Omezení teploty vody v jednom okruhu

Měřáky, automatizační technika, regulační technika

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
mc-vlada
Příspěvky: 330
Registrován: 24 čer 2009, 02:00
Bydliště: Brandýs nad Labem

Omezení teploty vody v jednom okruhu

#1 Příspěvek od mc-vlada »

Dobrý den. Mám následující problém. Ústřední plynové topení. V podkroví mám byt kde bydlí syn. Na radiátory jsem nakoupil programovatelné termostaty HD-20. Kdykoli přijdu nahoru, jsou přepnuté na ruční teplotu nejméně 25-26°, samozřejmě je to tak otevřené i v noci případně přes den. Tak že jsou k ničemu. Rozbít mu hubu a vyhodit ho z baráku považuji až za krajní řešení. Hledám tedy možnost, jak ve sklepě, kde mi jde topné potrubí na půdu pomocí např. kulového kohoutu a serva Komextherm, které mám a nějaké řídící jednotky omezit teplotu ve dne na cca 22-23° a vnoci případně pokles. Přívod od pokojového čidla je potřeba cca 10m. Viděl jsem v bazarech ekvitermní regulaci Komextherm kolem 2-3000,-Kč. Existuje nějaké schéma, případně se spínacími hodinami, kde bych se dostal s cenou podstatně níž? A je v nejhorším případě pro můj problém Komextherm vhodný, případně jaký typ.

Uživatelský avatar
fero7
Příspěvky: 2250
Registrován: 20 led 2007, 01:00

#2 Příspěvek od fero7 »

Asi by bolo dobre najprv si nastudovat zakladne pojmy.
Pouzitie spinacich hodin je uplne mimo.
Ekvitermicka regulacia je totalne ..... (absolutne nevies o com pises).
"Rozbít mu hubu a vyhodit ho z baráku" to snad nie. Alebo to poriesis po dobrom, alebo technicky.
Tu si to uz preberal : http://www.ebastlirna.cz/modules.php?na ... ht=#470746
Ak Ti nevyhuje ovladanie termostatom (bezdratovym alebo dratovym), Tak upresni preco a zadaj jasnu poziadavku.
Tu sa Ti cena2-3t. zda vysoka? BOBOBO sice pisal o 3-cestnom termostatickom ventile, ale to nie je Tvoj pripad. Ak uz, tak potom asi chces trojcestny ventil ovladany servomotorom (+elektronika). A to si priprav podstatne vyssiu sumu (pri cene 2-3t.Kč ani nezacina debata).
Kym neupresnis ako to mas urobene, (podla toho ako sa zvycajne robia rozvody UK) najlepsie, najjednoduchsie a najlacnejsie je pouzit ten termostat. V takomto pripade termostat (vysielac) alebo snimac umiestnis hore do najchladnejsej miestnosti (severnej).

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#3 Příspěvek od rnbw »


Jenda_KL
Příspěvky: 1173
Registrován: 10 zář 2008, 02:00
Bydliště: Kadaň
Kontaktovat uživatele:

#4 Příspěvek od Jenda_KL »

termoel.pohon včetně ventilu namontovat do sklepa prostorový termostat pro spínání té hlavice, z něj vyletovat sondu a natáhnout ji do podkroví. Je tam tuším NTC 10k

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#5 Příspěvek od EKKAR »

Dá se jednoduše omezit průtok - není potřeba plynule regulovat teplotu, prostě se při velkým mrazu nastaví nějakým ventilem teplota v horních cimrách na nejvýš 23°C a pak se "ulomí páčka" :D :D :D
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
fero7
Příspěvky: 2250
Registrován: 20 led 2007, 01:00

#6 Příspěvek od fero7 »

Toto je vseobecny "tunajsi" problem. Zadanie velmi nepresne, nekonkretne, neuplne.
Vsetci vymyslaju mozne aj nemozne riesenia.
Vsetci sa snazia.
Vsetci okrem zadavatela.

Uživatelský avatar
mc-vlada
Příspěvky: 330
Registrován: 24 čer 2009, 02:00
Bydliště: Brandýs nad Labem

#7 Příspěvek od mc-vlada »

fero7 - asi si nerozumíme. Našel jsem několik možností sériově vyráběných zařízení, většinou nevyhovujících, díky nutnosti osazení řídící elektroniky s čidlem do referenční místnosti. To s tou hubou jsem myslel upřímně, ono platit za plyn není dneska žádná sranda. Ty hodiny jsem myslel eventuálně na noční pokles. Tu ekvitermní regulaci jsem myslel, jako že se dá Komextherm sehnat starší levněji a umí ovládat servo. Nevím, proč by to bylo úplně mimo, prostě bych ovládal samostatně jeden okruh. Normálně potřebuji pro jeden okruh topení - podkroví - omezit maximální teplotu v místnosti na cca 23°dení případně jinou noční. Do celého podkroví jde jedna stoupačka, tak jsem myslel prostě omezit průtok. A chtěl jsem využít materiál, který mám. Návrh "Jenda_KL" mi nepřipadá od věci, skusím na to kouknout. Já žádal o radu, ne o kritiku návrhu, tak že děkuji.Kdysi jsem viděl nějaké jednoduché schéma, čidlo v místnosti, na otopné vodě a venku (diody), ovládalo to onen servopohon Komextherm, bylo to tuším v nějakém Udělej si sám, a hlavně bylo to poměrně jednoduché. Jinak najít řešení od cca 5 000,- výš není samozřejmě problém. Jinak se omlouvám, že jsem kvůli tomu založil nové vlákno, neuvědomil jsem si, že jsem to už neúspěšně řešil.
Naposledy upravil(a) mc-vlada dne 17 pro 2012, 15:54, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#8 Příspěvek od EKKAR »

Jak jim dáš čidlo do cimry a oni zjistí, že "to" je ten bázmeg, kvůli kterýmu nemají tak teploučko jak by si představovali, naučí se ho nějakým způsobem ojebávat - stačí mokrá hadra přehozená přes škatulku a Komextherm bude topit dál na plno jak vystřelenej... Počítej se vším a udělej to zásadně idiotensicher und dementofestung.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
mc-vlada
Příspěvky: 330
Registrován: 24 čer 2009, 02:00
Bydliště: Brandýs nad Labem

#9 Příspěvek od mc-vlada »

EKKAR - existuje docela elegantní řešení pomocí dálkově ovládaných hlavic ELEKTROBOCK, i kdybych umístil elektroniku do místnosti, dá se ovládat na dálku mobilem, případně do místnosti dát jenom podružnou a hlavní dolů do obýváku........bohužel mimo moje cenové možnosti.

Uživatelský avatar
fero7
Příspěvky: 2250
Registrován: 20 led 2007, 01:00

#10 Příspěvek od fero7 »

1.Ekvitermicka regulacia je regulacia KOTLA podla vonkajsej teploty. Nie je to nic pre Teba.
2.Nasiel si niekolko .... nevyhovujucich .... Ale doteraz si nenapisal co si nasiel, a v com Ti nevyhovuju.
3.Ziadas o radu, ale neuviedol si potrebne info.
--------
Podla mna:
podkrovie ma samostany okruh? Aka velky (kolko izieb)? Kolko radiatorov? Ide to samotiazou alebo cerpadlom?
Ak je okruh relativne "nie velky" je mozne pouzit co pise Jenda. Termostaticky ventil + pohon + termostat. Ale nie je to vhodne pre vyssi prietok.
Ak je tam obehove cerpadlo, tak staci pridat termostat.
Alebo ak mas pridavat dalsi ventil+pohon, tak to rovno cerpadlo.
Upozornujem, ze termostaty su tiez programovatelne.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#11 Příspěvek od rnbw »

Pokym to bude mat zadarmo, tak vzdy najde nejaky sposob, ako to osrat (vid EKKAR). Takze namiesto obmedzovania tam namontuj merac tepla a vypytaj si peniaze.

Uživatelský avatar
mc-vlada
Příspěvky: 330
Registrován: 24 čer 2009, 02:00
Bydliště: Brandýs nad Labem

#12 Příspěvek od mc-vlada »

fero 7 - psal jsem hned na začátku že jeden okruh, tedy ano, podkroví má samostatný okruh. V podkroví jsou dva pokoje, kuchyňka, WC a sprcháč, ve větším pokoji jsou 2 radiátory, ostatní po jednom, celkem 50m2 plochy. Psal sem že topím plynem, předpokládal jsem tedy, že je čerpadlo samozřejmostí (závěsný kotel Junkers). Nevyhovuje mi takové řešení, kde je elektronika s klávesnicí umístěna v referenční místnosti, v nastavení takových zařízení se mladej vyzná, najde na netu atd. A hlavně mám omezené finanční možnosti, proto jsem hledal řešení s využitím např serva které mám, případně jak píšu, hledal jsem řešení, něco jako bylo v onom Udělej si sám, bohužel nevím ve kterém. Jinak si nepřipadám jako úplný blbec, ale nejsem odborník, oboru vytápění a regulace jsem prostě laik. Nakonec proto se taky ptám. A na závěr, hledal jsem od začátku nejlevnější elegantní řešení, nejlépe nějaké schéma. Proto mě cena komerčního termostatu se servem moc nezajímá a proto jsem chtěl využít to, co mám.
Naposledy upravil(a) mc-vlada dne 17 pro 2012, 16:16, celkem upraveno 1 x.

Jenda_KL
Příspěvky: 1173
Registrován: 10 zář 2008, 02:00
Bydliště: Kadaň
Kontaktovat uživatele:

#13 Příspěvek od Jenda_KL »

Nebo namontovat na vedení na půdu měřák tepla a týdně mu dávat faktury ))

Uživatelský avatar
mc-vlada
Příspěvky: 330
Registrován: 24 čer 2009, 02:00
Bydliště: Brandýs nad Labem

#14 Příspěvek od mc-vlada »

rnbw - o tom už taky uvažuju. Oni mladí, alespoň ti mí, žijí v domění, že energie a voda teče do baráku sama, prádlo se pere a žehlí samo a vrací do skříně, lednička se plní sama atd.

Jenda_KL
Příspěvky: 1173
Registrován: 10 zář 2008, 02:00
Bydliště: Kadaň
Kontaktovat uživatele:

#15 Příspěvek od Jenda_KL »

Mám v tom případě pocit, že vyřešit topení bude ta nesnadnější věc z těch zbylejch ))

Odpovědět

Zpět na „Měření, regulace a automatizace“