Triaková regulace třífázového trafa

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
stasek
Příspěvky: 2191
Registrován: 15 srp 2005, 02:00

Triaková regulace třífázového trafa

#1 Příspěvek od stasek »

Dobrý den přeji. Rád bych reguloval výstupní proud na sekundáru třífázového trafa. U jednofázových transformátorů je schema na Svarinfu. Nemohla by mi některá dobrá duše dát tip, kde by se takové schema nacházelo, případně je načrtnout? Díky.

Uživatelský avatar
rezis
Příspěvky: 5148
Registrován: 17 lis 2005, 01:00

#2 Příspěvek od rezis »

3krát to samé jen se blbě shání 3-jitý potenciometr
Internet - metla lidstva

jandu
Příspěvky: 4509
Registrován: 06 úno 2007, 01:00
Bydliště: vých.slovensko

#3 Příspěvek od jandu »

A samozrejme použiť zapojenie Y. Sekundár už môže byť Y alebo D.
Ale je treba počítať s tým, že regulácia na primárnej strane nie je nalepšia. Niekde v AR bolo uvedené zapojenie so zlepšenými vlastnosťami riadenia.
Elektronické súčiastky fungujú za pomoci dymu. Ak dym unikne, prestanú fungovať.

Uživatelský avatar
stasek
Příspěvky: 2191
Registrován: 15 srp 2005, 02:00

#4 Příspěvek od stasek »

Díky pánové, tak už jsem něco našel http://svetelektro.com/Forum/3f-zvarack ... art20.html a zjistil jsem, že to není vůbec jednoduché. Musím to ještě zvážit a pohledat v odkazech AR12/2002 a KTE 10/2001.

Uživatelský avatar
jano2
Příspěvky: 1748
Registrován: 28 pro 2006, 01:00
Bydliště: Orava,sever

#5 Příspěvek od jano2 »


Uživatelský avatar
jojosuly
Příspěvky: 267
Registrován: 22 srp 2006, 02:00
Bydliště: Kysuce

#6 Příspěvek od jojosuly »

Mám to od kolegu on ju robil použil namiesto potenciometra trojiteho
prepínač ,údajne to chodí dobre
Přílohy
zvaračka 004.jpg
(188.79 KiB) Staženo 389 x

Uživatelský avatar
stasek
Příspěvky: 2191
Registrován: 15 srp 2005, 02:00

#7 Příspěvek od stasek »

Děkuji hoši, s tím přepínačem to bude pro mě jednodušší a levnější, neb najdu všechno doma. Hned po neděli se do toho pustím.
Ještě bych prosil o radu, to trafo vyhazuje při zapínání často pojistky. Spraví se to tou regulací, nebo to bude chtít nějaký softstart?

Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#8 Příspěvek od PavelFF »

Pokud bude regulace na primáru, tak ano, pomůže to proti vyhazování pojistek. Je to v podstatě softstart. Samozřejmě musíš najíždět vždycky od spodu.

Jen pro jistotu - píšeš, že chceš regulovat proud na sekundáru trafa, ale tohle je jen regulace napětí. Pokud bude zátěží třeba odpor, tak v pohodě, ale na svářečku to proud neureguluje.

jandu
Příspěvky: 4509
Registrován: 06 úno 2007, 01:00
Bydliště: vých.slovensko

#9 Příspěvek od jandu »

jano2 píše:...... tak som to kedysi riešil...

A to na sekundáry máš zapojenie ZIG-ZAG, alebo to iba tak vyzerá?
Elektronické súčiastky fungujú za pomoci dymu. Ak dym unikne, prestanú fungovať.

Uživatelský avatar
stasek
Příspěvky: 2191
Registrován: 15 srp 2005, 02:00

#10 Příspěvek od stasek »

No, já jsem myslel, že to ureguluje i proud, ostatně je tato regulace pro svářečku, ne? Takto to je prezentováno. Na svářečku to nechci, ale na nabíjení, tedy spíš na přebíjení 100Ah NiCd akumulátorů, které budou použity jako vyvíječ směsi kyslíku a vodíku na sváření. Potřebuji do těch akumulátorů cpát minimálně 50A. Takže potřebuji nějakou regulaci proudu na sekundáru. Mám za to, že regulací napětí reguluji i proud. Zvětším napětí, zvětší se i proud a opačně. Alespoň takto mě to vždycky fungovalo.

jandu
Příspěvky: 4509
Registrován: 06 úno 2007, 01:00
Bydliště: vých.slovensko

#11 Příspěvek od jandu »

Samozrejme zmena napätia na záťaži znamená aj zmenu prúdu do záťaže.
Elektronické súčiastky fungujú za pomoci dymu. Ak dym unikne, prestanú fungovať.

Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#12 Příspěvek od PavelFF »

No, netuším, jestli už není Silvestr nebo tak něco, ale svářečka ani nabíječka nemůže fungovat bez něčeho, co omezí nebo ureguluje proud. Samotné 3f trafo klasické konstrukce je velmi tvrdý zdroj napětí a NiCd či olověný(to je jedno) akumulátor má malý vnitřní odpor. Takže prostě tam musí být vřazen ještě nějaký odpor. Jinak to bude mít asi takový průběh: Poloha č.1 (přepínače, potenciometru) - neteče žádný proud. Poloha č.2 - teče obrovský proud, vypadávají pojistky.

No a když se podíváš na schéma 3f svářečky WTU..., tak tam vidíš bočník, který snímá proud a regulátor s OZ, který proud hlídá v žádaných mezích. A hlavně tam je ta tlumivka na výstupu.
Je to stejné u 1fáze jako u několika fází. Jednofázová nabíječka taky potřebuje nějakou vloženou impedanci(žárovka, odpor, tlumivka, rozptylová indukčnost trafa,...)

Uživatelský avatar
stasek
Příspěvky: 2191
Registrován: 15 srp 2005, 02:00

#13 Příspěvek od stasek »

Nechci se přít, natolik tomu nerozumím, teorie mě byla vždycky cizí, ale mě nabíječka akumulátorů funguje naprosto normálně a to tak, že přepínám odbočky na sekundáru a tím zvyšuji, nebo snižuji napětí sekundáru a tím i proud. Používám to a nejen já, celá desetiletí. Pokud je to špatně, rád se nechám poučit. Takže do série usměrněného sekundáru ještě tlumivku, nebo odpor?

Uživatelský avatar
Atlan
Příspěvky: 4499
Registrován: 10 kvě 2004, 02:00
Bydliště: Košice

#14 Příspěvek od Atlan »

PavelFF píše:No, netuším, jestli už není Silvestr nebo tak něco, ale svářečka ani nabíječka nemůže fungovat bez něčeho, co omezí nebo ureguluje proud. Samotné 3f trafo klasické konstrukce je velmi tvrdý zdroj napětí a NiCd či olověný(to je jedno) akumulátor má malý vnitřní odpor. Takže prostě tam musí být vřazen ještě nějaký odpor. Jinak to bude mít asi takový průběh: Poloha č.1 (přepínače, potenciometru) - neteče žádný proud. Poloha č.2 - teče obrovský proud, vypadávají pojistky.

No a když se podíváš na schéma 3f svářečky WTU..., tak tam vidíš bočník, který snímá proud a regulátor s OZ, který proud hlídá v žádaných mezích. A hlavně tam je ta tlumivka na výstupu.
Je to stejné u 1fáze jako u několika fází. Jednofázová nabíječka taky potřebuje nějakou vloženou impedanci(žárovka, odpor, tlumivka, rozptylová indukčnost trafa,...)
Ono si zasa necital poriadne, namiesto toho vypinaca ma byt potenciometer ktorym sa bude regulovat uhol otvorenia triakov, kedze 3 potenciometer je zvlastnost teoreticky sa da vyrobit, pouzije sa prepinac s x polohami.

P.S. na tej zvaracke nemusi byt bocnik zvarat to bude aj tak, pre nabijanie aku by tam nemala byt ani tlmivka. (a ty vies preco na zvaracke je tlmivka a nulova dioda) :lol:

Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#15 Příspěvek od PavelFF »

Taky se nehodlám nijak zvlášť přít, jen trochu. Pokud nebude použito speciální trafo určené na svařování(rozptylové), ale obyčejné (tvrdé)trafo , pak tam ta tlumivka být musí a musí tam být i regulátor proudu. Není to z mé strany jen pustá teorie. Jednu takovou klasickou tyristorovou svářečku mám ještě doma, dělal jsem ji a oživoval.

Ale stasek to chce na nabíječku a proto zanechme svářeček. Přesto tvrdím, že výkonné 3f trafo , které umí dát "minimálně 50A" bude velmi tvrdé na nějaké stabilní udržení konstantního proudu. Tedy pokud bude připojeno na baterky pouze přes usměrňovač.
On je navíc rozdíl , jestli jsou přepínány odbočky (na sekundáru je stále tvarem sinusovka) a když se řídí fázově (na sekundáru je skokový nárůst napětí).

Co se týče knoflíku či potenciometru, to jsem pochopil.

=> stasek: A jaké parametry má tvoje nabíječka, u které přepínáš odbočky a kterou už léta používáš? Nechce se mi věřit, že by neměla nějakou zabudovanou impedanci.

Odpovědět

Zpět na „Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další“