Vygenerování jednoho pulzu - soumrakový spínač

Problémy s návrhem, konstrukcí, zapojením, realizací elektronických zařízení

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
radekh
Příspěvky: 5
Registrován: 26 led 2013, 01:00

Vygenerování jednoho pulzu - soumrakový spínač

#1 Příspěvek od radekh »

Ahoj všichni,

je to nějakou dobu co jsem naposledy něco baslil, takže se omlouvám za asi jednoduchý dotaz.

Řeším následující problém: v domě chci zautomatizovat otevírání a zavírání žaluzií. Dokážu si najít plánek na soumrakový spínač. Na výstupu tohoto spínačem pak bude nějaký trvalý signal.

Dalším prvkem mého plánovaného zažízení je dálkové ovládání, které mám k dispozici. Toto dálkové ovládání má dvě tlačítka. Stisknutím jednoho tlačítka žaluzie stoupají, stitkem druhého klesají. Když toto ovládání rozeberu tak dokážu se na tyto tlačítka napojit a pomocí tranzistoru (nebo relé) ovládat vše elektronicky.

A teď k járdu: potřebuji zařízení na jehož vstup půjde stálý signál (např. 5-10V) a na výstupu bude jen jeden puls (např. 2 s dlouhý). Tento puls pak napojím na dálkové ovládání. Na vstup připojím soumrakový spínač.

Zařízení by mělo pracovat v rozsahu 5-10V.

děkuju a těším se na rady.
Radek

Uživatelský avatar
olda007
Příspěvky: 132
Registrován: 04 zář 2007, 02:00

#2 Příspěvek od olda007 »

Ahoj,
tento puls můžeš vyrobit několika způsoby.Já bych to udělal s nějakým jednočipovým IO např. stařičkým PIC16F84,kterých se mi válí v šuplíků ještě pár.Napsat program je otázka chvilky.Nějaká vývod portu např.A si počká na "stálé napětí" na vstupu a jakmile se ono objeví,což bude log1 zapne se ti na jiném vývodu log1 a spustí se časovač 2s.Počítám,když "stálé napětí" zmizí budeš zase potřebovat žaluzky otevřít,takže zase po testování log0 se na 2s může objevit na jiném výstupu log1 a sepneš si tím to 2 tlačítko na DO.Kdyžtak napiš SZ a pomůžu ti s tím.

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#3 Příspěvek od masar »

Také můžeš použít např. tohle:
:wink:

edit: Opraveno označení IO.

Režim změněn na "no-triggerable".
Po upozornění Andrey jsem opravil i polaritu elektrolytů.
Přílohy
4098.png
(20.29 KiB) Staženo 53 x
Naposledy upravil(a) masar dne 30 led 2013, 18:52, celkem upraveno 5 x.

Uživatelský avatar
jasin
Příspěvky: 1440
Registrován: 22 úno 2005, 01:00
Bydliště: Kunratice u Prahy

#4 Příspěvek od jasin »

Na vyslání jednoho impulsu se používá tzv. monostabilní klopný obvod.
Ten je možno sestavit i jen ze dvou tranzistorů. Nebo použít IO. Na webu najdeš určitě mnoho námětů.
Svět vypadá dobře jen při pohledu přes koňské uši.

Uživatelský avatar
radekh
Příspěvky: 5
Registrován: 26 led 2013, 01:00

#5 Příspěvek od radekh »

masar píše:Také můžeš použít např. tohle:
:wink:
Ahoj,

divam se na obvod 4089. Je to "BINARY RATE MULTIPLEXER"? Moc se mi to nezda - respektive nesedi mi vystupy na Tvem schematu a integrovaneho obvodu.

Dekuju Radek

Uživatelský avatar
radekh
Příspěvky: 5
Registrován: 26 led 2013, 01:00

#6 Příspěvek od radekh »

jasin píše:Na vyslání jednoho impulsu se používá tzv. monostabilní klopný obvod.
Ten je možno sestavit i jen ze dvou tranzistorů. Nebo použít IO. Na webu najdeš určitě mnoho námětů.
Ahoj, na monostabilni KO jsem se dival - ale problem je v tom, ze na vstupu KO bude priveden staly signal (logicka jedna) a vystup KO bude take trvale sepnuty (asi).???

Jde mi o to, aby na vystupu byl signal jen ktratce bez ohledu na to jak dlouho bude sepnuty vstup.

Ale mozna se pletu a ze skoly si funkci monostabilniho KO uz nepamatuju :(

dekuju
Radek

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#7 Příspěvek od masar »

radekh píše:...divam se na obvod 4089. Je to "BINARY RATE MULTIPLEXER"? Moc se mi to nezda - respektive nesedi mi vystupy na Tvem schematu a integrovaneho obvodu.
Omlouvám se za překlep. Je to CMOS 4098.
Hned to opravím. :wink:

p.s. Při změně vstupní log. úrovně je na příslušném výstupu impulz o délce cca 0,5s.

Uživatelský avatar
radekh
Příspěvky: 5
Registrován: 26 led 2013, 01:00

#8 Příspěvek od radekh »

masar píše:Také můžeš použít např. tohle:
:wink:

edit: Opraveno označení IO.
Ahoj,

tak jsem to zkusil provizorne postavit a nefunguje mi to - na log. vystupu Q2 je trvale logicka 1 a na logickem vystupu Q1 trvale log 0. Na vstupu muzu delat co chci a nic.

Jsi si prosim jisty ze to takto funguje?

dekuju moc Radek

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#9 Příspěvek od Andrea »

Ty C1 a C2 mají být plusem na piny 2 a 14.

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#10 Příspěvek od masar »

Andrea už to napsala. Ano, ten režim musí být "no-retriggerable". Už jsem to opravil. :wink:

p.s. Omlouvám se, nějak v poslední době nestíhám a projevilo se to zrovna na tomle. :wink:
A s tou polaritou Cx jsem si naběhl na těchto stránkách.

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#11 Příspěvek od Andrea »

Ta polarita je špatně i v některých datašítech.

Uživatelský avatar
radekh
Příspěvky: 5
Registrován: 26 led 2013, 01:00

#12 Příspěvek od radekh »

masar píše:Andrea už to napsala. Ano, ten režim musí být "no-retriggerable". Už jsem to opravil. :wink:

p.s. Omlouvám se, nějak v poslední době nestíhám a projevilo se to zrovna na tomle. :wink:
A s tou polaritou Cx jsem si naběhl na těchto stránkách.
Ahoj,

dekuju vsem za pomoc funguje perfektne. Jen jeste jsem u jednoho vystupu prohodil Q za not Q, ale to byl detail.

Radek

Odpovědět

Zpět na „Řešení problémů s různými konstrukcemi“