Prokluzuje lanko ladění

Opravy a závady na MG, RMGF, CD, zesilovačů, receiverů, reprosoustav

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Dikobraz
Příspěvky: 910
Registrován: 17 říj 2004, 02:00
Bydliště: Ostrava

Prokluzuje lanko ladění

#1 Příspěvek od Dikobraz »

Zdravím kolegové bastlíři . Byl jsem požádán babičkou, jestli bych ji nespravil rádio. Škvrčí při zesilování a nejde ladit. Potenciometr hlasitosti si dal říci po pár kapkách DIAVY , ale prokluzující lanko ladění mě dostalo. Vyzkoušel jsem všechny fígle , které na tohle vždy zabírali , ale žádné zlepšení . Doprava jde, ale zpátky už ne. Nemáte prosím někdo dobrý nápad jak na to? Analogové stupnice už dávno vyšly z módy a člověk zapomíná. Předem díky.

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#2 Příspěvek od Sendyx »

O Diavě už tady bylo jinde psáno....

Pokud to na jednu stranu jde a na druhou ne, zjisti, proč je odpor lad. mechanismu vyšší apod. Občas pomáhá pořádně protáhnout lanko prachovou kalafunou, míň prokluzuje. To je dnes asi jediné ospraveditelné použití kalafuny v elektrotechnice :-)

Uživatelský avatar
jezevec
Hlavní moderátor
Hlavní moderátor
Příspěvky: 5414
Registrován: 13 čer 2004, 02:00
Bydliště: Břeclavsko
Kontaktovat uživatele:

#3 Příspěvek od jezevec »

Stačí pošponovat lanko, popř. lehce potřít kalafunou.

Uživatelský avatar
brtnik
Příspěvky: 329
Registrován: 05 říj 2004, 02:00
Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

#4 Příspěvek od brtnik »

stoprocentní je jen výmìna, lanko bude i pøedøené a promaštìné, na trnu ladìní pak prokluzuje, kalafuna pak pomùže jen na chvíli. Doèasnì ještì pomùže zkrácení (a vìtší napnutí pružiny, staèí udìlat pøed zavìšením na pružinu pár uzlíkù), díky vytahání bude trošku volné. Ještì mám nìkde špulku originál lanka, mìnil jsem jej kdysi èasto, ale nebyla to zrovna má oblíbená èinnost :D u nìkterých rádií to byl docela hlavolam zavést jej tam kde je tøeba jen pomocí dvou rukou...

Uživatelský avatar
galjo
Příspěvky: 1352
Registrován: 15 črc 2005, 02:00
Bydliště: záp.slovensko

prokluzující lanko

#5 Příspěvek od galjo »

a ono to nemá pružinu k šponovaniu lanka?? Treba aj to skusiť a nie hned doporučovať výmenu....

Uživatelský avatar
urbanek
Příspěvky: 556
Registrován: 01 kvě 2005, 02:00
Kontaktovat uživatele:

#6 Příspěvek od urbanek »

Taky mi takhle jednou u rádia Tesla (Stern) Contura 2500 prokluzovalo ladění na jednu stranu a nadruhou šlo dobře. Stačilo promazat ozubený převod u kladky ladícího kondenzátoru.

Uživatelský avatar
pole
Příspěvky: 1487
Registrován: 17 lis 2005, 01:00

#7 Příspěvek od pole »

Premaz "loziska" vsetkych kladiek a ozubeny prevod ladiaceho kondika. Pri mazani davaj pozor aby si nezamastil aj lanko. Lanko naopak odmasti liehom alebo acetonom. A urom 2 -3 zavity aby si ho poriadne napruzil. Musi to ist.

Uživatelský avatar
lacco
Příspěvky: 35
Registrován: 19 dub 2005, 02:00
Bydliště: SK

#8 Příspěvek od lacco »

Na ladiacej oske sa lanko občas podlieza pod seba a vtedy to nejde iba len do jednej strany.

Uživatelský avatar
Oldradio
Příspěvky: 995
Registrován: 12 říj 2005, 02:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#9 Příspěvek od Oldradio »

Co je to za rádio? Kromě namazání všech kladek, případně kluzné plochy stupnicového ukazatele a převodu ladicího kondenzátoru se občas omotávala ladicí hřídelka leukoplastí. Je to sice prasárna, ale pomáhá to.

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#10 Příspěvek od Artaban001 »

Každé lanko se jednou zalepí setřenou mosazí, či hliníkem (z ladících kolíků) popřípadě prachem a mastnotou. Tím se stane kluzkým, tvrdsím a pak je potřeba stejně lanko vyměnit. Kdysi jsem ten "tuneršpagát" sehnal snad v Hadexu, nebo AGB a netrvalo mi to moc dlouho, než mi ho poslali. Ale je fakt, že u některejch rádii je to docela "sranda" to natahovat.. Nejlepší je ovšem před výměnou odmastit celou lankovou dráhu lihem..

Uživatelský avatar
Oldradio
Příspěvky: 995
Registrován: 12 říj 2005, 02:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#11 Příspěvek od Oldradio »

Stupnicové náhony se dobře tahají ševcovskou dratví - nití na šití bot. Dá se sehnat v kutilských prodejnách.

Uživatelský avatar
Dikobraz
Příspěvky: 910
Registrován: 17 říj 2004, 02:00
Bydliště: Ostrava

Prokluzuje lanko ladění

#12 Příspěvek od Dikobraz »

Rádio je SOUND SOLO malý tranzistorák na baterie i síť.Díky všem za ochotu ale zatím se nepovedlo.Namazal jsem hřídelky všech dostupných kladek, ozubený převod ladicího kondíku i uložení hřídelky rotačních plechů. Lanko jsem odmašťoval lihem, mazal parafínem, práškovou kalafunu jsem neměl tak jsem lanko zkoušel mazat kalafunou rozpuštěnou v lihu nic nepomohlo.Protkluzuje to v kulise se 4 závity na hřídelce ladicího knoflíku.Máte prosím ještě někdo nějakou radu? Jestli nebude zbytí budu muset tu kulisu omotat leukoplastí , jak radí Old rádio ale nechce sie mi to sundávat , protože se to celé rozsype a já strávím půl dne zpětným nasazováním. Díky za každou radu.

Odpovědět

Zpět na „Audiotechnika“