tlaková nádoba a kompresor z chladničky

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
right13
Příspěvky: 447
Registrován: 05 kvě 2006, 02:00

tlaková nádoba a kompresor z chladničky

#1 Příspěvek od right13 »

Ahojte, potrebujem poradiť

Kúpil som airbrush pištol , na striekanie plastových modelov . Teraz riešim do BYTU ! vzduch pre to . Jedna varianta je kúpiť Orlik AS189

lenže , je to dosť jednoúčelné a v prípade skončenia s airbrushom to bude dosť nevyužité lebo okrem ofukovačky na prach a fukanie kolies to viac nevyužijem

Bol som v obchodoch obzerať take 24L kompresory, čo by sa dalo použiť, vo všetky sú okolo 1,5kW s odberom 6-10A (neviem nakoľko je tento udaj pravdivý) a sú NEUVERITELNE hlučné , mama to počula z jedneho konca baumaxu na druhý , fakt neskutočný randál + keby to cucalo 10A tak mi tie hlinikove rozvody po chvilke vyhoria , to nepricháda do úvahy

Narazil som ale na takúto vec : http://www.narex-makita.cz/kompresory/t ... air-tanky/ za 54E v baumaxe, obsahuje to aj regulátor, aj celú armatúru , je to rozmerovo prijatelné , ani veľké ani malé , no objem to má taký žeby sa to dalo využiť aj na iné veci v prípade nezáujmu o airbush


Moja otázka znie , dokázal by to kompresor z chladničky natlakovať , myslím tu nádobu ? tá airbrush pištol nemá nejaké obrovske prietoky , potrebuje to okolo 30PSI (40je max) čo je niečo tesne nad 2BAR ,čiže keby sa ten 14l vzdušník raz natlakoval , tak by som s tým mohol striekať do zbláznenia a potom len dofučal tym chladničkačom raz za mesiac ....

ďakujem za radu

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#2 Příspěvek od p32 »

Tak na kompresor z chladničky rovnou zapomeň. O dohuštění u benzínové pumpy tím oným na dohuštění kol jsi přemýšlel ?

Uživatelský avatar
jezevec
Hlavní moderátor
Hlavní moderátor
Příspěvky: 5414
Registrován: 13 čer 2004, 02:00
Bydliště: Břeclavsko
Kontaktovat uživatele:

#3 Příspěvek od jezevec »

Kompresor z ledničky jde použít, pouze musíš dát mezi kompresor a tlakovou nádobu odlučovač oleje. Z kompresoru jde vzduch znečištěný olejem. Je schopný natlačit až 15 atm, jen to trochu déle trvá.

right13 - zeptám se tě, dá se airbrush pistolí nastříkat rovnoměrně plocha cca 30 x 30cm?
Naposledy upravil(a) jezevec dne 19 led 2013, 20:41, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
MetalGod
Příspěvky: 6556
Registrován: 30 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Seč

#4 Příspěvek od MetalGod »

Možná budu u některých za prase, ale pár let si právě starým kompresorem z ledničky foukám auto :D
Je to dostačující, i když pomalejší, akorát na sání mám naolejovanej drátěnej filtr, aby nenasával nečistoty.
Kdo není ve dvaceti levičák, nemá srdce,
kdo je levičák ve čtyřiceti, nemá rozum.
— Winston Churchill

Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

#5 Příspěvek od forbidden »

Na eBayi se takových kompresorů válí... Jenom bacha na napájecí napětí.

Uživatelský avatar
right13
Příspěvky: 447
Registrován: 05 kvě 2006, 02:00

#6 Příspěvek od right13 »

jezevec - samozrejme, s 0,5mm tryskou s tym modelari striekajú metrové diely ...

Uživatelský avatar
zelenac
Příspěvky: 172
Registrován: 08 led 2012, 01:00

#7 Příspěvek od zelenac »

Zhanaj lamelovy,ci vystrednikovy kompresor z chladnicky,ten je tichy a dava vecsi prietok vzduchu.Len tam daj ten odlucovac,co radi kolega a z toho odlucovaca mozes tenkou tryskou hnat olej spet dp sania.Priemer dierky v tryske musis vyskusat.

Lukas-Peca
Příspěvky: 3886
Registrován: 06 kvě 2007, 02:00
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

#8 Příspěvek od Lukas-Peca »

Radil bych ti ten malý kompresor z prvního odkazu, je to naprosto nehlučné, do bytu jak dělané. Dá se s tím lakovat třeba celý den v kuse a ten cenový rozdíl není proti té tlakové nádobě tak velký.

edit: cenový rozdíl je velký, ale užitná hodnota se podle mě taky liší...

Uživatelský avatar
Atlan
Příspěvky: 4499
Registrován: 10 kvě 2004, 02:00
Bydliště: Košice

#9 Příspěvek od Atlan »


p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#10 Příspěvek od p32 »

Na dohušťování pneumatik je to ideální použití. Jinak samozřejmě odlučovač oleje atd. a podle mě daleko lepší je rovnou použít to z odkazu od Atlana. Jestli je to ale na občasné hraní, tak je drahé cokoliv za víc jak 500,- Kč.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#11 Příspěvek od BOBOBO »

Nádobu kompresoru jsem ve svaru odřízl , narazil Cu trubičku do sání kompresoru a přes plášť vyvedl ven . Jen pak mosazí zakápnout a celé zavařit . Zrovna jsem si navařil matky nahoře i dole a po provrtání mám nalévací a vypouštěcí otvor pro olej . Alespoň si můžeš po otevření vypucovat planšetový napečený zpětný ventil . :D

Uživatelský avatar
mtajovsky
Příspěvky: 3694
Registrován: 19 zář 2007, 02:00
Bydliště: Praha

#12 Příspěvek od mtajovsky »

Ideální do bytu by bylo sehnat malý kompresor, který se používal pro pohon zubolékařských vrtaček. Ten můj má motor 650W, asi 5l nádobku, presostat, pojistný ventil a dá kolem 50 l vzduchu za minutu. A hlavně je poměrně tichý. Já jsem ho sehnal použitý jako komplet s horkovzdušnou vyfoukávačkou cínu, dělalo to jakési JZD.

Něco takového: http://www.medicaltrade.cz/cz/produkty/kompresory

Uživatelský avatar
milan222
Příspěvky: 1460
Registrován: 20 črc 2009, 02:00
Bydliště: trutnov

#13 Příspěvek od milan222 »

já mám ledničkáč taky, olej sem z něj vylil a fouká to všechno...
jinak mám ještě kompresor z mrazícího boxu. ten je ještě lepší. průtok jak kráva. jen je na tři fáze, ale když si vyměniš motor za jednofázovej... žere 400W a nafouká to cokoliv.
jinak ty z lednice. ty co maj rozběhové relé foukaj mín jak ty co maj 100M hlinikovej kondík (rozběhovej) ty s relátkem se často nerozběhnou do přetlaku., je třeba tedy nafoukat co nejvíc, vypnout a pak po vypuštění foukat.
bez elektronek se neobejdu!
muj lampovej zesik: http://www.youtube.com/watch?v=KxOvbN_5xiY

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#14 Příspěvek od ok1hga »

milan222 píše:já mám ledničkáč taky, olej sem z něj vylil a fouká to všechno...
. . . se divím, že jsi to ještě nezadřel ! Asi foukáš málo . . . .

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#15 Příspěvek od BOBOBO »

No jeden z prvních přínosných příspěvků od milan 222 . Řešil jsem to u kompresoru používaného pro dofukování důležitého zařízení , sudu s pivem . Nad asi 2atm se nerozběhne . Takže zpětný ventil do výtlaku a před něj malou skulinku . :D Jinak ten průmyslový chlaďařský mám také , na foukání pneumatik a stříkání barev .

Odpovědět

Zpět na „Poradna“