Neznámá elektronka

Náhrady součástek všeho druhu, informace a dotazy k součástkám

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
kyci
Příspěvky: 17
Registrován: 29 led 2009, 01:00
Bydliště: 7 km od Bytce

Neznámá elektronka

#1 Příspěvek od kyci »

Prosim vas vedel by niekto co je toto za elektronka?,ma 5 pinov
Přílohy
P10700071.jpg
(85.48 KiB) Staženo 238 x
Naposledy upravil(a) kyci dne 27 led 2013, 16:48, celkem upraveno 1 x.

jandu
Příspěvky: 4509
Registrován: 06 úno 2007, 01:00
Bydliště: vých.slovensko

#2 Příspěvek od jandu »

Šesť. Na vrchu je šiesty - anoda. 2 sú žeravenie, jedna bude katoda a zostávajúce budú mriežky.
Elektronické súčiastky fungujú za pomoci dymu. Ak dym unikne, prestanú fungovať.

Uživatelský avatar
kyci
Příspěvky: 17
Registrován: 29 led 2009, 01:00
Bydliště: 7 km od Bytce

#3 Příspěvek od kyci »

fakt 6,ale na co sa pouziva aky je to typ?na boku je ruske razitko asi vyst, kontrola

Lukas-Peca
Příspěvky: 3886
Registrován: 06 kvě 2007, 02:00
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

#4 Příspěvek od Lukas-Peca »

Je to ruská bateriová předválečná elektronka SO-245, ale co to přesně je se mi nepodařilo vůbec dohledat, nejspíš vf pentoda nebo pentagrid... Чёрт знаeт.

Uživatelský avatar
OK2STO
Příspěvky: 426
Registrován: 19 zář 2008, 02:00
Bydliště: Ostrava

#5 Příspěvek od OK2STO »

Zdar, byla používána v radiostanici A7B pokud se nemýlím ve vysílací části.
Jarda

Uživatelský avatar
OK2STO
Příspěvky: 426
Registrován: 19 zář 2008, 02:00
Bydliště: Ostrava

#6 Příspěvek od OK2STO »

Tak se musím opravit, v A7B byla použita SO-257, v ruštině C0-257

Uživatelský avatar
Otkundes
Příspěvky: 1581
Registrován: 14 bře 2010, 01:00

#7 Příspěvek od Otkundes »

Na obrázku je sovětská svazková tetroda SO-245, vyrobená v březnu 1949, patrně v závodě "Světlana". Konstrukčně spadá do předválečné éry, někde kolem roku 1935. Je vhodná pro koncové nf zesilovače malého výkonu. Byla však používána i v přenosných krátkovlnných vysílačkách v pásmu 3-5,5 MHz, předválečné a válečné éry.
Žhavení 1,8V/0,32A; Ua 160V; Ug2 80V; S 1,8mA/V; Pa 1,3W.
Další parametry a zapojení patice neznám, pokud zjistíte podrobnosti, dejte vědět, docela mě ta stará lampa zajímá.

Lukas-Peca
Příspěvky: 3886
Registrován: 06 kvě 2007, 02:00
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

#8 Příspěvek od Lukas-Peca »

Mám tu dvě záhadné elektronky, na pohled vypadají stejně. Je to výrobek Tesla, baňka tvarově jako ECC83 z 60. let, ale jediný potisk na baňce je kód DQ (červen 1960). Vypadá to na nějaké dvojité VHF triody, zapojení patice prvního kusu je:

1 - f
2 - k1
3 - g1
4 - a1
5 - s
6 - a2
7 - g2
8 - k2
9 - f

Druhý kus má g1 spojenou se stíněním (!) a 5. pin nezapojený. Jinak systémy obou elektronek vypadají úplně stejně. Zapojení patice by odpovídalo 6CC42, ale ta nemá propojenou mřížku se stíněním, systém vypadá jinak a navíc jsem ji nikdy v tomto novějším provedení baňky neviděl. Žádnou jinou dvojitou triodu s tímto zapojením patice neznám.

Uf je 6,3 V, při Ua 100 V a Ug1 -1,5 V je Ia 15 mA a S 7 mA/V, tedy typická VHF trioda.

Viděli jste někdy něco takového?

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#9 Příspěvek od sinclair »

Když se podíváš na výšku a provedení anod - která známá elektronka je má stejně vysoké a provedené? Jsou obě konstrukčně úplně stejné?
Není to nijak značený. Dejme tomu, že by g1 spojená se S na nějaké nf či ss použití nějak extra nevadila.
Nemůže to potom být naprosto klasický, třetijakostní neznačený zmetek, jakých se v Rožnově u Sedláčka prodaly desítky tun, všech možných typů?
Sám jsem tam koncem 70.let koupil za 10,-Kčs/ks úplně neznačené, holé elektronky, prodávané ze stovkového kartonu jako EL84.
Až doma se pozorným porovnáním se značenými kusy přišlo na to /a nepřišel jsem na to já/, že jsou to EL82.
Bez perfektní znalosti vnitřního provedení a zvlášť na krámě není šance, jak to zjistit.
S vysokou pravděpodobností to lidem nějak fungovalo. Zvlášť v aparátech, kde Ua není vysoké, většinou do 230-240V na 1. kondíku zdroje. Rozdíl ve výkonu, způsobený velkým odporem výstupáku pro původní EL84, by u úplně obyčejného, menšího rádia nikdo nezaregistroval. Problém by byl jen tam, kde byly původní EL84 využity skoro naplno, třeba v nějakých výkonnějších dvojčinných zesilovačích. A do těch zase třetijakostní lampy nikdo dávat nebude - tedy nikdo rozumný.
Velký odpor výstupáku by paradoxně pomohl srazit napětí na anodě EL82 na snesitelných cca 200V, ale ony podle mého zjištění snesou i mnohem víc. Zapojení patice mají EL82 i EL84 prakticky stejný - vývody základních elektrod jsou na stejných pozicích, liší se jen využití volných kolíků.
Pokud by výrobce obyč rádia nepoužil ty volné kolíky objímky jako pájecí body /což oficiálně výrobci nesměli, ale stejně to dělali/, tak by ty EL82 na místě EL84 v nepřetaženém áčku hrály dlouhá léta.

Uživatelský avatar
Otkundes
Příspěvky: 1581
Registrován: 14 bře 2010, 01:00

#10 Příspěvek od Otkundes »

Lukas-Peca:
Ještě by Vašemu popisu zapojení patice odpovídala dovozová 2C51, která však měla 5. vývod volný (Brudna-Poustka, skupina 3, patice 301).
Z produkce Tesly měly mřížku druhého systému triody spojenu se stíněním elky ECC/PCC84 (V.Stříž, patice N21).

Odpovědět

Zpět na „Součástky“