detektor vlhkosti v květináči-princip zapojení?

Základní principy, funkce, rovnice, zapojení - t.j. vše, co byste měli vědět, než se pustíte do praktické realizace elektronického zařízení

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
beeran
Příspěvky: 5
Registrován: 07 črc 2011, 02:00

detektor vlhkosti v květináči-princip zapojení?

#1 Příspěvek od beeran »

Ahoj vespolek, nebyl by někdo schopen polopaticky vysvětlit princip zapojení tohoto obvodu?Potřeboval bych to do školy a moc z toho chytrý nejsem.. Vím teda, že když jsou svorky spojeny tak bzučák nebzučí(dostatek vlkosti v květináči), ale proč?
Děkuji moc
Přílohy
detektor vlhkosti v kvetinaci.JPG
(20.36 KiB) Staženo 87 x

Uživatelský avatar
MetalGod
Příspěvky: 6556
Registrován: 30 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Seč

#2 Příspěvek od MetalGod »

Když vodivě propojíš svorky, do báze T2 poteče proud přes R1, tranzistor T2 se tím pádem otevře a zablokuje B-E T1 (jinak totiž, když je hlína suchá, do báze T1 teče proud přes R1). Zkrátka, když je jeden tranzistor otevřenej, druhej je zavřenej. A naopak.
Kdo není ve dvaceti levičák, nemá srdce,
kdo je levičák ve čtyřiceti, nemá rozum.
— Winston Churchill

Uživatelský avatar
beeran
Příspěvky: 5
Registrován: 07 črc 2011, 02:00

#3 Příspěvek od beeran »

díky moc:) a my jsme si s tím půl třídy lámali palice.. amatéři

Uživatelský avatar
MetalGod
Příspěvky: 6556
Registrován: 30 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Seč

#4 Příspěvek od MetalGod »

To je z toho, že tam chlastáte, hulíte, fetujete a paříte hry na mobilech namísto toho, abyste se učili :D
Kdo není ve dvaceti levičák, nemá srdce,
kdo je levičák ve čtyřiceti, nemá rozum.
— Winston Churchill

Zirafka
Příspěvky: 819
Registrován: 20 srp 2006, 02:00

#5 Příspěvek od Zirafka »

beeran píše:a my jsme si s tím půl třídy lámali palice.. amatéři
Ne amatéři ale lamy ;-)

Jinak kdo to zapojení vymyslel? Sice to fungovat bude, ale že by to bylo nějak prudce elegantní a odolné zapojení, to se říci nedá.

Navíc po nějaké době to přestane fungovat, pokud se tomu nečistí elektrody.

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#6 Příspěvek od p32 »

Variolo, máš nějaké lepší zapojení nebo odkaz ? Zrovna dnes známej něco takového vzpomínal, že by potřeboval.

Uživatelský avatar
MetalGod
Příspěvky: 6556
Registrován: 30 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Seč

#7 Příspěvek od MetalGod »

Proto je taky u lepších zapojení střídavina, pak nedochází k poškozování elektrod, ty se dají vyrobit z nudličky z oboustranný DPS.
A jako T1 bych dal spíš výkonovýho darlingtona a spínal s tím třeba čerpadýlko od ostřikovačů z auta, který kytku zaleje. Ale to je spíš vhodný pro zalejvání několika květináčů najednou (elektrody ze všech květináčů by byly v sérii) děrovanou hadičkou, na konci ucpanou.
Ale co, asi to schéma je jen kvůli tomu, aby študenti pochopili princip zapojení, což se stejně nestalo.
Kdo není ve dvaceti levičák, nemá srdce,
kdo je levičák ve čtyřiceti, nemá rozum.
— Winston Churchill

Uživatelský avatar
Panda38
Příspěvky: 713
Registrován: 21 lis 2012, 01:00
Bydliště: Most, Praha, Lanžhot
Kontaktovat uživatele:

#8 Příspěvek od Panda38 »

Mně je stejně dost podezřelé, že by tohle mohlo fungovat - T2 se otevře jen do té míry, než klesne napětí pod Ube. Tj. - aby bylo schopné otevřít T2, musí být tak vysoké, že otevře i T1. Takže v mokrém stavu budou otevřené oba tranzistory, ale k plnému uzavření T1 nemůže nikdy dojít. To je trochu nesmysl, ne?

Asi bylo myšleno, že svorka_1 má být na +VCC a ne na kolektoru T2, pak je to OK.
Naposledy upravil(a) Panda38 dne 31 led 2013, 17:55, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
Bernard
Příspěvky: 3614
Registrován: 27 kvě 2005, 02:00

#9 Příspěvek od Bernard »


Uživatelský avatar
MetalGod
Příspěvky: 6556
Registrován: 30 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Seč

#10 Příspěvek od MetalGod »

Panda38: To máš pravdu, ale pípáku to stačí k tomu, aby držel... membránu.
Ale jako pouštět do báze T2 proud, kterej může bejt při dostatečně vlhký hlíně poměrně velkej, je docela vražda chudáka T2.
Kdo není ve dvaceti levičák, nemá srdce,
kdo je levičák ve čtyřiceti, nemá rozum.
— Winston Churchill

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#11 Příspěvek od ok1hga »

MetalGod píše:Proto je taky u lepších zapojení střídavina, pak nedochází k poškozování elektrod
. . . a co tomu říká ta kytička, když jí brněj kořínky . . .

Zirafka
Příspěvky: 819
Registrován: 20 srp 2006, 02:00

#12 Příspěvek od Zirafka »

p32 píše:Variolo, máš nějaké lepší zapojení nebo odkaz ?
Třeba přesně to, co posílal Bernard. Takové zapojení jsem zkoušela a funguje to super a je to dosti citlivé. I když ten "reset button" mne tam poněkud mate.

Uživatelský avatar
MetalGod
Příspěvky: 6556
Registrován: 30 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Seč

#13 Příspěvek od MetalGod »

ok1hga píše:
MetalGod píše:Proto je taky u lepších zapojení střídavina, pak nedochází k poškozování elektrod
. . . a co tomu říká ta kytička, když jí brněj kořínky . . .
Určitě ji je líp, než když je v permanentní křeči a ještě kolem ní probíhá elektrolýza :D
V tom zapojení, co jsem kdysi viděl, nešlo o víc jak pár stovek µA.
Kdo není ve dvaceti levičák, nemá srdce,
kdo je levičák ve čtyřiceti, nemá rozum.
— Winston Churchill

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#14 Příspěvek od p32 »

To zapojení by mělo fungovat, ale je to taková náhražka než se udělá něco lepšího.
Když vynechám to, že tam chybí odpor od báze T1 k zemi, který by vylepšil to určení jeho stavu, tak jsou dva případy. Jestli se pletu, tam mě opravte ať nemystifikuji. :wink:

1) VLHKOST
SV1 je spojena s SV2, tzn. plus na B1 a T1 propouští mínus na B2, která zajistí uzavření T2 = zvuk nejde

2) SUCHO
SV1 je odpojena od SV2, což znamená že na B2 je plus napětí, což zajistí otevření T2 = zvuk jde

Problém je v tom nastavení citlivosti pro danou vlhkost. Mám dojem, že by ty elektrody měly být delší, aby to mělo možnost déle vysychat i do hloubky a až potom teprve dělat citlivost elektronikou.
Případná elektrolýza by probíhala mezi elektrodami na vzdálenost 2mm, takže by asi ničemu nevadila. Na funkci předsedy by měl stačit jeden NiMH knoflík s napětím 1,2 V nebo dva knoflíky s napětím celkem 2,4 V. Záleží na bzučáku a jeho odběru.

Uživatelský avatar
kovar
Příspěvky: 1687
Registrován: 03 říj 2010, 02:00
Bydliště: Letohrad (Východní Čechy)

#15 Příspěvek od kovar »

Mně se to docela líbí.Proč zapínat nějaké čerpadlo?Když má ta kytička žízeň tak si zapíská a jsem u ní s vodou!Já mám bohužel jen umělé.Ale průšvih by byl v nějakém zahradnictví.To by se jeden ulítal! :D
Lepší vrabec v hrsti nežli blechy v srsti.

Odpovědět

Zpět na „Teorie“