Rádio Dechovka

Vše, co se týká digitálního vysílání rozhlasu

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
kokun
Příspěvky: 8693
Registrován: 21 čer 2008, 02:00
Bydliště: Valachy

Rádio Dechovka

#1 Příspěvek od kokun »

Pro milovníky dechovek vysílá už 3,5 roku Rádio Dechovka.

Programové schéma Radia Dechovka
Sedm dní v týdnu pro vás připravujeme nepřetržitý proud jen té nejlepší české a moravské dechové hudby a do vysílání zařazujeme i folklórní písně. Hrajeme hezky od podlahy!
Doposud vysílalo pouze přes internet, ale nyní spouští vysílání na středních vlnách AM:
Získali jsme licenci pro celoplošné vysílání,
Rádio Dechovka míří na střední vlny :wink:

Ač jsme sice v sekci Digitální rozhlas info dávám sem (vhodnější rubriku asi nemáme) - možná jsou tu jedinci, kteří ho uvítají :roll:
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#2 Příspěvek od ok1hga »

jsem zvědavý, kdy se na 1233KHz objeví, zatím tam nic není . . .

Uživatelský avatar
kokun
Příspěvky: 8693
Registrován: 21 čer 2008, 02:00
Bydliště: Valachy

#3 Příspěvek od kokun »

Citace z odkazu: [u]Získali jsme licenci pro celoplošné vysílání[/u] - píše:21. únor 2013
Radio Dechovka se stane celoplošnou stanicí. Brzy zahájí vysílání na frekcenci AM 1233 kHz.
V první fázi pro Prahu, Středočeský kraj a části sousedních krajů.


Provozovatel Radia Dechovka, společnost RadioPraha s.r.o. dne 19. února 2013 získala v rámci vyhlášeného licenčního řízení licenci pro celoplošné rozhlasové vysílání v pásmu středních vln (AM). Rada pro rozhlasové a televizní vysílání udělila licenci prvnímu dechovkovému radiu se souborem technických parametrů: stanoviště Líbeznice, kmitočet 1233 kHZ, vyzářený výkon 10 kW. Řádné AM vysílání Radia Dechovka s uvedenými parametry bude zahájeno nejpozději v zákonné lhůtě 180 dnů od udělení licence. Zkušební provoz by měl být spuštěn již během jara 2013.
Citace z odkazu: [u]Rádio Dechovka míří na střední vlny[/u] - píše:vydáno: 21.02.2013, 10:02
...
Dle stanoviska Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ) musí být celoplošného pokrytí dosaženo ve třech fázích, a to do 6 měsíců od nabytí právní moci rozhodnutí o udělení licence bude pokrytí populace ve výši 15%, do 18 měsíců od nabytí právní moci rozhodnutí o udělení licence bude pokrytí populace ve výši 40% a do 36 měsíců od nabytí právní moci rozhodnutí o udělení licence bude pokrytí populace ve výši 80%.
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali

Uživatelský avatar
Hydrawerk
Příspěvky: 7678
Registrován: 13 pro 2011, 01:00
Bydliště: Earth

#4 Příspěvek od Hydrawerk »

Proč vysílají zrovna na SV? Český rozhlas Česko bych chápal, protože tam je jenom řeč... Ale vysílat hudbu na SV???

Lukas-Peca
Příspěvky: 3886
Registrován: 06 kvě 2007, 02:00
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

#5 Příspěvek od Lukas-Peca »

Proč ne, jen houšť :) Hudební stanice mi na AM pásmech chybí, i když zrovna dechovka není můj šálek kávy.

Jen doplním, že ze stejné lokality bude spuštěna ještě jedna AM stanice: http://www.digizone.cz/clanky/radio-imp ... edni-vlne/

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#6 Příspěvek od Crifodo »

Celoplošné pokrytí v téhle době na AM s 10 kW je docela úlet a nebo sakra odvaha. Krajské vysílače kdysi fungovaly s vyšším výkonem. A to nebylo pásmo tak zasekané od spínaných a digitálních spotřebičů a zřejmě i dechovka měla větší posluchačskou základnu. Pro koho budou hrát za pár let mi není docela jasné. Třeba se ten záměr časem někam vyvine, TV Nova taky požádala o licenci jako vzdělávací tv stanice pro náročného menšinového posluchače...
Třeba to překlopí do DRM, pak by se s tím výkonem o nějakém dosahu i kvalitě dalo mluvit. Country Radio má přes den 50 kW na Zbraslavi a sice je na 100 km zachytitelné ale spíš jako důkaz o existenci v šumu, s LW anténou. Na nějaký chrastítko s 5 cm feritkou leda *****.

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#7 Příspěvek od Hill »

Na vysílání DRM jsem se po tom, co jsem se s tím v Německu a v Belgii setkal, rád těšil. Ale zatím u nás proběhla jen nějaká ta zkušební vysílání, aniž by se doopravdy připravovalo vysílání pravidelné, přitom celoplošným stanicím by tento systém slušel. Jenže s tím musí někdo začít: bude-li vysílač, poroste zájem i o přijímače.
Já vím, jde to dekódovat softwarově v noťasu nebo PC, ale to už není ta chuť, třeba v autě to je značně nepraktické...
Na normální AM je 10 kW spíše výsměchem, než krokem k celoplošnému pokrytí úzenmí signálem.

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#8 Příspěvek od Crifodo »

Něco okolo návratu k AM:
http://www.radiotv.cz/p_radio/nova-radi ... ch-vlnach/

Kupodivu za tím není technické nebo marketingové rozhodnutí, ale nějaká rychlovka okolo přeprodeje frekvencí které kdysi BBC dostala od ČR pro nějaké deklarované účely.

Uživatelský avatar
stredni-vlny
Příspěvky: 37
Registrován: 14 zář 2011, 02:00
Kontaktovat uživatele:

#9 Příspěvek od stredni-vlny »

Lukas-Peca píše:Proč ne, jen houšť :) Hudební stanice mi na AM pásmech chybí, i když zrovna dechovka není můj šálek kávy.

Jen doplním, že ze stejné lokality bude spuštěna ještě jedna AM stanice: http://www.digizone.cz/clanky/radio-imp ... edni-vlne/
Ahoj Lukáši, existují i hudební stanice na AM pásmech (viz KBC, Transportradio, Iceman, XVBR atd. na KV), nebo se dají poslouchat malé, soukromé stanice na SV - třeba z Anglie, ale i odjinud (např. 1215 kHz) atd.. atd.. je jich docela dost, není to zase tak špatné :D

Uživatelský avatar
Kolbaba71
Příspěvky: 29
Registrován: 14 srp 2011, 02:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#10 Příspěvek od Kolbaba71 »

Já se spolu s dalšími 3. kolegy podílím na vývoji a výrobě AM vysílače pro toto rádio. Vysílat plným výkonem by mělo začátkem srpna.

Uživatelský avatar
konosuke
Příspěvky: 9483
Registrován: 18 pro 2006, 01:00
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

#11 Příspěvek od konosuke »

To je dobře, využije se jinak málo využitelný AM / MW rozsah tuneru akorát se divím že tam občas vkládají LW pásmo kteréž u nás funguje pro jedinou stanici nebo jako indikátor bouřky na přenosové trati vysílač ---> přijímač. Lokální soukromé FM vysílače (nebudu uvádět které) jsou přesaturované rock ´n ´rollem a komerční reklamou od čokolád až po střešní krytiny že hrůza poslouchat.
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)

Uživatelský avatar
Kolbaba71
Příspěvky: 29
Registrován: 14 srp 2011, 02:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#12 Příspěvek od Kolbaba71 »

Tak zatím vysílá jen 100W. 10kW vysílač se stále vyrábí... Vývoj části vysílače na VŠ elektro se dosti protáhnul. Na stejném místě bude i další 10kW vysílač pro rádio Impulz.

Uživatelský avatar
lumca
Příspěvky: 525
Registrován: 05 kvě 2012, 02:00

#13 Příspěvek od lumca »

Proč nekoupili hotový AM vysílač od nějaké renomované firmy?? V dnešní době se dá i nějaký starší. To musí v dnešní době někdo něco vyvíjet (co už je jinde x-let vymyšlené) na VŠ? To zase budou jen nějaké mažažerské "řeči" pro matení posluchačské veřejnosti z důvodu nedostatku financí na projekt.

Uživatelský avatar
Kolbaba71
Příspěvky: 29
Registrován: 14 srp 2011, 02:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#14 Příspěvek od Kolbaba71 »

S vysílačem od renomované firmy by se dostali na úplně jinou cenu.

Uživatelský avatar
lumca
Příspěvky: 525
Registrován: 05 kvě 2012, 02:00

#15 Příspěvek od lumca »

Tak místo toho budou používat jakýsi "bastl" z produkce nějaké VŠ? To mě připomíná dřevní doby tv vysílání u nás, kdy se takto "experimentovalo", ale to byla padesátá léta minulého století! On ten vysílač od renomované firmy nemusí být nový, stačí koupit od nějaké vysílací společnosti takový, který se vyřazuje, protože se instaluje nový, případně se vysílací AM středisko ruší (a takových je nejen u nás, ale v celé Evropě spousta). U nás se zkrátka zase musí použít "osvědčený" český přístup - "za co nejméně peněz, co nejvíc muziky". Takhle budou většinu času spíš nevysílat a hledat závady než vysílat. :roll:

Odpovědět

Zpět na „Digitální rozhlas“