Nabíječka li-ion baterií s PCB, co nejjednodušší

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Aligues
Příspěvky: 143
Registrován: 19 lis 2009, 01:00

Nabíječka li-ion baterií s PCB, co nejjednodušší

#1 Příspěvek od Aligues »

Hezký večer všem..

Sháním co nejjednodušší schéma na nabíjení článků li-ion 3.6V s ochranou Našel jsem spoustu obvodů, které tohle řeší, ale většina je pro mě nedostupná a zbytečná. Pokud se nepletu, tak ochrana baterie zajistí odpojení při max 4.2V a min 2.75V, tedy by nemělo dojít k zničení. Stačil by tedy nějaký stabilizátor (napřiklad 7805 + dioda = 4,3V) případně s odporem? Kontrolovat budu multimetrem. Ideální by samozřejmě byla i indikace nabití, ale nenašel jsem na internetu žádné schéma se součástkami, které by byly k sehnání i v našem zapadákově (včetně návodů na belza.cz).

Pokud víte o něčem jednoduchém, tak sem s tím, budu rád :)

Děkuji

Uživatelský avatar
Milan_F
Příspěvky: 1454
Registrován: 03 říj 2005, 02:00
Bydliště: nedaleko Humpolce

#2 Příspěvek od Milan_F »


Uživatelský avatar
Aligues
Příspěvky: 143
Registrován: 19 lis 2009, 01:00

#3 Příspěvek od Aligues »

A čím se dá nahradit BCP68-25? Tohle u nás neseženu nikde...
A BC857 má být Bčkový?

AmarokCZ
Příspěvky: 2838
Registrován: 20 pro 2006, 01:00
Bydliště: Poličské krystalinikum
Kontaktovat uživatele:

#4 Příspěvek od AmarokCZ »

Pokud to chceš jako nevestavnou nabíječku, tak stačí LM317 a před vstup odpor pro omezení počátečního proudu. LM317 nastavit na cca 4.1V (max. 4.2V)
Jako vestavnou nabíječku (tzn. je natvrdo - neustále připojená k akumulátoru) úspěšně používám tuhle nabíječku (tu jednodušší verzi).
Myslím, že součástky na oboje musíš sehnat skoro kdekoliv.
http://www.zvodovodu.cz/ | Pokud neodpovídám na téma a chce něco vědět, pište SZ!

Uživatelský avatar
Pawalo
Příspěvky: 87
Registrován: 06 říj 2005, 02:00
Bydliště: Tábor
Kontaktovat uživatele:

#5 Příspěvek od Pawalo »

koukni na MAX1811, dá se nastavit vypnutí při nabití na 4,1V nebo 4,2V, indikaci nabití to má,,, TME to má skladem,, cena něco kolem 70kč,,,

Uživatelský avatar
czatlantis
Příspěvky: 1012
Registrován: 10 čer 2009, 02:00

#6 Příspěvek od czatlantis »

Za tu cenu to nemá smysl řešit jinak:
http://www.ebay.com/itm/universal-1A-li ... 27cc2c075d

Uživatelský avatar
Aligues
Příspěvky: 143
Registrován: 19 lis 2009, 01:00

#7 Příspěvek od Aligues »

Já sem sice rád, že se mi tu snažíte pomoct, ale nač je mi, že mají v TME nějaký obvod, který teď neseženu. (Pokud je něco podobného v prodeji EZK, tak sem pro ). Potřebuji jen baterku na víkend nabít a stačí něco naprosto primitivního, jednoduchého a klidně i nedokonalého.

Takže se ptám ještě jednou, šel by použít například zdroj 4,9V 500mA v sérii s didodu (-0,7V) a žárovičkou 6,3V.O zbytek by se měla postarat samotná ochrana baterie (PCB). Nabitý článek se odpojí při 4,2v, takže poškození by hrozit nemělo.

Je to tak? :wink:

AmarokCZ
Příspěvky: 2838
Registrován: 20 pro 2006, 01:00
Bydliště: Poličské krystalinikum
Kontaktovat uživatele:

#8 Příspěvek od AmarokCZ »

Není to tak, ochrana odpojuje trochu dýl (4.25 až 4.3V dle konkrétního typu). Pro jednorázové nabití to ale neřeš,... prostě ji připoj přes odpor na zdroj napětí.
http://www.zvodovodu.cz/ | Pokud neodpovídám na téma a chce něco vědět, pište SZ!

Uživatelský avatar
Aligues
Příspěvky: 143
Registrován: 19 lis 2009, 01:00

#9 Příspěvek od Aligues »

Díky, teď to nechám tak a zítra zkusím postavit toto http://www.belza.cz/charge/liion2.htm součástky seženu, pokud místo BD675 můžu dát třeba BD679 nebo TIP121... ?

Uživatelský avatar
Michal22
Příspěvky: 7655
Registrován: 28 bře 2012, 02:00
Bydliště: Brno

#10 Příspěvek od Michal22 »

Aligues- ano, oba uvedené typy Darlingtonů můžou být náhradou. BD679 je dokonce stejný, jen vybíraný na větší Uce. TIP121 má ještě lepší parametry (vyšší beta, vyšší Ptot).

Uživatelský avatar
vombat
Příspěvky: 744
Registrován: 18 srp 2005, 02:00
Bydliště: Chrudimsko
Kontaktovat uživatele:

#11 Příspěvek od vombat »

Řešil jsem nabíječku pro LION do fotoaparátu. Originál stál okolo 900Kč. Vzal jsem starou Nokii 5110, vykuchal původní nefunkční LION baterku. V pouzdru baterie jsem ponechal původní elektroniku, na kterou jsem připojil držák nabíjené baterie. Nabíjení pak řídí elektronika mobilu.

Uživatelský avatar
Aligues
Příspěvky: 143
Registrován: 19 lis 2009, 01:00

#12 Příspěvek od Aligues »

Díky, už jsem postavil tu nabíječku od Belzy :). Ještě mám ale dva dotazy, má tam ve schématu uvedený zdroj 6V a v seznamu součástek 9V, tak který tedy, či je asi fuk... na výstupu je stejné napětí.

Jak poznám, že je baterie 100% nabitá?

Uživatelský avatar
impedance
Příspěvky: 273
Registrován: 14 úno 2012, 01:00

#13 Příspěvek od impedance »

zdravím,
omlouvám se za oživení starého vlákna, ale nechci kvůli tomu zakládat nové.
Našel jsem doma 3 baterky ICR18650-24B viz foto.
Samsung SDI
měli by to bát li-ion baterie 3,7V článek.
matně si vzpomínám, že sem je vytáhl někdy před 2 roky ze skladu na škole.
Baterie jsem změřil a mají okolo 1V. Je mi jasný, že jejich napětí nemá klesnout pod 2.7V a tak by mě zajímalo, jestli je jde nějak znovu naformátovat. Na belza.cz jsem četl o nějakém IO, který baterie umí naformátovat, nicméně to byl článek z roku 2001 a nikde jsem ho u nás k sehnání nenašel.
Pokud by šli baterie oživit, měl by někdo schéma na nabíječku, která by dokázala i naformátovat ty baterie z cz dostupných součástek?
Chtěl bych s nimi oživit mojí aku vtrtačku na 12V, která je úplně mrtvá + je kní i svítilna ,tak kdyby nevydržela vrtat, tak bych jí dal do světla.
blbost?
Přílohy
20131017_141944.jpg
(298.35 KiB) Staženo 113 x

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#14 Příspěvek od rnbw »

Nabijaj na lab. zdroji - nastav maly prud (10mA) a obmedzenie napatia na 4,1V. Ked napatie dosiahne 2,8V, tak mozes pustit vacsi prud. Ale pocitaj s tym, ze clanky budu mat velky vnutorny odpor.

Uživatelský avatar
impedance
Příspěvky: 273
Registrován: 14 úno 2012, 01:00

#15 Příspěvek od impedance »

dobře ,udělám to tak. děkuji za radu.

Odpovědět

Zpět na „Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další“