Vánoční osvětlení, neznámý prvkek uvnitř žárovek

Vše, co se týká osvětlení

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
student
Příspěvky: 45
Registrován: 13 črc 2012, 02:00

Vánoční osvětlení, neznámý prvkek uvnitř žárovek

#1 Příspěvek od student »

vážení zkušení,při zprovozňování vánočního osvětlení jsem se u minilampiček setkal pro mne s neznámým prvkem uvnitř minilampiček (viz příloha).Může mi tady někdo v tomto ohledu znalý objasnit oč se jedná?? předem děkuji
Přílohy
P1200048.JPG
(79.96 KiB) Staženo 216 x
P1200043.JPG
(180.29 KiB) Staženo 201 x

Zirafka
Příspěvky: 819
Registrován: 20 srp 2006, 02:00

#2 Příspěvek od Zirafka »

Ten světelný řetěz při provozu bliká a nebo trvale svítí?

Uživatelský avatar
fero7
Příspěvky: 2250
Registrován: 20 led 2007, 01:00

#3 Příspěvek od fero7 »

Ak prehori vlakno ziarovky, tak nastane skrat a dane vlakno svieti dalej (dana ziarovka uz samozrejme nie).

Uživatelský avatar
sambiliong
Příspěvky: 711
Registrován: 13 dub 2005, 02:00
Bydliště: Praha

#4 Příspěvek od sambiliong »

U žárovek s objímkou bývala tahle spojka zvenku na objímce. Jak říká fero7, při přepálení jedné žárovky zbylé nezhasnou.

Uživatelský avatar
vladodyno
Příspěvky: 704
Registrován: 25 úno 2010, 01:00
Bydliště: Moravský sv. Ján, Slovensko

#5 Příspěvek od vladodyno »

Zlepšovák a ku..ítko v jednom. :D

Zirafka
Příspěvky: 819
Registrován: 20 srp 2006, 02:00

#6 Příspěvek od Zirafka »

Aha, tak to je zajímavá informace. Já myslela, že to bude bimetal nebo něco podobného na blikání řetězem. Toto je pro mne novinka.

Asi někdo dostal opravdu dobrý nápad :-) Jen mi není úplně jasné, jak to funguje. To se jako při přepálení vlákna roztáhnou přívody a tím se spojí přes tu smyčku?

Uživatelský avatar
Eleman
Příspěvky: 3439
Registrován: 21 úno 2011, 01:00
Bydliště: Český Středozápad (JO70AD)

#7 Příspěvek od Eleman »

Proč kurvítko?
Funguje to celkem dobře - nesvítící žárovku stačí vyměnit aniž by bylo ji třeba zdlouhavě hledat.
A pokud ta vychytávka selže, je to stejné jako by tam nebyla - zhasnou všechny žárovky.
Jen nesmí najednou odejít více žárovek, třeba jejich pádem, pak je to řetězová reakce.
Člověk se celý život učí jenom proto, aby ve stáří všechno zapomněl.
„Když už člověk jednou je, tak má koukat aby byl. A když kouká, aby byl, a je, tak má být to, co je, a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.“ J. Werich

Uživatelský avatar
vladodyno
Příspěvky: 704
Registrován: 25 úno 2010, 01:00
Bydliště: Moravský sv. Ján, Slovensko

#8 Příspěvek od vladodyno »

No probém je v tom, že jednu nesvietacu žiarovku si nevšimneš a ostatné dostanú zvýšeným prúdom riadny "záhul" čo im na životnosi veľmi nepridá.

Uživatelský avatar
Eleman
Příspěvky: 3439
Registrován: 21 úno 2011, 01:00
Bydliště: Český Středozápad (JO70AD)

#9 Příspěvek od Eleman »

Několik málo (1 - 2 - 3) nesvítících žárovek ze sta zpravidla nevadí.
Horší než najít jednu nebo několik nesvítících je najít tu jedinou vadnou ze sta, když nesvítí celý řetěz. :evil:
Člověk se celý život učí jenom proto, aby ve stáří všechno zapomněl.
„Když už člověk jednou je, tak má koukat aby byl. A když kouká, aby byl, a je, tak má být to, co je, a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.“ J. Werich

Uživatelský avatar
sambiliong
Příspěvky: 711
Registrován: 13 dub 2005, 02:00
Bydliště: Praha

#10 Příspěvek od sambiliong »

Už se to tu , myslím, řešilo. Já jsem to viděl i na docela starých (krátce poválečných) žárovkách. Má to při bližším ohledání vzhled uschlého bláta.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#11 Příspěvek od rnbw »

Vzdy je v navode napisane, ze nesvietiaca ziarovka sa ma co najskor vymenit.
Otazne je, aky to ma odpor v porovnani s vlaknom ziarovky a ako velmi sa teda zmeni prud.

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#12 Příspěvek od Artaban001 »

Ta "omotávka" funguje podle mě tak, že je to drátek na povrchu zoxidovanej. Pokud se vlákno přepálí, tak se oxidy probijí vyšším napětím a omotávka šlusne přívody. Jinak na hledání vadných žárovek se mi osvědčilo tohle:
Obrázek
Prodává to třeba i Tipa.. Projedu s tím světelný řetěz od začátku až do konca a kde se rozsvítí, nebo zhasne, je v pr.. žárovka.. Řetěz musí být zapojen do sítě. Detekuje to elektrické pole..

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#13 Příspěvek od Andrea »

rnbw píše:Otazne je, aky to ma odpor v porovnani s vlaknom ziarovky a ako velmi sa teda zmeni prud.
Asi o dost menší, když to nesvítí a ostatní žárovky ano.

Uživatelský avatar
Eleman
Příspěvky: 3439
Registrován: 21 úno 2011, 01:00
Bydliště: Český Středozápad (JO70AD)

#14 Příspěvek od Eleman »

Je to tak jak píše Artaban001. Akorát, že "zoxidované" jsou přívody k vláknu žárovky. Pro hledání žárovky používám něco podobného MFX-Test s LCD displejem (nepotřebuje baterii).
Člověk se celý život učí jenom proto, aby ve stáří všechno zapomněl.
„Když už člověk jednou je, tak má koukat aby byl. A když kouká, aby byl, a je, tak má být to, co je, a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.“ J. Werich

jandu
Příspěvky: 4509
Registrován: 06 úno 2007, 01:00
Bydliště: vých.slovensko

#15 Příspěvek od jandu »

Niekde na cudzom fóre sa to riešilo zdá sa mi s tým záverom, že je to varistor.
Elektronické súčiastky fungujú za pomoci dymu. Ak dym unikne, prestanú fungovať.

Odpovědět

Zpět na „Osvětlovací technika“