TV Sony KV-M16D, chassis BE-1, pojistka? N15 C

Poradna určená pro amatéry

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
otakarv
Příspěvky: 3657
Registrován: 30 srp 2008, 02:00
Bydliště: Čierne pri Čadci
Kontaktovat uživatele:

TV Sony KV-M16D, chassis BE-1, pojistka? N15 C

#1 Příspěvek od otakarv »

Zdravím všechny. Opravuji stařičký přenosný TV SONY KV-M16D chassis BE-1. Narazil jsem na tuto součástku, která je zapojená ve větvi +B 115V a vede na VN trafo vývod č.4. Prozváněčka ani nepípla, ohmetr ukazuje nekonečno a diodový test z obou stran nic.
Jen se chci ujistit, zda se jedná skutečně o pojistku. Předem všem děkuji za odpověď.
Přílohy
PS802 – kopie.PNG
(36.19 KiB) Staženo 74 x
Obraz000 (4).jpg
Foceno mobilem přez hodinářskou lupu
(40.08 KiB) Staženo 50 x

Uživatelský avatar
usporka
Příspěvky: 87
Registrován: 29 lis 2010, 01:00

#2 Příspěvek od usporka »

Je to polovodičová pojistka, viz odkaz:

http://www.ges.cz/cz/elektronicke-souca ... /SAO9.html

Uživatelský avatar
otakarv
Příspěvky: 3657
Registrován: 30 srp 2008, 02:00
Bydliště: Čierne pri Čadci
Kontaktovat uživatele:

#3 Příspěvek od otakarv »

Takže diodový test by měl něco ukázat, nebo né?

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#4 Příspěvek od ok1hga »

. . . měl by tam být zkrat . . . cca 0,08Ω
podívej se sem

Uživatelský avatar
otakarv
Příspěvky: 3657
Registrován: 30 srp 2008, 02:00
Bydliště: Čierne pri Čadci
Kontaktovat uživatele:

#5 Příspěvek od otakarv »

A ten tam není, takže je asi vadná. Mohl bych na zkoušku použít trubičkovou?

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#6 Příspěvek od ok1hga »

spíš bych hledal závadu, proč se to stalo . . .
nejdříve tam dej cca 10Ω odpor a měř na něm úbytek (jaký tam teče proud !)

Uživatelský avatar
TomasX
Příspěvky: 630
Registrován: 12 srp 2005, 02:00

#7 Příspěvek od TomasX »

ok1hga píše:spíš bych hledal závadu, proč se to stalo . . .
nejdříve tam dej cca 10Ω odpor a měř na něm úbytek (jaký tam teče proud !)
Až bude svítit do červena nebo se z něho bude kouřit, tak máš zkratovaný trafo nebo Q802. :lol:
Machr jsme každý, ovšem vždy v oboru někoho druhého ...

Uživatelský avatar
otakarv
Příspěvky: 3657
Registrován: 30 srp 2008, 02:00
Bydliště: Čierne pri Čadci
Kontaktovat uživatele:

#8 Příspěvek od otakarv »

Každopádně nejdříve jsem v ŘKS kontroloval Q802-BU506DF a ten je v pořádku, VN trafo ještě nevím, zatím mi to leží na stole (mám jinou práci).

Uživatelský avatar
otakarv
Příspěvky: 3657
Registrován: 30 srp 2008, 02:00
Bydliště: Čierne pri Čadci
Kontaktovat uživatele:

#9 Příspěvek od otakarv »

Tak po delší době se našel čas a hlavně chuť, abych mohl pokračovat v opravě. Jak mi bylo doporučeno ok1hga, místo pojistky jsem dal rezistor (našel jsem starý 33Ω/20W, kde se posouváním objímky dá nastavit různý odpor). Nastavil jsem nejdříve hodnotu 15Ω, zapojil a zapnul TVP, bylo slyšet náběh VN, změřil jsem napětí na výstupu zdroje, ta všechna souhlasila, na výstupní straně rezistoru jsem naměřil napětí 111V, obrazovka však nejasila i když katody žhavily. Nastavil jsem teda odpor rezistoru na asi 9,6Ω, napětí na výstupu rezistoru se zvýšilo, ale obrazovka stejně nejasila.
Zaměřil jsem se na výstupní napětí z VN trafa, ta také souhlasila. Došel jsem na IC851-L78M12CV, na jeho výstupu jsem nenaměřil žádné napětí. Vypájel jsem jej a na "dráty" připojil jiný a zapnul TVP. VN naběhlo, na výstupu 12V-tového stabilizátora se objevilo požadované napětí, obrazovka začala jasit. Nedalo mi to a napájkoval jsem původní (při vypájkovaném jsem jej orientačně měřil diodovým testem a porovnával se zaručeně dobrým-parametry byly v toleranci) s ním se také TVP rozjela, tak asi jsem si nevšimnul studeného spoje, neboť v té telce jich je požehnaně.
Haproval zvuk, na pinech IC201-TDA1013A studenti. Po zkoušce vodorovná čára, na pinech IC501-µPC1488H to samé, sám student.
Při kontrole vertikálu jsem zjistil, že je tam stejná pojistka jako v napájení ŘKS, tak jsem jí pro zajímavost vypájel a změřil, má katalogem udávaný odpor 0,135Ω. Takže objednám a osadím co tam má správně být, myslím si že odešla díky těm studentům a nebo věkem?

Poprosil bych o přesunutí do sekce Televizory, monitory a projektory - PORADNA pro amatéry a začátečníky, děkuji.

Přesunuto. Killroy

Uživatelský avatar
mirosne
Příspěvky: 2806
Registrován: 07 kvě 2008, 02:00
Bydliště: Blue rock,VK-SR

#10 Příspěvek od mirosne »

Vekom určite nie,skorej odišla tými studeňákmi...
Pozdravujem Vás, Miro.

Uživatelský avatar
otakarv
Příspěvky: 3657
Registrován: 30 srp 2008, 02:00
Bydliště: Čierne pri Čadci
Kontaktovat uživatele:

#11 Příspěvek od otakarv »

Dnes mi přišla polovodičová pojistka tak jsem jí hned osadil, pohledal universální ovládač MAK 2002 Euro, zapnul TVP a vyzkoušel první kód co byl uveden a TVP krásně reagoval na všechna tlačítka.
TVP jsem měl zaplou zhruba půl hodiny, obraz dobrý, zvuk také tak jsem TV vypnul a že jí zakrytuji. při zasouvání tišťáku jsem se prstem opřel o chladič s IC601-STR54041 a spálil jsem se, div že jsem něco nepoškodil jak jsem cuknul s rukou. Na tom chladiči nejde udržet ruku (a tak jsem se těšil, že už mám hotovo :cry: ).
Proměřil jsem všechny součástky kolem, jsou v toleranci podle schémy. Už tam někdo měnil C618-22µF/50V (dal tam 2ks po 10µF/100V), změřil jsem hodnotu, má 19,6µF a nevím zda i samotné STR-ko.
Může mě prosím někdo nasměrovat co způsobuje toto přehřívání? Předem všem velmi děkuji.

Uživatelský avatar
kokun
Příspěvky: 8693
Registrován: 21 čer 2008, 02:00
Bydliště: Valachy

#12 Příspěvek od kokun »

A nepoznáš, jestli nebyl taky měněný? - když (jak píšeš) se v tom už někdo hrabal: "Už tam někdo měnil C618-22µF/50V (dal tam 2ks po 10µF/100V), ...".
Potom by to taky mohl být nějaký čínský plagiát, vyrobený z rýže ... - :nevim:
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali

Uživatelský avatar
otakarv
Příspěvky: 3657
Registrován: 30 srp 2008, 02:00
Bydliště: Čierne pri Čadci
Kontaktovat uživatele:

#13 Příspěvek od otakarv »

No po té spoustě studentech, co jsem musel poopravovat, tak než jsem tu telku začal dělat, tak jsem si pořádně prohlédl co už tam bylo pájené a viděl jsem, že na tom STR-ku je všechno přepájkováno včetně uchycení chladiče, takže předpokládám že byl také měněný.

Uživatelský avatar
kokun
Příspěvky: 8693
Registrován: 21 čer 2008, 02:00
Bydliště: Valachy

#14 Příspěvek od kokun »

Víš jak je to dnes s novými součástkami - kupujeme "kočku v pytli".
Hlavně my mimoměstští, co musíme všechno kupovat na dobírku :cry:

Chtělo by to radši něco ze staršího vraku (ze SD) - mockrát jsem ho nepotřeboval (neměnil, nepoužil), tak se ráno mrknu v dílně, jestli tam nějaký náhodou nemám :roll:
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali

Uživatelský avatar
otakarv
Příspěvky: 3657
Registrován: 30 srp 2008, 02:00
Bydliště: Čierne pri Čadci
Kontaktovat uživatele:

#15 Příspěvek od otakarv »

To máš Honzo pravdu, ti číňané mi už dávno drásají nervy a s těma součástkama ze sběrného dvora máš druhou pravdu, já už kolikrát vybral ze starého vraku polovodič (nejvíc BU-čka) a ty v provozu byly vždy "vlažné", takže kvalitní.

Odpovědět

Zpět na „Televizory, monitory a projektory - PORADNA pro amatéry a začátečníky“