NAS jaky?

Počítače stolní, notebooky, tablety, tiskárny, scanery a vše, co nějak souvisí s PC

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Hejnicek
Příspěvky: 2022
Registrován: 16 čer 2004, 02:00

NAS jaky?

#1 Příspěvek od Hejnicek »

Dosluhuje starec po 13 letech sluzby - server Novell - asi HW.
Zhruba 1/den hlaska System halted ci Internal stack overflow a vytuhnuti.
Jeste ale budu badat.

V poslednich letech uz se z nej nespousti aplikace, ale spis jen ukladaji dokumenty nebo obrazove informace.

Premyslel jsem, ze ho nahradim NAS zarizenim, pripojenym do LAN.

Ma nekdo nejakou praktickou zkusenost primo s konkretnim modelem?
Nasazeni v mensi firme.
Uvital bych minimalne 2 zrcadlene disky v RAID 1.
Lze nastavit na uzivatele prava k jednotlivym adresarum?
Umi to nejak inteligentne spolupracovat s UPS APC?
Display je u toho uzitecny ci spis na ozdobu?
Je to pripadne nejak pripravene treba na automaticke zalohovani primo od vyrobce?

Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

#2 Příspěvek od forbidden »

Na doma je to celkem jedno, osobně mám WD My Book World Edition II. Chvíli byl dokonce i v práci jako záložní server a vydržel to, problém byl jen jeho pomalost při zápisu, ani GB ethernet moc nepomohl.
Až doslouží, tak jdu asi do QNAPu, nebo Synology. Něco, co umí RAID5.
Za zvážení stojí i HP MicroServer, bývají na něj cenový akce a pro někoho výhoda - Windows. Uživatelé a práva jdou samozřejmě nastavovat na všech, ale jen ty lepší mají integraci do domény.

Uživatelský avatar
mcmlxxx
Příspěvky: 112
Registrován: 14 bře 2010, 01:00
Bydliště: Letovice, Brno

#3 Příspěvek od mcmlxxx »

Byl sem v podobné situaci, dosluhoval mi Novell 4.10 se 150ti licencema, aplikace, data atd. Pokušel sem se místo něj nasadit WDMBWE II, ale byla to katastrofa - pomalé.
Nakonec sem postavil server na slušnějším PC s Debianem (SAMBA) a zrovna touto dobou mu končí životní cyklus HW -po cca 5ti letech nepřetržitého provovozu má nafouklý kondy na desce. Takže sem teď připravoval novej stroj opět založenej na Debianu, jen už na poslední stabilní verzi.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#4 Příspěvek od rnbw »

Prave vykon je velky problem vacsiny, ak nie vsetkych tych lacnych NASov. Su tam slabe procesory. Dalej je pochybna SW stranka - sice bezia vsetky na Linuxe, ale je to narychlo upatlane dokopy, aby to nejako bezalo. Podpora nulova, chyby nikto neriesi. Navyse je problem so spolahlivostou - je to "spotrebna" kvalita, takze odchadzaju zdroje a pod.

Uživatelský avatar
Hejnicek
Příspěvky: 2022
Registrován: 16 čer 2004, 02:00

#5 Příspěvek od Hejnicek »

Co rikate na tento NAS?
http://www.alza.cz/qnap-ts-269-pro-s-2x ... 2.htm#foto

Obsahuje uz 2 HDD 2T

Uživatelský avatar
stanimir
Příspěvky: 294
Registrován: 08 led 2005, 01:00
Bydliště: u Č.B.

#6 Příspěvek od stanimir »

Já za sebe můžu doporučit nějakej NAS o Synology. Software stále zlepšujou, je v češtině a pokud je nějakej problém tak se ho snaží i řešit.
Kamarádovy po nějaké chybě spadl tak mu ho na dálku opět zprovoznily.

Uživatelský avatar
Hejnicek
Příspěvky: 2022
Registrován: 16 čer 2004, 02:00

#7 Příspěvek od Hejnicek »

Hejnicek píše:Co rikate na tento NAS?
http://www.alza.cz/qnap-ts-269-pro-s-2x ... 2.htm#foto

Obsahuje uz 2 HDD 2T
Uz jsem ho skoro objednal, ale podrobnejsim pruzkumem jsem zjistil, ze ma ALZA asi na strankach chybu. QNAP modely (pozice) jsou rozlisovany 1 cislici trojciferneho cisla ne? Na fotce ma krabice 4 sachty i uvedene v popisu, ale model ma oznaceni 269 (2 pozice). To bych byl jaksi pak nemile prekvapen.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#8 Příspěvek od rnbw »

Vzdy pred kupou vyrobok skontroluj na webe vyrobcu! Fotky a texty u predajcov byvaju casto chybne. Skutocne to ma len dve pozicie:
http://www.qnap.com/en/index.php?lang=e ... 21&n=12475

Uživatelský avatar
Hejnicek
Příspěvky: 2022
Registrován: 16 čer 2004, 02:00

#9 Příspěvek od Hejnicek »

No potes koste.

Jeden kolega z prace si od ALZY objednal ctecku knih a jaksi tam nektera vybava na rozdil od popisu chybela, mimo jine WiFi.

Uživatelský avatar
Nagant
Příspěvky: 1051
Registrován: 11 lis 2005, 01:00
Bydliště: Hradec Králové

#10 Příspěvek od Nagant »

Pak dej vědět, co jsi pořídil a jak se Ti to osvědčuje.

My tu máme file server na CentOS + Samba. A pro mne jako bývalého správce NetWare (3.12 - 6.5) je to prakticky černá skříňka a do budoucna bych dal přednost něčemu, o čem budu mít šanci něco vědět (a kde by nejlépe fungovalo i něco jako Salvage na Netware - obnova omylem smazaných souborů).

Byl jsem sice na třídenním školení na Linux, ale sešli se tam prakticky samí ostřílení borci s předchozími zkušenostmi, tak jsem skoro nic nepochytil. A na vlastní experimenty mám v práci málo času. Jsme taky menší firma.

Uživatelský avatar
Hejnicek
Příspěvky: 2022
Registrován: 16 čer 2004, 02:00

#11 Příspěvek od Hejnicek »

Ha, stare casy.
Netware 3.12 jsem mel tez (jeste s CB prtavym CRT), pred 13 roky prechod na 5.0 doted.
To padani systemu jsem vyresil, mel jsem podezreni na HW,
ale delala o databaze zalohovaciho systemu ARCserveIT.
Salvage jsem parkrat tez ocenil.

I presto, ze stary server zase bezi jako zamlada, chtel bych ho za NAS vymenit. Doba pokrocila, uz jsem mel problem rozchodit klienta pro Windows 7, ale podarilo se, ovsem az prijdou osmicky, tak to uz asi opravdu nepujde.

Uživatelský avatar
Hejnicek
Příspěvky: 2022
Registrován: 16 čer 2004, 02:00

#12 Příspěvek od Hejnicek »

Porizeno a vybral jsem Synology.

Ted badam nad nastavenim prav k podadresarum sdilene slozky.
Zatim se mi nepodarilo, jak tomu bylo u Netware v pohode, u tech uzivatelu,
kteri k nim nemaji prava pro Cteni, aby se jim ani zbytecne nezobrazovaly v Pruzkumniku.

V nastaveni Sdilene slozky mam zapnuto tez ACL.

Mimochodem vybral jsem 4 sachtovy model. Zatim mam v nem 2x2TB HDD v klasickem RAID1.

Odpovědět

Zpět na „Výpočetní technika“