Magnetofon BRG MK-42, prosím o radu ( šum) + schéma

Opravy a závady na MG, RMGF, CD, zesilovačů, receiverů, reprosoustav

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Jacobs
Příspěvky: 236
Registrován: 01 pro 2008, 01:00
Bydliště: Novojičínsko
Kontaktovat uživatele:

Magnetofon BRG MK-42, prosím o radu ( šum) + schéma

#1 Příspěvek od Jacobs »

Zdravím,potřeboval bych poradit s takovou drobnou závadou a sice,když zapnu magnetofon hraje zcela bez problému pokud začnu na něm nahrávat tak jede taky normálně ovšem když ukončím nahrávání a dám normální přehrávání tak hraje tiše a postupně se zesiluje zvuk do normálu.Pokud magnetofon vypnu na caa 10sec tak zase hraje normálně.Mam takový dojem jestli nejsou už vyschlé elektrolytické kondenzátory! jinak vše v pohodě.Mám dojem že při záznamu se kondy vybijí a pak nějaký čas trvá než se nabijou.
Nejsem profík,tak si jen tak myslím.Poradí někdo? Pokud by mohl někdo poradit a zajímalo by ho to, tak mohu zde naskenovat schéma které k mému štěstí mám. :upset:
Naposledy upravil(a) Jacobs dne 07 úno 2013, 12:50, celkem upraveno 5 x.

Uživatelský avatar
mirosne
Příspěvky: 2806
Registrován: 07 kvě 2008, 02:00
Bydliště: Blue rock,VK-SR

#2 Příspěvek od mirosne »

Najprv skontroluj tie elyty,potom vyčisti kontoxom prepínač záznam-prehrávanie.
Pozdravujem Vás, Miro.

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#3 Příspěvek od ok1hga »

na elektrotanya si stahni manual, na konci je schema a měř a kontroluj jak píše mirosne . . .

Uživatelský avatar
Jacobs
Příspěvky: 236
Registrován: 01 pro 2008, 01:00
Bydliště: Novojičínsko
Kontaktovat uživatele:

#4 Příspěvek od Jacobs »

Vyměnil jsem všechny elyty ovšem bez vysledku,je to pořád stejné.

Uživatelský avatar
jogo
Příspěvky: 1158
Registrován: 14 lis 2009, 01:00

#5 Příspěvek od jogo »

Jacobs píše:.....když ukončím nahrávání a dám normální přehrávání tak hraje tiše a postupně se zesiluje zvuk do normálu.Pokud magnetofon vypnu na caa 10sec tak zase hraje normálně.Mam takový dojem jestli nejsou už vyschlé elektrolytické kondenzátory! jinak vše v pohodě.Mám dojem že při záznamu se kondy vybijí a pak nějaký čas trvá než se nabijou.....
Nie všetky prejavy "postupného nalievania" musia mať na svedomí kondenzátory. Hlavne nie v takom dlhom časovom intervale v mgf ako je tento..
Túto závadu som mal pred vyše pol storočím, takže čím to bolo si už iste nespomeniem (možno vadný nejaký odpor s vyššou hodnotou?). Ale schému máš, je problém aspoň nejaké kroky podľa nej urobiť? Ak nie, ďaľšej komunikácii by iste pomohli nejaké výsledky z hľadania. Ak áno, napíš to rovno, ale myslím že označeniu vadnej súčiastky sa tu asi nedočkáš (v tom to prípade to asi nejde)..
Neber to ako výter žalúdka! na to tu nie som, ja len neviem, ako pomôcť, a reagujem na to, čo si zatiaľ urobil - a napísal:
Jacobs píše:Vyměnil jsem všechny elyty ovšem bez vysledku,je to pořád stejné.
Ono to potom vyzerá, že čakáš na to, čo vymeniť ďalej..
Napríklad ja, a iste aj iní, ti radi poradíme, ale dá sa to jedine nejakou tou "technickou" spoluprácou..

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#6 Příspěvek od ok1hga »

jogo píše:Ono to potom vyzerá, že čakáš na to, čo vymeniť ďalej..
Napríklad ja, a iste aj iní, ti radi poradíme, ale dá sa to jedine nejakou tou "technickou" spoluprácou..
sto bodov !
. . . dá se to s alespoň záklaní technickou spoluprací . . .

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#7 Příspěvek od Hill »

Dělá ti to záznamová automatika, přesněji její vybíjecí obvod (kolem T7). Zřejmě nevedou kontakty 20-21 přepínače v poloze snímání nebo je velký přechodový odpor v pérovém svazku k1. Lupanec při přepnutí ti stáhne automatiku a ta se vrací stejně pomalu jako při záznamu. Přejdi ty kontaky a nejspíš najdeš.
Takhle na dálku ti s tím nikdo zázrak neudělá, to chce měřit a měřit.

Uživatelský avatar
Jacobs
Příspěvky: 236
Registrován: 01 pro 2008, 01:00
Bydliště: Novojičínsko
Kontaktovat uživatele:

#8 Příspěvek od Jacobs »

Děkuji za radu,aspoň vím kde hledat.

Uživatelský avatar
Jacobs
Příspěvky: 236
Registrován: 01 pro 2008, 01:00
Bydliště: Novojičínsko
Kontaktovat uživatele:

#9 Příspěvek od Jacobs »

Hill měl jako vždy pravdu,závada byla na kontaktech 20,21 kde byla uvolněná propojovací pružinka v tištěném spoji. Klobouk dolu Hille ,dobrá rada jako vždy.Šlape jako za mlada,ještě vyměním hlavu která je poněkud opotřebená a je to.Díky díky....

Uživatelský avatar
jogo
Příspěvky: 1158
Registrován: 14 lis 2009, 01:00

#10 Příspěvek od jogo »

A nám ostatným, čo sme ťa tu chceli trápiť schémou a meraním, zobral vietor z plachiet :D
Ale gratulujem!

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#11 Příspěvek od Hill »

Začít se trápit se schématem zrovna u tohoto Maďara, je docela dost drsná analogová průprava, navíc, když je chyba v obvodu řízení automatiky.
Její obvody mají totiž tři funkce - záznamová automatika, obvod zvýšení dynamiky Ex-Ko a umlčovač lupanců od přepínání. Je v provozu jak při záznamu, tak při snímání, jen řízení těch obvodů je pokaždé jiným signálem (zjednodušeně).
Navíc nastavení není zrovna nejednodušší a lépe do něj nesahat.
Tak jsem Jacobse nasměroval, kde bych začal hledat já, než uvnitř něco rozhodí, to by totiž dával dohromady hodně dlouho.
Nekýve-li se tónový hřídel v ložisku (obvyklá choroba této mechaniky), pak jde o stroj, který lze jinak poměrně dobře opravit a jistou si péči zaslouží bez ohledu na to, že po světě běhají hezčí na pohled.

Uživatelský avatar
Jacobs
Příspěvky: 236
Registrován: 01 pro 2008, 01:00
Bydliště: Novojičínsko
Kontaktovat uživatele:

#12 Příspěvek od Jacobs »

Konečně jsem vyměnil hlavu,bylo nutné nastavit předmagnetizaci která se nastavuje pro každý kanál zvlášť ,ale povedlo se. Jsem nadmíru překvapen jak magnetofon pracuje, ačkoliv mu je již 37let. Takzvaná funkce Ex-Ko má něco do sebe, hlavně při záznamu. Jaký signál do něj leze tak také z něho vyleze. Přehrával jsem nahranou kazetu na jiném magnetofonu a zvuk je dynamický alespoň dle mého ucha.Na tu dobu kdy se to dělao s výstupním výkonem 2X10W opravdu skvělý kousek. Mám ještě jeden kus tohoto magnetofonu a rád bych jej dal také dohromady, ale tam je poněkud velký problém s deskou elektroniky,tranzistory jsou některé KO a operační zesilovače IO asi některé taky.Daji se nahradit tyto součástky dnešními nebo by bylo lepší ubástlit nějakou desku s nynějšími součástkami?

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#13 Příspěvek od ok1hga »

Jacobs píše:a operační zesilovače IO asi některé taky.Daji se nahradit tyto součástky dnešními nebo by bylo lepší ubástlit nějakou desku s nynějšími součástkami?
SN72709N -> LM709N

http://www.alldatasheet.com/datasheet-p ... LM709.html

Uživatelský avatar
Jacobs
Příspěvky: 236
Registrován: 01 pro 2008, 01:00
Bydliště: Novojičínsko
Kontaktovat uživatele:

#14 Příspěvek od Jacobs »

No jo ale kde je sehnat......

Uživatelský avatar
Jacobs
Příspěvky: 236
Registrován: 01 pro 2008, 01:00
Bydliště: Novojičínsko
Kontaktovat uživatele:

#15 Příspěvek od Jacobs »

A další problém je na světě,po týdenním provozu se objevil dosti silný šum v obou kanálech.......

Odpovědět

Zpět na „Audiotechnika“