Arduino - ovládání osvětlení v domě

Diskuze a poradna o programátorech a programování různých obvodů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
koldavideo
Příspěvky: 10
Registrován: 11 úno 2013, 01:00

Arduino - ovládání osvětlení v domě

#1 Příspěvek od koldavideo »

Dobrý den,
rád bych chtěl říct že jsem začátečník, ale zatím čekám na objednané arduina za zahraničí.
Chtěl bych pomocí arduina řešit ovládání elektroistalace na chatě.
trošku jsem se nad tím zamyslel ale není mi jasná jedna věc.
Ovládání světla vypnuto/zapnuto pomocí relé na výstupu je jedna věc, ale myslím že bude nutné ošetřit i detekci stavu. Pokud budu chtít ovládat světlo např pomocí webu, budu muset nejprve zjistit zda světlo svítí či nikoliv. Dále si myslím že relé na výstupu bude muset být bistabilní, tedy aby přepínání stavu relé bylo řízeno jen impulsy a relé nebylo neustále pod napětím.
Pokud totiž zapnu světlo a dojde k výpadku, tak po opětovném nahození nebudu mít přes ethernet informaci o tom zda světlo svítí či nikoli.
Třeba jde ale vše jednodušeji.
Poraďte.
Díky
Petr

Uživatelský avatar
Honza_dy
Příspěvky: 2172
Registrován: 20 srp 2004, 02:00
Bydliště: Brno-venkov

#2 Příspěvek od Honza_dy »

Co takhle ukládat stavy výstupů do eprom a po resetu je znovu načíst?

Uživatelský avatar
koldavideo
Příspěvky: 10
Registrován: 11 úno 2013, 01:00

#3 Příspěvek od koldavideo »

Aha, to mě nenapadlo. Já jsem stále přemýšlel nad tím, že bych musel číst výstupní stav relé, což by znamenalo další digitální vstup. Tvoje řešení bude zřejmě lepší. Každopádně pokud by vše mělo být dokonalé a elektroinstalace by měla být "chytrá" tak bych měl detekovat i to, zda je žárovka (zařízení) dobrá nebo špatná. Tak jako je tomu např v autě.
Nemáte někdo link na bastlíře, který něco podobného řeší?

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#4 Příspěvek od ZdenekHQ »

Dej tam proudový trafo, spínej žárovky postupně (stačí v násobku jedné periody 50Hz) a měř rozdíl proudu. Pokud budeš spínat synchronně v nule, prodloužíš tím navíc životnost žárovek.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
Atlan
Příspěvky: 4499
Registrován: 10 kvě 2004, 02:00
Bydliště: Košice

#5 Příspěvek od Atlan »

Alebo snimat ubytok na diodach a priviest na optoclen....

Uživatelský avatar
procesor
Příspěvky: 5284
Registrován: 02 říj 2009, 02:00
Bydliště: PO

#6 Příspěvek od procesor »

Hele vole, to chceš ušetriť odoslanie povelu?. Predsa nezáleží na aktuálnom stave. Keď dám povel zasvietiť, či predtým svietilo a či nie. * Iba že máš idiotský systém s povelom "zmeň stav".

Uživatelský avatar
koldavideo
Příspěvky: 10
Registrován: 11 úno 2013, 01:00

#7 Příspěvek od koldavideo »

No myslím že povel změň stav je univerzálnější. Na opačném konci totiž nemusí být zrovna žárovka. Když budu chtít ovládat zařízení vzdáleně přes web, tak zobrazení aktuálního stavu je nutností.
Vůbec nejlepší je použít na výstupu bistabilní relé, které má nulovou spotřebu v klidovém stavu.

Uživatelský avatar
misan26
Příspěvky: 101
Registrován: 20 led 2011, 01:00

#8 Příspěvek od misan26 »

Ahoj mam neco dosti podobneho doma mi bezi webserver arudino. Kde mam osvetleni vyp/zap teplotu a pinani podle teploty ci na dalku. Tkaze se z prace pres telefon pripojim na web server a muzu zapnout svetla ci kotel nebo ho vypnout muzu pak poradit s programem. Jinak k arduinu se prodava dobra relay karta muzu doporucit mam dve po 2x8 a super :)

Uživatelský avatar
bohumilfulin
Příspěvky: 109
Registrován: 12 led 2010, 01:00

#9 Příspěvek od bohumilfulin »

Vnitrni eeprom ma limitovany pocet zapisu, myslim kolem 10tis. To v praxi neni az tak moc.

A to takoveto hracky chcete pouzit pro realny zivot? Dyk to nema zadne ochrany, odruseni, ... Ty moduly jsou urceny pro vyuku.

Par tydnu budete ovladat mobilem chatu, nedejboze vas napadne to zacit prodavat, a pak soused bude svarovat neco na plote a vam zacne topit a svitit chata a bude tak az do vaseho prijezdu. Pak zjistite ze procesor nezije nebo neco pozapomel z programu.

Uživatelský avatar
koldavideo
Příspěvky: 10
Registrován: 11 úno 2013, 01:00

#10 Příspěvek od koldavideo »

Ahoj,
tak to jsem rád že je zde někdo, kdo už něco má. Ty 8-relátkové desky jsem také objednal. Koupil jsem i verze 12V pro případ, že bych použil jako oddělení na vstupu.
Snad mi to co nejdříve přijde. No do 16.2 mají v Číně nový rok, tak snad to nebude déla jak měsíc.

Uživatelský avatar
misan26
Příspěvky: 101
Registrován: 20 led 2011, 01:00

#11 Příspěvek od misan26 »

[quote="bohumilfulin"]Vnitrni eeprom ma limitovany pocet zapisu, myslim kolem 10tis. To v praxi neni az tak moc.

A to takoveto hracky chcete pouzit pro realny zivot? Dyk to nema zadne ochrany, odruseni, ... Ty moduly jsou urceny pro vyuku.

Par tydnu budete ovladat mobilem chatu, nedejboze vas napadne to zacit prodavat, a pak soused bude svarovat neco na plote a vam zacne topit a svitit chata a bude tak az do vaseho prijezdu. Pak zjistite ze procesor nezije nebo neco pozapomel z programu.[/quote

nechapu proc myslis ze jsou jen pro vyuku dival ses na internetu kolik lidi to pouziva k domacimu ucelum ?? Myslim ze hodne. Pokud chces aby to udelalo co ma jeto dosti vhodne. Ruseni diposud sem se stim nesetkal kabely a vse muzu mam stinene. Treba na chate co pronajim mam od firmy LOXONE modul a muzu ti rict ze to levna hracka neni. A arduino neni zas tak spatny da se stim hodne kouzlit uz jen diky tomu ze to je Open source. Tak nevim asi zalezi na kazdym.

Jenda_KL
Příspěvky: 1173
Registrován: 10 zář 2008, 02:00
Bydliště: Kadaň
Kontaktovat uživatele:

#12 Příspěvek od Jenda_KL »

misan26 píše:dival ses na internetu kolik lidi to pouziva k domacimu ucelum ?? Myslim ze hodne
Myslím že ne tolik. Je to jenom procesor na desce, kdežto Loxone, Amit, atd. jsou kompletní systémy s ochranama snad všeho a taky to vypadá jako výrobek. Nejsou sice open, ale neseká se to a funguje spojehlivě. Vývoj těhle systémů něco stál, proto ta cena.
K tomu, abys řekl že něco nefunguje stačí jediný případ kdy se něco stane.

Uživatelský avatar
koldavideo
Příspěvky: 10
Registrován: 11 úno 2013, 01:00

#13 Příspěvek od koldavideo »

Ano něco pravdy na tom bude. Arduinem bych chtěl do budoucna řešit ovládání pouze dílčích zařízení. jinak v reálu bude buď TECO nebo Loxone. Hlavně i z toho důvodu, aby třetí osoba dokázala případnou závadu odstranit. Zatím ale váhám. Loxone vychází mírně levněji (alespoň tedy HW).

Uživatelský avatar
misan26
Příspěvky: 101
Registrován: 20 led 2011, 01:00

#14 Příspěvek od misan26 »

Souhlasim stim Loxone je proste kvalita vrele muzu doporucit jen vim ze kdyz bych si to daval priste nekam kde budu bydlet uz vsechny kabely navrhnu do celkove elektroinstalace at pak dodatecne netaham kabely. Ale sem snim spokojen.. Jen cose tyce HW k tomu ruzne moduly nejsou dvakrat za korunu :)

Uživatelský avatar
mtajovsky
Příspěvky: 3694
Registrován: 19 zář 2007, 02:00
Bydliště: Praha

#15 Příspěvek od mtajovsky »

procesor píše:Hele vole, to chceš ušetriť odoslanie povelu?. Predsa nezáleží na aktuálnom stave. Keď dám povel zasvietiť, či predtým svietilo a či nie. * Iba že máš idiotský systém s povelom "zmeň stav".
Napadlo mě přesně to samé, jen bych se vyjádřil poněkud méně expresívně. :)
koldavideo píše:No myslím že povel změň stav je univerzálnější.
A v čem? Jediná "výhoda" je pak opravdu nutnost monitorování stavu.

¨
koldavideo píše:Když budu chtít ovládat zařízení vzdáleně přes web, tak zobrazení aktuálního stavu je nutností.
To už říkáte podruhé, ale bez zdůvodnění. Web nebo neweb - to s tím nemá co dělat. Monitorování stavu je užitečné, avšak nikoliv pro ovládání nutné.

Bistabilní relé existují - polarizovaná relé, ovšem jen v nevýkonové podobě. Ale osobně bych dal přednost tomu, aby se systém po výpadku a obnově napájení dostal do stavu "VYPNUTO". A k tomu zasílání alarmů o výpadku/náběhu napájení.

Odpovědět

Zpět na „Programování PIC, ATMEL, EEPROM a dalších obvodů“