Kde a čím se učit s PIC?

Diskuze a poradna o programátorech a programování různých obvodů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Aligues
Příspěvky: 143
Registrován: 19 lis 2009, 01:00

Kde a čím se učit s PIC?

#1 Příspěvek od Aligues »

Dobrý den,
Chtěl bych se Vás zeptat na pár rad ohledně programování PIC. Hledal jsem na internetu nějaké články, kde bych si vyrobil nějakou desku na učení a pak podle článků zkoušel programovat určité věci. Podobně jako je tomu třeba u arduina. Ale žádné takové projekty jsem na internetu nenašel. Nevíte někdo o něčem podobném? Případně nějaké knize, který by fungovala na tomto principu vyuky? Díky moc :)

Uživatelský avatar
Panda38
Příspěvky: 713
Registrován: 21 lis 2012, 01:00
Bydliště: Most, Praha, Lanžhot
Kontaktovat uživatele:

#2 Příspěvek od Panda38 »

Dneska už možná zastaralé, je to jen na PIC16F84 (a pinově kompatibilní), programuje se v assembleru a vyžaduje klasický COM port 12V (na některých notebookách je na COM nižší napětí a tak nestačí, nebo nemá COM vůbec) - je tam procesorová jednotka (současně programátor a vývojový kit), překladač a pár základních modulů: http://petr.hostuju.cz/program/PICDEV/P84-CPU/INDEX.HTM

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#3 Příspěvek od BOBOBO »

Projdi forum v záložce hledat a najdeš např.tento odkaz http://www.ebastlirna.cz/modules.php?na ... c&start=15 , pokud vládneš německy je perfekt sprut.de . http://www.sprut.de/index.htm a už i on s novými věcmi zajíždí do angličtiny , což mne mrzí .

Uživatelský avatar
Aligues
Příspěvky: 143
Registrován: 19 lis 2009, 01:00

#4 Příspěvek od Aligues »

Panda38: COM port bohužel nemáme ani na jednom notebooku... spíš bych se podíval po něčem s 18F2550 minimálně sestrojím pickit2

BOBOBO: tak to já raději tu angličtinu, německy neumím ani slovo (obrazně) :)

Tedy ideálně nějaké schéma + dps na vývojovou desku s rozhraním usb... případně pro začátek udělám toto: http://www.copsu.cz/mikrop/mytest/obsah ... _9_sch.png

Uživatelský avatar
mira2830
Příspěvky: 238
Registrován: 05 lis 2006, 01:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#5 Příspěvek od mira2830 »

Pickit2 jsem stavěl odstud mcu.cz, kdybys měl zájem, mám plošňák do krabičky kp50a. Podle mě je lepší mít programátor zvlášť, než jen na vývojový desce.

Jinak, to schéma, cos postnul, asi na začátek stačí, ale osobně bych se rovnou díval po něčem komplexnějším... Viz třeba to pdfko.
Přílohy
picx1sch.pdf
(43.53 KiB) Staženo 127 x

Uživatelský avatar
fikes
Příspěvky: 70
Registrován: 15 lis 2005, 01:00
Bydliště: Trutnov

#6 Příspěvek od fikes »

Než bastlit nějakou zkušební desku, tak raději nepájevé kontaktní pole. PICkit2 klon je ideální, jako patici použít TEXTOOL např. 28. Dělám to tak, že si pájím tzv. vrabčí hnízdo, používám obyčejné patice, je to ale někdy piplačka to napájet. Ve zkušební desce nevidím smysl, jednou potřebuješ ledky, pak sedmisegmentovky, pak displej LCD, někdy jedno tlačítko, jindy třeba pět. Dost často měním osazení vstupů, např. při využití Uref, místo krystalu interní oscilátor a OSC1 a OSC2 využiji pro vstupy či výstupy. Je to ale na každém vlastní volba. Nyní mám takováto provizorní zapojení asi tři. Až když je vše odladěno a dokončen návrh, pouštím se do návrhu desky.

Uživatelský avatar
monterjirka
Příspěvky: 2761
Registrován: 14 čer 2003, 02:00
Bydliště: Blížejov

#7 Příspěvek od monterjirka »

Něco ze základů programování PIC je i tady
http://pandatron.cz/?elektronika&mi&page=17

A něco vyšlo v časopisu KTE magazín a ten je volně ke stažení tady
http://www.gmelectronic.eu/cz/clanky-in ... o-plus-kte

Z jednoduchých jednoúčelových programátorů doporučuji JDM, který drobným trikem řeší malé napětí na COM portech některých PC

Uživatelský avatar
fikes
Příspěvky: 70
Registrován: 15 lis 2005, 01:00
Bydliště: Trutnov

#8 Příspěvek od fikes »

Třinácti dílný seriál programování PIC vřele doporučuji, zejména díl čtyři, ten mám stále u sebe, trocha přepracovaný do tabulky na A4, viz excel soubor v příloze.
Přílohy
Instrukce procesoru PIC.zip
(8.23 KiB) Staženo 122 x

Uživatelský avatar
Honza_dy
Příspěvky: 2172
Registrován: 20 srp 2004, 02:00
Bydliště: Brno-venkov

#9 Příspěvek od Honza_dy »

Trochu zaspamuju: Pokud jsi v mikroprocesorech začátečník, zkus se poohlédnout po picaxe. Programování je jednodušší než u PICů nebo arduina a v PE momentálně vychází moc hezká seríál od ing. Černého.
Článků v češtině je na netu taky dost, a něco bylo v časopise RC revue, případně mohu oskenovat.

Uživatelský avatar
nokijec
Příspěvky: 287
Registrován: 01 úno 2011, 01:00

#10 Příspěvek od nokijec »

Pokud by byl zájem tak mám knihy z nakladatelství BEN.
Programování mikrokontrolérů PIC16CXX.Jiří Hrbáček.
Mikrořadiče PIC16CXX a vývojový kit PICSTART.Jiří Hrbáček.

Uživatelský avatar
Aligues
Příspěvky: 143
Registrován: 19 lis 2009, 01:00

#11 Příspěvek od Aligues »

Honza_dy: Díky o tomhle jsem ani neslyšel, podívám se :)

Jinak to zatím vypadá na ten klon pickit2 s 18F2550 + bastldeska + nějaký PIC... a teď jaký? Nejspíš 16F84A je docela univerzální, je k němu český překlad a drahý taky není. Takže na učení by to mohlo být ideální. Co myslíte? Časem bych chtěl postavit nějaký časovač s termostatem atd...

KTE už jsem stáhnul, takže to začnu projíždět... docela se mi zamlouvá ten nápad s chipon1...

Uživatelský avatar
feliz_navidad
Příspěvky: 591
Registrován: 15 říj 2009, 02:00

#12 Příspěvek od feliz_navidad »

Pickit2 klon bych nestavěl, a to ze dvou důvodů:
1. Originál Pickit3 stojí necelou tisícovku http://cz.farnell.com/microchip/pg16413 ... dp/1771323
2. Pickit2 neumí Enhanced midrange MCU.

Uživatelský avatar
Niki31
Zablokován
Zablokován
Příspěvky: 131
Registrován: 05 črc 2008, 02:00

#13 Příspěvek od Niki31 »

Suhlasím že klon PICKIT2 ti plne vyhovie a nielen ako začiatočnikovi.
Podporuje takú širokú škálu mikrokontrolérov že začiatočník sa cez ňu
ťažko prehryzie.
PIC16F84 by som pre začiatočníkov nedoporučil pretože nepodporuje
DEBUG ale dopručil by som PIC16F877 alebo ak chceš menší tak
PIC16F876.Oba sú interne rovnaké ale ten druhý má menej vývodov.
Tak isto literatura je priamo pre tieto modely ľahko dostupná.(v češtine)
Ako programovacie prostredie určite MPLAB a viac netreba.
Programovacie jazyky prodporuje asi všetky ale ja doporučujem starý
dobrý assemler,C je sice na oko ľahšie,ale vo finale je to stale len
prekrstený assembler.Programy zkompilované v C sú neporovnateľne pomalšie a vygenerovaný objem dát obrovský.Hlavne pri malých
začiatočnických programoch.V preloženom asm kóde,potom nieje možné rozumne hladať chyby a učiť sa z nich,pretože kompilátor vygeneruje neuveriteľné bludy.
Voľba je na tebe.

Ak chceš literatúru možem ti nejakú poskytnúť.Mám všetko čo doposiaľ vyšlo,napíš mi na sz.
Naposledy upravil(a) Niki31 dne 28 pro 2012, 08:18, celkem upraveno 2 x.

Uživatelský avatar
Panda38
Příspěvky: 713
Registrován: 21 lis 2012, 01:00
Bydliště: Most, Praha, Lanžhot
Kontaktovat uživatele:

#14 Příspěvek od Panda38 »

Proč vlastně raději PIC než AVR? Kdysi jsem začínal s PIC, protože neměly moc konkurenci (nízká cena, nízká spotřeba), ale pak je AVR dohnaly a možná i předehnaly - dají se programovat "lidsky" i v assembleru a myslím že mají dnes už větší podporu (v knihovně Niki31 koukám také převažují Atmely :-) ). I v C vychází kód docela efektivně. Už bych se k PIC moc nechtěl vracet a když tak jedině s C (kvůli přenositelnosti kódu). Jedině snad mi chyběla podpora USB, ale to se už také mění.

Uživatelský avatar
Niki31
Zablokován
Zablokován
Příspěvky: 131
Registrován: 05 črc 2008, 02:00

#15 Příspěvek od Niki31 »

Stanovísk je mnoho,volba je pre každého iná.
Nemyslím si že by AVR dohnali PIC ani vo výkone ani v Ponúkaných
perifériach.Myslím pri porovnaní tých najvýkonnejších.
Michrochip dnes ponúka dsPIC 32bitové s taktom až 120Mhz
Samozrejme s plnou podporou C,ktoré je už dávno súčasťou MPLAB.
Neviem kde končí ponuka Atmelu.

...Ale toto už je mimo "obyčajného smrteľníka".

Odpovědět

Zpět na „Programování PIC, ATMEL, EEPROM a dalších obvodů“