Galvanický oddělovač /antenní/

Bezdrátová pojítka, vysílací a přijímací technika, diskuze o VF technice, zařízeních a konstrukcích, konstrukce a parametry antén

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
salora
Příspěvky: 694
Registrován: 04 srp 2005, 02:00
Bydliště: Krnov

Galvanický oddělovač /antenní/

#1 Příspěvek od salora »

Chlapi může mi tu někdo popsat či znázornit čím se odděluje např. kupovaný galvanický oddělovač ,mám zato že se oddělí pouze zem /kostra/ nějakým kodanem,dal jsem 100pF ale to zase potlačilo natolik signál že obraz u DVB-T na rozvodu bytové STA nenaběhne ,jinak napřímo bohužel nežádoucí brum díky potenciálu země.Díky za rady či doporučení.

Jenda_KL
Příspěvky: 1173
Registrován: 10 zář 2008, 02:00
Bydliště: Kadaň
Kontaktovat uživatele:

#2 Příspěvek od Jenda_KL »

odděluje se i signál, 10n oba.

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#3 Příspěvek od Hill »

Ovšem.
Někdy stačí kapacity uvedené v článku o zemních smyčkách, tedy většinou.
Jsou ovšem přijímače, k nimž pro co nejmenší ztrátu úrovně signálu je třeba použít kapacity i 5x větší.
Pro kmitočet sítě to představuje pořád ještě velmi vysokou impedanci, takže to zvětšení kapacity vadit nebude.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#4 Příspěvek od BOBOBO »

No podle mne GALVANICKÝ ODDĚLOVAČ musí sám oddělit oboje . Jinak jest to výhybka .

Uživatelský avatar
monterjirka
Příspěvky: 2761
Registrován: 14 čer 2003, 02:00
Bydliště: Blížejov

#5 Příspěvek od monterjirka »

Ono taky záleží na provedení.
Když tam někdo nacpe kondenzátor s dlouhými vývody, může to dokonale zabít.
Nevhodnost svitkového kondenzátoru snad připomínat nemusím!

Měl jsem tu několik kousků, většinou jsem je rozdal, byly "ze šrotu", z přístrojů z jisté doby, kdy to výrobci dávali na vstup...

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#6 Příspěvek od ok1hga »

mám dobre zkušenosti s dvouotvorovými ferritovými jádry
stačí 2x 1,5 závitu na středním sloupku, samozřejmě drátem s dobrou izolací . . .
. . . a od brumů je pokoj !
průchozí útlum signálů zanedbatelný . . .
Přílohy
dvouotvorove-ferritove-jadro-oddelovac.JPG
(20.49 KiB) Staženo 74 x

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#7 Příspěvek od Hill »

To je jako s těmi kondíky, které jsou žádoucí z dobré vf keramiky (a s co nejkratšími vývody, pochopitelně): ne každé feritové jádro je k tomu vhodné, takže nutno vyzkoušet, jestli umí všechny kanály, které jsou v místě potřeba.
Asi jsem měl smůlu na pár starých symetráků, ze kterých jsem je vzal - v pásmu UHF jsem končil kolem 30. kanálu, pak už se na to nedalo koukat, ale vyšší kanály mi chodily přes trafíčko namotané na špačka voskové pastelky dvoulinkou dlouhou asi 8 cm, pěkně závit vedle závitu, jenže skrz toto tráfko neprošly kanály VHF a kabelovka taky nic moc.
Takže volba materiálů a prostorového uspořádání hraje dost důležitou roli.

Uživatelský avatar
salora
Příspěvky: 694
Registrován: 04 srp 2005, 02:00
Bydliště: Krnov

#8 Příspěvek od salora »

Hm no děkuji za příkladné rady ale jak vidím je a bude to docela alchymie ono je to vždy versus útlum signálu / potlačení brumu ze sítě takže o laborování mám postaráno a jak píše Hill ani ten symetrizák pro UHF /ten užší/ není zárukou odstranění problému ale asi tak abych popsal celý můj případ,provedl jsem ve svém bytě rozbočení signálu z STA abych mohl kromě obyváku sledovat TV také v dalším pokoji kde jsem musel použít cca 12m koaxu jenže ejha 3 mux z Ostravy mi nešel naladit a už jsem tušil kde tlačí bota protože v obyv.pokoji šlo vše ok ,tak jsem to pořešil tím že jsem ted koupil aktivní rozbočovač 2x 5-8dB a 1x5-12dB pod ozn. ARA 1/3 F ,problém jsem sice odstranil signál ok ale přidal se ten nepříjemný brum ve zvuku.
Spíše by mě zajímalo co zázračného má ten výrobce galvanických článků osazeno,koupit ho není problém ale vyhodit 2 kila se stejným výsledkem a jen aby pak ležel v šuplíku není moc ořechové.

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#9 Příspěvek od Hill »

Udělej to s kondíky - do živého vodiče dej nějakých 4n7, opletení rozděl na dva nebo tři prameny a každý spoj přes kapacity 6n8 až 10n (to kvůli některým LCD, které nemají příliš reálnou impedanci vstupu na dolním konci pásma UHF, pro většinu televizí i settopboxů stačí kapacity menší).
Napěťově stačí ty kondíky i na 40V, protože na vznik docela plnotučného vyrovnávacího proudu koaxiálem stačí necelý volt mezi zásuvkou kabelovky a síťovou zásuvkou. Kabel má odpor hodně malý, tak proto, ale ono tam o mnoho víc nebývá ani při rozpojení - jen máš v domě prostě dvojí zem a koaxiálem uzavíráš zemní smyčku. Skutečně stačí mezi těmi "zeměmi" vcelku nepatrný napěťový rozdíl.
Schválně si to změř, jaké střídavé napětí máš mezi prstencem anténního vstupu televize a pláštěm odpojeného koaxiálu. Řekl bych, že tam nebude ani celý volt. Špičky ale nenaměříš, kvůli nim je proto lepší ty kondíky napěťově předimenzovat aspoň na těch 40V.

Nebo, jestli můžeš někde ze staré televize, která měla kostru spojenou přímo se sítí (například C110, C424, C429, Standart...), tento oddělovač vybrat, měl bys po starosti: v nich je vestavěný tento oddělovač už z výroby přímo u anténního konektoru a jeho kondíky jsou dimenzované nejméně na 1,5kV kvůli ochraně před dotykem, protože, zvláště u těch černobílých, bývala na kostře tvrdá fáze podle toho, jak se vidlice zasunula do zásuvky (u barevných přes diodový můstek, takže tam to bylo jedno; jenže můstek vůbec žádnou ochranu před dotykem neposkytuje).
V tomto případě takové napětí na kondíkách ani zdaleka nehrozí, ale když už by byly....

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#10 Příspěvek od BOBOBO »

Ó jak jednoduché to bylo s izolovanými CRTčky , měl jsem 4 v panelu a bez problému ... :D Na baráku pro sebe to provedu nenormově .

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#11 Příspěvek od ok1hga »

salora píše:ale vyhodit 2 kila se stejným výsledkem a jen aby pak ležel v šuplíku není moc ořechové.
tak drahé to není . . .
http://www.ame.cz/antenni-IEC-filtr-cer ... 10699.aspx
http://www.ame.cz/antenni-IEC-filtr-kov ... 10699.aspx

Uživatelský avatar
salora
Příspěvky: 694
Registrován: 04 srp 2005, 02:00
Bydliště: Krnov

#12 Příspěvek od salora »

To Hill děkuji za učebnicový rozbor ano pozkouším a uvidím něco snad najdu ve sklepních zásobách z dřívějších časů,jinak mám u té problematické větvě napíchlou obyčejnou 50 HZ CRT TV jo a na ok1hga k tomu jsi jaksi pozapoměl přípočítat 120,.Kč za poštovné :roll: takže jseš zase na 200,-jak jsem řekl,ale to není ten hlavní důvod podstaný je výsledek a pokud to nemám odzkoušené že to bude uspokijivě fungovat u mě a odstraní to ten nešvar pak je to jiná.

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#13 Příspěvek od Andrea »

ok1hga píše:stačí 2x 1,5 závitu na středním sloupku
To, co jsi nakreslil, jsou 2 x 2 závity.

Uživatelský avatar
Killroy
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 4147
Registrován: 08 pro 2007, 01:00
Bydliště: Plzeňsko

#14 Příspěvek od Killroy »

Já sám za sebe mohu doporučit ten z prvního odkazu. Odzkoušeno xx kusů a zatím bez problémů. Cena je podle mě dobrá a krabička cigaret + několik piv v hospodě vyjde rozhodně na víc. Prostě všechno něco stojí a je třeba se rozhodnout podle toho, do čeho se komu zdá tahle investice výhodnější..

.
Na SZ a maily od uživatelů se žádným přínosem pro toto fórum zásadně neodpovídám a mažu je bez přečtení…

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#15 Příspěvek od p32 »

To, co nakreslil, tak je 1,5 závitu. Kdyby to měly být celé (2) závity, tak by konec musel končit tam, kde závit začíná. A tady končí na protější straně v polovině. Možná plete to, že jsou vyvedené jedním směrem.

Odpovědět

Zpět na „Bezdrátová technika a technologie, VF technika“