Restartující se robot :(

Problémy s návrhem, konstrukcí, zapojením, realizací elektronických zařízení

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Mica
Příspěvky: 163
Registrován: 21 říj 2005, 02:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Restartující se robot :(

#1 Příspěvek od Mica »

Chtěl jsem si postavit vlastního jednoduchého robota. Vše funguje bez problémů, až na to, že se Robot sám od sebe restartuje :( Měřil jsem napětí na procesoru -> OK, ladil jsem SW -> OK, dal jsem diodu před napajení H můstku -> Bez efektu. Ale zjistil jsem, že když jsem místo napězí z 7806 připojil H-můstek rovnou na baterie (8x Ni-HM 1,2V) tak nefungují čidla pro detekci překážek. Nevím, kde je zakopaný pes. Skuste se prosím podívat jestli na přiložených schématech nevidíte chyby. Případně Vám rád poskytnu zdrojový kod procesoru (Jestli to pomůže). Předem děkuji za každý postřeh (btw chybějící kondík za 7806 byl již přidán, ale stále dochází k restartů. WatchDog je zakázán)

Hlavní deska
Obrázek

Napájecí zdroj
Obrázek

Uživatelský avatar
MetalGod
Příspěvky: 6556
Registrován: 30 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Seč

#2 Příspěvek od MetalGod »

Proč máš připojeny vývody OUT1-4 u IC4 (L298) na zdroj ?!
Buďto vidím blbě, nebo tam je chyba, nebo už fakt nevím.
Kdo není ve dvaceti levičák, nemá srdce,
kdo je levičák ve čtyřiceti, nemá rozum.
— Winston Churchill

Uživatelský avatar
eljaro
Příspěvky: 441
Registrován: 03 pro 2004, 01:00
Bydliště: Krnov
Kontaktovat uživatele:

#3 Příspěvek od eljaro »

metalgod :ty vývody nejdou na zdroj ale na motory dva motory v mustku a ty diody jsou blokační !

Mica: no tak na pohled se to zdá v pořádku ! ale z toho co píšeš ti asi někde ujedou potenciály chtěloby to asi regulovaný zdroj a skusit tím přejít z těch 6V na to napětí co mají pak ty baterie ! ono se něco asi rozhasí ! jinak píšeš jestli tomu dobře rozumím že stab. to funguje vše ok ! jen když ty motory dáš na přímo tak se to zblázní ?! je tu otázka blokování samotných procesoru a jejich resetovacích vývodů ! ten stab.5v je sice blokovaný ale co přímo procesor ?! ten neblokuješ ?

Uživatelský avatar
Mica
Příspěvky: 163
Registrován: 21 říj 2005, 02:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#4 Příspěvek od Mica »

metalgod: Přesně jak řekl eljaro

eljaro: Co myslíš tím blokováním? :oops:

btw těma dvěma PICama to taky určitě nebude, ty jenom detekujou pomocí IR diod a SFH506-36 překážky

Uživatelský avatar
right13
Příspěvky: 447
Registrován: 05 kvě 2006, 02:00

#5 Příspěvek od right13 »

kde si to vyhrabala? nebodaj si to vymyslala sama? to chce nobelovu....skda ze to nefunguje.....ked to rozchodis,posli foto....

Uživatelský avatar
Mica
Příspěvky: 163
Registrován: 21 říj 2005, 02:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#6 Příspěvek od Mica »

To jsem vyvýjej sám. V podstatě to funguje na 100%, akorát se to vobčas samo zrestartuje což je krapet nevýhodné :(

Narychlo jsem kvůli tobě spíchnul z DOCu stránku, tak se můžeš kochat. Jetom jenom hodně stručnej a nic neříkající popis. Čase stránky dodělám a přidám všechny schémata a zdrojáky
http://mica.ic.cz/robotv11.htm

Uživatelský avatar
right13
Příspěvky: 447
Registrován: 05 kvě 2006, 02:00

#7 Příspěvek od right13 »

perpac...podla nicku som myslel ze si dievca....tak tomu vravim vyrobok...si blazon

Uživatelský avatar
Mica
Příspěvky: 163
Registrován: 21 říj 2005, 02:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#8 Příspěvek od Mica »

Ale vždyť to neni až zas tak hrozně složitý....

Uživatelský avatar
ViPali
Příspěvky: 524
Registrován: 21 lis 2005, 01:00
Bydliště: Bratislava

#9 Příspěvek od ViPali »

Ak to nie je sw a hovoríš, že wdt máš ošetrený, tak to skús lepšie odrušiť. Presne ako píše eljaro, pri pohľade na tú konštrukciu tam vidím málo kondíkov. Skús na napájanie (čo najbližšie) k procesoru dať nejaký elyt (tantal) 10uF/10V. Taktiež pri všetkých IO.
Motory odruš RC členom (100ohm, 10pF seriovo, paralerne k motoru).
A skús simulovať činnosť motorov, nahraď ich žiarovkami (čistý R) a uvidíš, či to resetne.

Návštěvník

#10 Příspěvek od Návštěvník »

Dobøe dobøe, hned se do toho pustím, doufám, že to pomùže :-/

Uživatelský avatar
ViPali
Příspěvky: 524
Registrován: 21 lis 2005, 01:00
Bydliště: Bratislava

#11 Příspěvek od ViPali »

V tom RC člene mi ušla jedna nula, R = 100 Ohm, C = 100 pF

Návštěvník

#12 Příspěvek od Návštěvník »

Myslíš, že by to mohlo bejt motorama?? Von se totiž restartuje nezávysle na tom, jestli motory stojí, jedou nebo se rozjíždìj. Nemohl by ten L298 nìco náhodou pouštìt pøes ty vstupy do procesoru?
A možná, že to bude nejspíš softwarem, ale neni dinvý, že by chybka v softwaru mohla z restartovat celej procesor? :-/

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#13 Příspěvek od masar »

Rozhodně to není divný. Podíváme-li se do datasheetu MCU najdeme tam větu:
An internal reset can be caused by an illegal address, illegal opcode, COP time out, LVI, or POR (see Figure 13-5).
Odhaduji, že program tohoto robota nebude žádný "prdítko" a jistě je možné, že se chybička vloudila. Co např. nezakázaný vnější RST nebo nezakázaný či neošetřený IRQ, chyba v tabulce vektorů nebo dokonce nedodělaný podprogram či přetečení zásobníku při nějakém výpočtu nebo přetečení nějakého časovače atd. atd.
:wink:

Uživatelský avatar
Mica
Příspěvky: 163
Registrován: 21 říj 2005, 02:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#14 Příspěvek od Mica »

masar: Heeeeej díky moc za radu hned se jdu na to podívat.:) Akorát nechápu jakto, že jsem si toho nikdy v Datasheetu nevšim :roll:

Návštěvník

#15 Příspěvek od Návštěvník »

masar: Tak jsem všechnoprošel a vypadá to, že to softwarem neni

Ale zjistil jsem, že když místo motorù pøipojim ledky, tak se robot neResne, a proto jsem skusil prdnout k motorùm ten RC èlánek podle ViPaliho, ale zdá se, že 100Ohmù je moc protože se Servomotorky (Pøekokaný aby se otáèeli poøád dokola) se ani nerozbìhli. Jak dál? :roll:

Odpovědět

Zpět na „Řešení problémů s různými konstrukcemi“