Výstražné rozhlasové zařízení AZD 501

Opravy a závady na MG, RMGF, CD, zesilovačů, receiverů, reprosoustav

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
vladom
Příspěvky: 317
Registrován: 11 zář 2008, 02:00
Bydliště: Prievidzsko

Výstražné rozhlasové zařízení AZD 501

#1 Příspěvek od vladom »

Dobrovolní požárníci z naší obce mě poprosili o opravu výstražného a rozhlasového zařízení AZD 501. Přede mnou to už zkoušeli 2x jiní odborníci bez úspěchu. Zjistil jsem, že je pravděpodobně vyhořený budící transformátor T2. Asi mi nezbyde nic jiného jen ho převinout, ale pro jistotu se ptám jestli někdo nemá zbytečný transformátor, anebo navíjecí předpis. Neznám typ, ale něco z něj vyteklo a vinutí je černé. Koncové tranzistory KD606 jsou OK a budící KF 506 taky. Ale má slabý zvuk, prostě konec není naplno vybuzený. Kontroloval jsem všechny rezistory okolo KD 606 i KF 506, ale stále to vypadá na ten nešťastný transformátor. Schéma nemá uvedená napětí, pokud má někdo manuál kde co naměřit, taky bych to uvítal. Zesilovač má označení AZZ 501 výrobek Tesla Valašské Meziříčí 1990.

Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#2 Příspěvek od mi-ro »

Tady se o tom povídalo, máš tam i schema
http://www.ebastlirna.cz/modules.php?na ... highlight=
..to bude jen ňákej odpůrek

Uživatelský avatar
kovar
Příspěvky: 1687
Registrován: 03 říj 2010, 02:00
Bydliště: Letohrad (Východní Čechy)

#3 Příspěvek od kovar »

Tady máš originál.Byla to docela zajímavá hračka.Dalo se to přepnout i do stavu odposlechu.Jako mikrofon byl použit "směrový" reproduktor umístěný na střeše auta a když to šikovně zaparkovali tak slyšeli i co se mluví za zdí.Samozřejmě se to i dalo nahrávat :D
Lepší vrabec v hrsti nežli blechy v srsti.

Uživatelský avatar
kovar
Příspěvky: 1687
Registrován: 03 říj 2010, 02:00
Bydliště: Letohrad (Východní Čechy)

#4 Příspěvek od kovar »

Nějak se mi to nepovedlo :oops:
Přílohy
Snímek 913.jpg
(104.69 KiB) Staženo 544 x
Lepší vrabec v hrsti nežli blechy v srsti.

Uživatelský avatar
Michal22
Příspěvky: 7655
Registrován: 28 bře 2012, 02:00
Bydliště: Brno

#5 Příspěvek od Michal22 »

Schema se schovává v každém druhém odkazu na gůglu, ale nějaké hodnoty pro měření chybí.
Já to kdysi zapojoval na našeho Furgona (dej mu svatý Floriánku pokojný kovošrot), docela jsem se s tím natrápil, ale pak fungoval bez problémů 14 roků. Kluci mi říkali, že zesilovač i s tlakáči a majáky zachovali (narozdíl od Furgona), tak kdyby bylo nejhůř, mohl bych (bez nároku na brzké vyřízení) posloužit orientačním oměřením.
Ale jestli z trafa něco vyteklo, tak bylo nejspíš přetížené. Nepřipojoval to někdo na 24V?
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...

Uživatelský avatar
vladom
Příspěvky: 317
Registrován: 11 zář 2008, 02:00
Bydliště: Prievidzsko

#6 Příspěvek od vladom »

Děkuju za příspěvky, schéma mám i návod. V odkazu od uživatele mi-ro je schéma kde jsou měřící body, ale v posledním příspěvku Michal22 říká, že hodnoty pro měření všude chybí. Nemá je někdo? Co se s tím stalo opravdu nevím, šlo to z ruky do ruky a tohle je asi poslední pokus.

Uživatelský avatar
stefan31
Příspěvky: 1195
Registrován: 17 čer 2004, 02:00

#7 Příspěvek od stefan31 »

Mám komplet...

Stefan31
Přílohy
AZD501.jpg
(105.31 KiB) Staženo 162 x

Uživatelský avatar
vladom
Příspěvky: 317
Registrován: 11 zář 2008, 02:00
Bydliště: Prievidzsko

#8 Příspěvek od vladom »

Tak mi to nedalo, a rozebral jsem ten budící transformátor T2. Vrchní vinutí bylo spálené, má 2x85 závitů lakovaným vodičem o průměru 0,37mm oba vodiče jsou vinuty současně. Doufám že to spodní bude OK, nerad motám drát jak vlas.

Odpovědět

Zpět na „Audiotechnika“