počkat, až někdo napíše SW pro nějaký PICko a přidá display.
..to bude jen ňákej odpůrek

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#7 Příspěvek od ZdenekHQ »

Mě se to nějak nezdá, v podstatě je to citlivý detektor blesků, skoro asi tak jako AM rádio ( :D ), bohužel s tou nepřesností, že ta bouřka může klidně proběhnout pár km bokem a poplach bude zbytečný. Následovat bude ignorování dalších poplachů. Tady se to stává běžně, bouřky nás obcházejí, kopec to rozežene.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
Michal22
Příspěvky: 7655
Registrován: 28 bře 2012, 02:00
Bydliště: Brno

#8 Příspěvek od Michal22 »

Nejen kopec, ale takové letiště v Tuřanech dokáže s bouřkou zázrak...
Jinak by mě zajímalo, jaká je přesnost je třeba u tohoto sledování: http://www.chmi.cz/portal/dt?menu=JSPTa ... last=false
Jestli to dokáže třeba zaznamenat dva blesky, které vznikly ve stejnou chvíli, jako dva kusy?

Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#9 Příspěvek od mi-ro »

Detekce blesků u CHMI funguje jinak, je několik monitorovacích stanic kde jsou vždy dva speciální AM přijímače s rámovými anténami natočenými 90 st. kolmo k sobě. Poměřením těchto dvou signálů ve známém čase (čas GPS) se získá azimut. Když máž alespoň dva údaje, dokážeš vypočítat průsečík a místo úderu.
..to bude jen ňákej odpůrek

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#10 Příspěvek od ok1hga »

mi-ro píše:Detekce blesků u CHMI funguje jinak
souhlas
Ještě asi před dvěma roky fungovala stránka www.blesky.cz kde se dalo odečíst sílu úderu a přímo v mapě i lokalitu. Dalo se to tenkrát i zoomovat
a přesnost byla dost dobrá, asi tak +- 300m.
Alespoň podle mého odhadu a mých pozorování blízkých úderů.
Nevím odkud ta data tenkrát byla, ale asi vycházela ze sledovacích přijímačů co má ČHMÚ.
Nevíte náhodou někdo co se s tou stránkou stalo ?

Uživatelský avatar
Michal22
Příspěvky: 7655
Registrován: 28 bře 2012, 02:00
Bydliště: Brno

#11 Příspěvek od Michal22 »

Tak díky oběma za informace, já měl pořád zafixováno (vidím že mylně), že se detekce blesků provádí v rámci meteoradaru. Tak už vím více.
při brouzdání jsem našel stránku s detekcí blesků v rámci Evropy, třeba se bude hodit: http://www.blitzortung.org/Webpages/index.php

Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#12 Příspěvek od mi-ro »

Kdepak radar, ten nedokáže "vidět" 360st v jednom čase.
..to bude jen ňákej odpůrek

Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#13 Příspěvek od mi-ro »

Tak jsem před časem pořídil toto.
http://www.ebay.com/itm/Acu-Rite-AcuRit ... 0781724188
Pár zkušeností: po zapnutí si přístroj nasatví citlivost a po cca 2sec vypíše LISTENING. V tomto stavu dokáže detekovat blesky až do vzdálenosti 25mil. Ano, prozatím bez možnosti volby km ale pouze mil. Při detekci zobrazí blesk s nápisem STRIKE, modrým rozsvícením displaye a pípnutím. Zároveň zobrazí vzdálenost blesku. Dále zobrazuje celkový počet blesků od zapnutí (až do 99). Po, dekci se spustí záblesky červené LED která bliká ještě 20 minut od poslední detekce, pak ustane. Ručne je možné zvolit vnitřní nebo venkovní použití, tichý provoz nebo varování pípnutím.
Časem můžu konstatovat, že pípnutí je sice intenzivní ale poměrně vysoký tón je pro seniory hůře slyšitelný. Pokud se přiblížíte ke zdroji elmag. rušení, přístroj upororní na nutnost změny stanoviště. Dá se říct, že doma přístroj přijme tak 70% blesků a na některé reaguje jako na rušení. Venku je úspěšnost daleko větší. Měření vzdáleností můžu jen těžko kontrolovat, není jak. Podstatné je, že můžete odhadovat, zda se bouře blíží nebo odchází.
..to bude jen ňákej odpůrek

Uživatelský avatar
TAKJAN
Příspěvky: 5866
Registrován: 17 lis 2011, 01:00

#14 Příspěvek od TAKJAN »


Uživatelský avatar
KUBO
Příspěvky: 3713
Registrován: 30 říj 2005, 02:00
Bydliště: VT SLOVAKIA

#15 Příspěvek od KUBO »

„Hľadáme nepoznané, spoznávame nehľadané. Strácame to cenné, ceníme si až stratené. Milujeme všetko zradné a zrádzame milované.”
Pozdravuje Vás Martin

Odpovědět

Zpět na „Řešení problémů s různými konstrukcemi“