tahové potenciometry

Opravy a závady na MG, RMGF, CD, zesilovačů, receiverů, reprosoustav

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Návštěvník

tahové potenciometry

#1 Příspěvek od Návštěvník »

Da se nejak zbavit sumu na tahovem potenciometru, je to sice ten nejlevnejsi(cca 60Kc za stereo), ale zacal sumet asi po mesici. Mam ho pouzity v zesilovaci a je to docela neprijemny. Diky

Uživatelský avatar
pole
Příspěvky: 1487
Registrován: 17 lis 2005, 01:00

#2 Příspěvek od pole »

Najednoduchsie je nastriekat tam kontox 10.

Lepsie ak sa da a ma rozobrat ho a drahu a bezec dokonale vycistit kontoxom a potom trochu premazat.

Ak nepomoze ani to tak vymenit :(

Uživatelský avatar
Hop377
Příspěvky: 439
Registrován: 19 čer 2004, 02:00

#3 Příspěvek od Hop377 »

Kasli na kontox, DIAVA je lepsia.

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#4 Příspěvek od Sendyx »

On je potenciometr kus nábytku, že do něj chce někdo lít Diavu ? 8O

V prvé řadě musíš zjistit proč to "šumí". Není na potu ss složka ? Jestli ano, máš smůlu, ev. přehodnoť své konstruktérské schopnosti a zapojení uprav. Jestli tam ss složka není, je asi potenciometr pěkný šmejd...

Uživatelský avatar
right13
Příspěvky: 447
Registrován: 05 kvě 2006, 02:00

#5 Příspěvek od right13 »

no tak to mas dost blbe.....nemam rad sum na potaku....toho sa nezbavis nijak...kontox pomoze ale asi len na tyzden.pobehas s nim a si tam kde si bol.....

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#6 Příspěvek od Hill »

S tou stejnosměrnou složkou proudu běžcem poťáku má Sendyx pravdu. Ušetřený odpor a kondík se takhle vymstí.
Ale červená Diava na nábytek tu byla dávno před Kontaktolem a podobnými sajrajty a už tehdy se osvědčila. Taky ji používám.

Uživatelský avatar
Sejny
Příspěvky: 239
Registrován: 29 zář 2005, 02:00

#7 Příspěvek od Sejny »

Diava dokáže probrat z mrtvých i joystick u SE K700i po třičtvrtěroku začal blbonout tak sem do něj nakapal(telefon se musí rozdělat) a od té doby chodí přes půl roku jako nový

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#8 Příspěvek od Sendyx »

Diava způsobuje korozi kovů, zrovna jsem dnes měnil fadery v pultu od jednoho nábytkáře, vše měděné v okolí bylo zelené měděnkou, železo narezlé. Berme jako fakt, že je to sajrajt na nábytek a jsou vhodnější věci.

Návštěvník

#9 Příspěvek od Návštěvník »

Mam je zapojene jako klasicky delic napeti pred zesilovacem zdroj signalu je zvukova karta z PC. Mohl by se nekdo rozepsat o te ss slozce proudu, nebo me na neco odkazat pls

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#10 Příspěvek od Hill »

Signál z běžce prostě musí jít přes kondík, aby jím netekl ze vstupu zesilovače stejnosměrný proud.

Je tu ještě někdo, komu způsobila korozi právě Diava? I když... já ji koukám dávat jen na ty kontakty a dráhy a neprolévám zařízení celé. A taky ji používám teprve něco přes 30 let, tak se to třeba ještě neprojevilo... nebo jsem měl kliku na ještě poctivou Diavu?

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#11 Příspěvek od Sendyx »

Nevím, jestli existuje víc druhů Diavy, ale kytarové potenciometry apod., ošetřované Diavou po dobu pár let vypadají zevnitř jako by je někdo vyrobil v pozdní době bronzové a zakopal tehdy do země. O svodech, které časem vzniknou - zvláště chutné u korekcí v elektronkových zesilovačích - se raději zmiňovat nebudu.

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#12 Příspěvek od Hill »

Můžeš mít pravdu, Sendyxi, včera jsem byl u kámoše, co tu Diavu komusi poradil relativně nedávno, tak jsme to řešili - popis výsledku po pěti letech odpovídá tomu, co tu uvádíš.
Je zřejmé, že se časem (v půlce osmdesátých let, plus mínus něco) změnilo složení Diavy nebo třeba vosků, co se do ní dávají. Škoda, že láhev šla do pryč, tak už se nepodívám na datum výroby. Otevíral jsem ji snad ještě před maturou (a to je právě 34 roků) a vydržela mi ta půllitrovka celá léta. Používal jsem ji především na přepínače v magnetofonech - svého času dostupný Kontox je totiž spolehlivě zadřel, až s Kontaktolem začalo být líp. Ale ti věrní, kdo magnetofony ještě používají, si na přepínače nestěžují.
Na té, co jsem si koupil potom, je rok výroby 1998. Výsledky jejího používání jsem ještě neviděl. Možná se budu škaredě divit a jsem připraven svou náklonnost k uvedenému roztoku tvrdě zkorigovat.

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#13 Příspěvek od Sendyx »

Ono to jsou 3 problémy - koroze, svody a pak to, že ty poty bývají většinou 🤐 zbytky vosku, který je lepkavý a jakoby krystalizuje. Viděl jsem už moc zničených potů ze starých aparatur, které by při správném ošetřování mohly fungovat dalších 20-30 let. Je hloupé, když má velmi drahý poťák od Prehu odporovou dráhu OK, ale Diava rozpustila ty napařené měděné kraje, to bych vraždil :?

Uživatelský avatar
durkovic
Příspěvky: 1890
Registrován: 18 pro 2004, 01:00
Bydliště: Košice
Kontaktovat uživatele:

re:

#14 Příspěvek od durkovic »

Ja som na Tesle B101 STEREO do prepinača 3-2 nastriekal DIAVU šlo to
asi dva týždne a potom začal zase vypadavať zvuk. Použil som Kontaktol
a ten prepínač behá už 2 roky.A taký prepínač sa používa dosť často keď magnetofón používam denne.

Odpovědět

Zpět na „Audiotechnika“