kalafuna

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Filda
Příspěvky: 703
Registrován: 20 dub 2006, 02:00

kalafuna

#1 Příspěvek od Filda »

Ahoj.... Potřebuji poradit. Dělám DPS fotocestou po dodělání desky bych ji chtěl potřít kalafunou rozpustěnou v lihu (kvuli korozi) jenomže mě to udělá jen takový bílý povrch... čím to je? Chci aby mě to udělalo sklovinu. Záleží na kvalitě kalafuny ? :?

Návštěvník

#2 Příspěvek od Návštěvník »

V lihu je voda.
Rozpust kalafunu v èistým acetonu, jde to zrovna tak dobøe a navíc to rychlej schne.

Uživatelský avatar
galjo
Příspěvky: 1352
Registrován: 15 črc 2005, 02:00
Bydliště: záp.slovensko

Re: kalafuna

#3 Příspěvek od galjo »

Filda píše:Ahoj.... Potřebuji poradit. Dělám DPS fotocestou po dodělání desky bych ji chtěl potřít kalafunou rozpustěnou v lihu (kvuli korozi) jenomže mě to udělá jen takový bílý povrch... čím to je? Chci aby mě to udělalo sklovinu. Záleží na kvalitě kalafuny ? :?

Asi nemáš dobrý LIH na riedenie kalafuny, alebo kalafunu (na hudobné nástroje je nejlepší - na housle) :idea: Lieh može byt aj technický.

Uživatelský avatar
pole
Příspěvky: 1487
Registrován: 17 lis 2005, 01:00

#4 Příspěvek od pole »

S kalafunou zarabanou v liehu som mal vzdy problemy.
Bud to nechalo len ten biely flak, alebo to bol nezaschnutelny maglaiz. Zaviselo od koncentracie kalafuny.... Kompromis sa nedal najst.

Potom som sa na to vy... A kupil som si v obchode original ochrany lak.

Podla popisku aj "vone" som zistil ze sa jedna o kalafunu rozpustenu nie v liehu ale Toulene. Takyto lak z toulenu ma ovela lepsie vlastnosti. Vytvori sklovinu a rychlo uschne.

Odporucam kupit politer touenu a skusit to namiesat s toho. Musi to ist. Len treba odhadnut vhodnu koncentraciu.

MirekD

#5 Příspěvek od MirekD »

Ty problémy dìlá nevhodná kvalita lihu, kdybys mìl skuteènì èistý etanol, povrch by byl krásnì sklovitý.
Aceton i toluen jsou dobré, ale narušují plasty a to nìkdy mùže vadit, tøeba když chceš desku celou se smd na obou stranách ponoøit.
Pak je vhodné použít isopropylalkohol (IPA), který se ve vhodné èistotì dá koupit v GME. Jestliže chceš dosáhnout skuteènì perfektního hladkého sklovitého povrchu, kup si v lékárnì filtraèní papír a tu rozpuštìnou kalafunu pøefilruj. Výsledek stojí za to, povrch je dokonale hladký a souvislý. Vzhledovì se to vyrovná profi lakùm.

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#6 Příspěvek od Sendyx »

Na kalafunu se vykašlete, je k ničemu.. jako "ochranný lak" se časem loupe, přilnavost mizerná, křehne, reaguje s vlhkostí atd. Kupte si nějaký rozumný ochranný lak - třeba Marmot MTS889.

MirekD

#7 Příspěvek od MirekD »

Není to pravda, že kalafuna je k nièemu. Hodí se tøeba na ochranu do zásoby vyrobených desek, i po delším skladování je jejich pájitelnost vynikající a pøitom se pak kalafuna dá velmi snadno po osazení omýt. Jinak na nenároèné vìci, které budou v domácím suchém prostøedí, se hodí taky dobøe, vìci, které jsem dìlal pøed pìtatøiceti lety, jsou i dnes jako nové.
Je pravda, že kde pùsobí vlhkost, velké zmìny teplot atd., že tam se kalafuna nehodí. Nehodí se to ani tam, kde je zapotøebí mimoøádnì nízký svod, tøeba pro elektrometrický zesilovaè k PH metru. Ale jinak si myslím, že kalafunový lak má svoje místo v dílnì amatéra, protože to je nejlevnìjší varianta nenároèného laku. Je zbyteèné plýtvat drahým prostøedkem tam, kde to není nutné. Tam, kde to nutné je, není vùbec pochyb, že je potøeba použít lak s jasnì definovanými vlastnostmi.

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#8 Příspěvek od Sendyx »

Stejně tak má své místo v dílně krabice cikorky, louč a vrtáky vyráběné po válce rozklepáním hřebíku :D . Před cca 15 lety jsem kalafunu nechal houslistům a řezníkům a nelituji.

MirekD

#9 Příspěvek od MirekD »

To ne, ani louè, ani cikorku, ani rozklepaný høebík nepoužívám, protože k tomu nemám rozumný dùvod. Ale nezatracuju vìci, které mi jsou schopny vhodnì posloužit, pøestože nemají nìjak špièkové vlastnosti. Pokud by moderní kvalitní lak stál pár korun, po kalafunì bych ani nevzdechl, ale bohužel zatím to tak není. Ale kdo ví, mìl jsem desku, kterou její autor po vyrobení nalakoval "èímsi" (kvalitní pájitelný ochranný lak) a když jsem ji po osazení chtìl omýt, dalo hodnì práce (v ultrazvuku) ten lak dostat dolù. A dolù jít musel, v okolí pájených spojù byl nevzhlednì rozteklý a zežloutlý. Zlatá kalafuna! Bylo by docela zajímavé se pozeptat lidí na tomto fóru, kolik z nich kalafunu docela v pohodì používá.

Uživatelský avatar
janousek
Příspěvky: 935
Registrován: 27 bře 2004, 01:00

#10 Příspěvek od janousek »

Dávám svůj hlas kalafuně v acetonu a nebo v toluenu.

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#11 Příspěvek od Sendyx »

MTS889 stojí asi 130Kč/litr, omývat lze poměrně snadno, po zaschnutí je elastický, dobře izoluje, lze kontrolovat jeho souvislost v UV světle (obsahuje UV zjasňovače). Sorry, kalafuna ani v toluenu....

Uživatelský avatar
pole
Příspěvky: 1487
Registrován: 17 lis 2005, 01:00

#12 Příspěvek od pole »

Jednine kalafunu v toulene.

Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#13 Příspěvek od mi-ro »

žhavá diskuze, a co kalafuna ve slivovici, kalafunu ještě mám. A abyste si nemysleli že si dělám jem pr.el - jednou jsem přišel na návštěvu a že jim jde špatně DO, klasika, byla v něm ona známá "lepivá kejda" a nemaje u se nic, požádal jsem o okenu nebo líh. Domácí donesla jen flašu slivovice, ovladač jsem umyl a pak to byl fičák :twisted:
..to bude jen ňákej odpůrek

Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

#14 Příspěvek od forbidden »

Ja pouzivam kalafunu v toluenu a na domaci veci to bohate staci. I po dlouhe dobe je tistak jeste velmi dobre pajitelny.

Uživatelský avatar
Mourek
Příspěvky: 1285
Registrován: 17 zář 2005, 02:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#15 Příspěvek od Mourek »

kalafuna v lihu nebo v acetonu, toluen jsem nezkoušel. Nikdy nebyl problém , jde to umýt a natřít znovu. Používal jsem i 🤐 a bez problému isopropyl jsem nezkoušel, pouze na čištění

Odpovědět

Zpět na „Poradna“