Čítání impulzů od 1 do 7

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
plavec11
Příspěvky: 53
Registrován: 26 čer 2009, 02:00
Bydliště: Filipov u Rumburka-ČR
Kontaktovat uživatele:

Čítání impulzů od 1 do 7

#1 Příspěvek od plavec11 »

Nejprve všem návštěvníkům fóra přeji šťastný nový rok, který tu je za nedlouho a teď k mému dotazu:
stavím hodiny s itrony za pomocí obvodů 4026 a chci hodiny rozšířit o zobrazování dnů v týdnu-pondělí bude mít číslo 1, úterý číslo 2 a tak dále.
Impulz 24 hodin pro vstup 4026 mám vyřešen, ale lámu si hlavu nad tím, jak vyřešit aby obvod 4026 počítal od 1 do 7, pokud po sedmém impulzu vynuluji pomocí hradla AND obvod 4026, tak tam skočí nula a proto potřebuji vyřešit, jak po vynulování ihned nastavit 1.
Samozřejmě si s tím budu dál lámat hlavu, ale za radu bych se samozřejmě nezlobil.
Zatím hledám na netu nějaký ovbod čítače, který nečítá od nuly, ale od jedničky anebo jestli to vůbec nějaký šváb umožňuje nastavit, aby se nenulovalo na nulu ale na jedničku. Po čísle sedm chci totiž jedničkovat a né nulovat.

Uživatelský avatar
patrikvarga
Příspěvky: 1062
Registrován: 24 dub 2007, 02:00

#2 Příspěvek od patrikvarga »


Uživatelský avatar
plavec11
Příspěvky: 53
Registrován: 26 čer 2009, 02:00
Bydliště: Filipov u Rumburka-ČR
Kontaktovat uživatele:

#3 Příspěvek od plavec11 »

Ten MHB 192 je pouze dekodér a budič, potřebuji najít obvod čítače, u kterého je možné nastavit aby čítal impulzy od jedné do x, v mém případě do čísla sedm, potom ho klidně pomocí hradel AND vrátím zpět na číslo jedna.

U mého zapojení při použití čítače 4026 mám tento problém, impulz 24 hodin přivádím na pin 1 čítače dnů, čítač čítá jak má, potom pomocí hradel AND na segmentech a-b-g-f čítač vynuluji (při čísle 7), dále pomocí druhého AND hradla na segmentech a-b-f se snažím z nuly načíst jedničku, ale čítací impulz z druhého hradla nemá patřičné zpoždění a čítač nenačte impulz z druhého hradla. Proto zkusím za druhé hradlo vložit zpožďovací linku z invertorů (třeba obvod 7404) a podle mého by už po vynulování čítače mohlo druhé hradlo přes tuto zpožďovací linku změnit stav z nuly na jedna. Dám vědět, jestli to takhle bude fungovat.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#4 Příspěvek od EKKAR »

A co kdybys počítal místo 1 až 7 čísla 0 až 6 a tu indikaci "o jedno místo posunul" ???

Neboli - pondělí nebude "1", ale "0"
úterý nebude "2" ale "1"
atd
až neděle nebude "7" ale "6".
A kdybys dal takovejhle čítač za sebe s dekodérem 1 z 10 a za něj jen diodový hradlo, kterým bys spínal segmenty, mohl by sis vydekódovat cokoliv...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
plavec11
Příspěvky: 53
Registrován: 26 čer 2009, 02:00
Bydliště: Filipov u Rumburka-ČR
Kontaktovat uživatele:

#5 Příspěvek od plavec11 »

Děkuji za tip a návrh k vyřešení mého problému, pokud nebude fungovat moje varianta s tou zpožďovací linkou, tak to vyřeším s tím dekodérem 1-10. Myslím, že tento můj problém může zajímat i případné další zájemce o stavbu hodin (hodiny s Itrony a Digitrony jsou dnes žádané, ale i s led displejem jsou pěkné), kteří si budou chtít rozšířit hodiny o zobrazování dnů. Časem bych to chtěl rozšířit na dny-měsíce-roky s vyřešením změny čítání dnů v únoru při přestupném roku jednou za pět let, ale to si nechám na nějaké další dlouhé zimní večery, samozřejmě vše bez použití procesoru, ty v konstrukcích nemám rád.
Mám rozpracovaný ještě návrh hodin za použití pouze reléové logiky (relátka), pouze jako zdroj 1s impulzu použiji 4060, ale to je zatím v nedohlednu.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#6 Příspěvek od EKKAR »

plavec11 píše:Děkuji za tip a návrh k vyřešení mého problému,
...
Časem bych to chtěl rozšířit na dny-měsíce-roky s vyřešením změny čítání dnů v únoru při přestupném roku jednou za pět let, ...
Máš v tom bordel - přestupnej rok je jednou za 4 roky...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
patrikvarga
Příspěvky: 1062
Registrován: 24 dub 2007, 02:00

#7 Příspěvek od patrikvarga »

plavec11 píše:Ten MHB 192 je pouze dekodér a budič, potřebuji najít obvod čítače, u kterého je možné nastavit aby čítal impulzy od jedné do x, v mém případě do čísla sedm, potom ho klidně pomocí hradel AND vrátím zpět na číslo jedna.
Pred MHB192 daj napr. 4516, 4518, 4520.

Uživatelský avatar
plavec11
Příspěvky: 53
Registrován: 26 čer 2009, 02:00
Bydliště: Filipov u Rumburka-ČR
Kontaktovat uživatele:

#8 Příspěvek od plavec11 »

Ten přestupný rok jednou za 5 let jsem psal pozdě večer se sklenkou v ruce, ale nevadí, hlavně že víme, jak to doopravdy je. Všem děkuji za návrhy, dnes odzkouším tu zpožďovací linku a když to nepůjde, vrhnu se na další způsob řešení.

Uživatelský avatar
procesor
Příspěvky: 5284
Registrován: 02 říj 2009, 02:00
Bydliště: PO

#9 Příspěvek od procesor »

Nestačí takto?
Bez oneskorovania, musí sa to stihnúť počas hodinového pulzu.
Přílohy
Nula_Osem.JPG
(43.57 KiB) Staženo 52 x
Naposledy upravil(a) procesor dne 01 led 2013, 09:05, celkem upraveno 4 x.

Uživatelský avatar
Panda38
Příspěvky: 713
Registrován: 21 lis 2012, 01:00
Bydliště: Most, Praha, Lanžhot
Kontaktovat uživatele:

#10 Příspěvek od Panda38 »

plavec11 píše:...Myslím, že tento můj problém může zajímat i případné další zájemce o stavbu hodin...
Ostatní to řeší mikročipem, tak tyhle problémy nemají. :twisted: :D

Uživatelský avatar
plavec11
Příspěvky: 53
Registrován: 26 čer 2009, 02:00
Bydliště: Filipov u Rumburka-ČR
Kontaktovat uživatele:

#11 Příspěvek od plavec11 »

Ten procesor samozřejmě zjednoduší zapojení, ale já to chci vyřešit klasicky bez mikročipu, to teprve bude bordel v zapojení, až se vrhnu na hodiny sestavené z relátek, které jsou zatím na papíře, pouze jako zdroj 1s použiji 4060. Na takovýto plán už je potřeba, aby byl konstruktér tak trochu šílenec, ale to kouzlo konstrukce je výzva a věřím, že to dodělám.

Uživatelský avatar
Atlan
Příspěvky: 4499
Registrován: 10 kvě 2004, 02:00
Bydliště: Košice

#12 Příspěvek od Atlan »

nepreskocil si jeden stupen, šmrnc by to malo skrizovymi spinacmi, volicmi z ustredne, a az potom relatka :D

Uživatelský avatar
Panda38
Příspěvky: 713
Registrován: 21 lis 2012, 01:00
Bydliště: Most, Praha, Lanžhot
Kontaktovat uživatele:

#13 Příspěvek od Panda38 »

Proč dělat věci jednoduše když to jde složitě? Tohle ne-šílenci nepochopí. :-) Dobrý plán, přeju ať to vyjde!

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#14 Příspěvek od masar »

A co třeba tohle. :wink:
Přílohy
tač 1-7.png
(17.8 KiB) Staženo 54 x

Uživatelský avatar
plavec11
Příspěvky: 53
Registrován: 26 čer 2009, 02:00
Bydliště: Filipov u Rumburka-ČR
Kontaktovat uživatele:

#15 Příspěvek od plavec11 »

Tak jsem problém vyřešil. Můj návrh se zpožďovací linkou funguje, ale musel jsem zapojit za sebe 12 invertorů (3x IO 7400) a proto jsem svůj nápad zavrhl a použil jsem zapojení, které navrhl uživatel Procesor.

Musel jsem ale udělat pár úprav a pro případné zájemce o stavbu hodin v příloze přikládám ověřené a funkční zapojení, které čítá dny od 1 do 7. Druhý obrázek zobrazuje zapojení, které jsem ještě trochu vykuchal a zjednodušil a tím jsem ušetřil peníze, které se hodí na nákup relátek pro mé nové hodiny :)

A teď můžu pokračovat na svém projektu hodin pomocí jednoduché reléové logiky, těch relátek ale bude :roll:
Přílohy
skenovat0001.jpg
(223.45 KiB) Staženo 61 x
skenovat0002.jpg
(185.32 KiB) Staženo 60 x

Odpovědět

Zpět na „Poradna“