Sovětské hodiny elektronika 15M - předcházejí se!

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
CZJKP1
Příspěvky: 2992
Registrován: 26 lis 2008, 01:00
Bydliště: ČR-Praha 5
Kontaktovat uživatele:

Sovětské hodiny elektronika 15M - předcházejí se!

#1 Příspěvek od CZJKP1 »

Zdravím

Je to kontejnerový nález před pár lety, docela zachovalý, displej je nevysvícený, prostě ok. Kdysi jsem to strčil kdysi do zásuvky viděl že jsou tam čtyři nuly, když sem to chvíli nechal, tak bylo vidět že čas jde a uložil jsem to do skříně..

Včera večer jsem to objevil po těch pár letech ve skříni s myšlenkou, že bych to mohl používat na chatě, a jelikož byla nuda, namáhal jsem se to strčit do zásuvky a nastavit si na tom ,,přesný čas" Vše OK.. A pak ráno příjdu do garáže a ejhle zhruba o půl hodiny šly dopředu..

Jinak se v tom nikdo nikdy nevrtal, byl zapečetěný šroubek, teprve já dnes do toho kouknul a zase to zakrytoval..

Nemáte někdo tušení, čím by to mohlo být? Alespoň tipy.. Napadl mě krystal, ale vlastně nemam ani schéma a nevím, jestli ty hodiny jsou řízené krystalem :D. I když ve vnitř je součástka, která si myslím, že by velikostně mohla odpovídat krystalu před třiceti lety :D

Jinak bych řekl že se ty hodiny spoždují skokově, protože jsem kouknul a skočilo tam xx:17 a asi za 10 sekund :18, takže že by šly furt stejně a rychleji vylučuji..


Jiří..

Uživatelský avatar
Panda38
Příspěvky: 713
Registrován: 21 lis 2012, 01:00
Bydliště: Most, Praha, Lanžhot
Kontaktovat uživatele:

#2 Příspěvek od Panda38 »

To jsou ty dřevěné se zeleným displejem? Takové jsem sice měl, ale byl jsem vždy přesvědčený že jsou řízené kmitočtem sítě.

Skokové předbíhání bych tipoval na vadný filtrační kondenzátor zdroje, posouvá to možná rušení ze sítě.

Uživatelský avatar
durkovic
Příspěvky: 1890
Registrován: 18 pro 2004, 01:00
Bydliště: Košice
Kontaktovat uživatele:

#3 Příspěvek od durkovic »

hodiny by mali byť riadené kryštálom teda pokial ide o model elektronika 6.15M

mrkni sem : http://image068.mylivepage.ru/chunk68/1 ... %D1%8B.jpg

je tam zakreslený kryštál. ale pozrel a skontroloval by som aj ten zdroj skopom.

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#4 Příspěvek od ok1hga »

CZJKP1 píše:A pak ráno příjdu do garáže a ejhle zhruba o půl hodiny šly dopředu..
. . . se divíš ?
vždyť byly vyrobeny v zemi, kde "zítra" znamená již "včera" !!!

Uživatelský avatar
CZJKP1
Příspěvky: 2992
Registrován: 26 lis 2008, 01:00
Bydliště: ČR-Praha 5
Kontaktovat uživatele:

#5 Příspěvek od CZJKP1 »

hmm děkuji za reakce.

Ano, sou to ty dřevěný se zeleným displejem, ono to tedy dřevo není, ale jako dřevo.. Konkrétně tyto http://www.litildivil.cz/sbirka/hodiny/ ... ka-15M.jpg

Jinak jsem teď měl víc času, a zjistil, že se běžně rozchází asi 2-4sekundy za minutu, tedy laicky řečeno, že to skočí o 2-4 sekundy dříve, než by to byla ,,přesně" celá minuta. Když knoflíkem posunu o sekundu dopředu a pak začnu stopovat minutu, skočí o to minutu mnohem dříve a to tak do půl minuty.

Myslím, že vzhledem k tomu, že hodiny byly zapečetěny a nemohly takto nepřesně měřit po vyrobení (to by následovala reklamace atp přeci ne?) musí to být nějáká součástka, která by mohla stářím měnit její vlastnosti, jako např kondenzátory atp.

Za každou cenu si myslím, že nemá cenu se to pokusit ničim sladovat, když to vlastně rozladěné být nemůže. Jen odstranit tu závadu

Jíří
BTW:
Tahle to vypadá ve vnitř
http://msevm.com/oldradio/elec615m/
Má cenu zkusit vyměnit ty dva elektrolytycké kondenzátory za ,,čerstvé" tak jako to udělaly na té fotografii

Uživatelský avatar
tomasjedno
Příspěvky: 5634
Registrován: 11 říj 2008, 02:00
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

#6 Příspěvek od tomasjedno »

CZJKP1 píše:Má cenu zkusit vyměnit ty dva elektrolytické kondenzátory za ,,čerstvé", tak jako to udělali na té fotografii
Jo, to vypadá na bordel v napájení.

Uživatelský avatar
workhard
Příspěvky: 4873
Registrován: 07 črc 2006, 02:00
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

#7 Příspěvek od workhard »

Měl jsem to taky jednou na stole a ty hodiny uměly ukazovat i 29:00. Výměna tří USSR elytů nepomohla, tak to šlo do šmelcu :lol:
Věci,které fungují,se ZÁSADNĚ neopravují...

Uživatelský avatar
CZJKP1
Příspěvky: 2992
Registrován: 26 lis 2008, 01:00
Bydliště: ČR-Praha 5
Kontaktovat uživatele:

#8 Příspěvek od CZJKP1 »

:guns:. Já ti dám do šmelcu! Chtěl bych nějáké starší ruské hodiny, co mají ještě digitrony, to je přeci dneska v módě. I když ten VFD dysplay je asi stejný princip, ale jinak zapouzdřený..

Jen otázka je kde seženu kondík 50uF, když je v řadě 47uF a pak až 68uF. Otázka je k čemu ten kondík 50u slouží, jestli není na jeho kapacitě závyslá doba, abych změnou kapacity něco nerozladil atp..

Bylo by řešení, mam tu staré axiální tesly, ale když chci dát nový (abych měl jistotu funkce) tak tam přeci Tesly nedam

Jiří

Uživatelský avatar
Panda38
Příspěvky: 713
Registrován: 21 lis 2012, 01:00
Bydliště: Most, Praha, Lanžhot
Kontaktovat uživatele:

#9 Příspěvek od Panda38 »

workhard píše:Měl jsem to taky jednou na stole a ty hodiny uměly ukazovat i 29:00. ...
Jé to závidím, to bych bral hned takové hodiny co mi prodlouží den!

Uživatelský avatar
tomasjedno
Příspěvky: 5634
Registrován: 11 říj 2008, 02:00
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

#10 Příspěvek od tomasjedno »

CZJKP1 píše:...Otázka je k čemu ten kondík 50u slouží, jestli není na jeho kapacitě závyslá doba, abych změnou kapacity něco nerozladil atp...
To měl být vtip? Při běžných tolerancích -20 +50 %?

Uživatelský avatar
fredis
Příspěvky: 5000
Registrován: 17 lis 2004, 01:00
Bydliště: Třebíčsko

#11 Příspěvek od fredis »

Elyty vyměnit můžeš, uděláš jen dobře, ale to není příčina závady! Ve všech takových hodinách co jsem měl v ruce, byl kmitočet řízem krystalem a ne sítí, jak tady výše nějaký odborník psal :cry: Byl tam vždycky i kapacitní keramický trimr na jemné doladění a ten je přístupný zvenčí přes otvor asi 3 mm. Kvůli seřízení se ani nemusí rozebírat.Teď jsem se podíval na ty fotky. No k...a seš snad slepej nebo?! Hlavně že ten trimr máš na těch fotkách vpravo vedle čerstvých kondů...Vlhkkost už z něj asi odešla, ale není zoxidovaný? Raději bych ho vyměnil.

Uživatelský avatar
tomasjedno
Příspěvky: 5634
Registrován: 11 říj 2008, 02:00
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

#12 Příspěvek od tomasjedno »

Někteří jsou snad navedení.
Co kdyby sis, než začneš chrlit moudra, nejdřív přečetl, co už bylo napsáno?

Edit: beru zpět.
Naposledy upravil(a) tomasjedno dne 30 lis 2012, 11:20, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
CZJKP1
Příspěvky: 2992
Registrován: 26 lis 2008, 01:00
Bydliště: ČR-Praha 5
Kontaktovat uživatele:

#13 Příspěvek od CZJKP1 »

Víš jak fungují dnešní tolerance? Že když je to např + - 10%, tak většinou se všechny výrobci pohybují v té dolní hranici. Respektive usilují všemi silami aby se vůbec do spodní hodnoty tolerance z vodřenejma ušima vešly...

Takže za 10MK/16B dám toto:

http://www.gme.cz/elektrolyticke-konden ... -p123-610/

To proto že na 16V jamicon jen na 85C a hitano nechcu, i když je to asi jedno, ale mam to za stejnou cenu, takže raději koupím na 10u/25V/105C a hezky jamicon.


Za 50MK/50B dám třeba toto:
http://www.gme.cz/elektrolyticke-konden ... -p123-759/

Předpokládám že je to filtrace tak je to jedno.



Kolik má ten trimr hodnotu??????

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#14 Příspěvek od ok1hga »

CZJKP1 píše:Kolik má ten trimr hodnotu??????
podívej se na schéma !
5 až 20pF !!!!!
Přílohy
electronika6_108.png
(32.89 KiB) Staženo 606 x

Uživatelský avatar
CZJKP1
Příspěvky: 2992
Registrován: 26 lis 2008, 01:00
Bydliště: ČR-Praha 5
Kontaktovat uživatele:

#15 Příspěvek od CZJKP1 »

Ja to vim. Jen zkousim jestli se bude odpoved shodovat s tim co jsem si poznamenal. Protoze rusaci k tomu nakreslili zase 100 druhu schemat, a vnitrni provedeni se u nekterych asi lisilo, protoze muj budik ma oproti tomu otevrenemu co jsem dal ja odkaz ve svem prispevku vyse trochu jine rozlozeni soucastek. Nojo rusaci, jako vzdy a ze vsim. Vymenim asi i ten trimr a pokusim se to dle stopek seridit.

Odpovědět

Zpět na „Poradna“