Indukcni nabijeni

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
brejsky
Příspěvky: 6
Registrován: 23 úno 2013, 01:00

Indukcni nabijeni

#1 Příspěvek od brejsky »

Zdravim. Shanim informaci a mam tuseni, ze zde bych ji mohl ziskat. Vytvarim jistou zalezitost napajenou timto akumulatorem http://www.houska-modelar.cz/shop/produ ... ts_id=7634. Nejsem si jist, zda/jak ho mohu indukcne nabijet. Jsem v tomto oboru amater a matou me dva clanky a 3piny. Mohl by mi prosim nekdo poradit, pripadne me odkazat na nejaky vhodny web?

Indukcni nabijeni resim kvuli castemu styku pristroje s vodou, ale v tomto nemam zadne zkusenosti.
Mam k disposici indukcni nabijecku na m.t. Nokia. Predpokladam, ze pujde vyuzit.
Dekuju. Tomas

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#2 Příspěvek od Andrea »

Dva články mají čtyři vývody, ale dva vývody jsou spojené, tak vedou ven tři vodiče na servisní konektor.
http://www.rc.xf.cz/konektory_servisni.html

Uživatelský avatar
kovar
Příspěvky: 1687
Registrován: 03 říj 2010, 02:00
Bydliště: Letohrad (Východní Čechy)

#3 Příspěvek od kovar »

Indukční nabíjení se používá třeba u el. kartáčků na zuby.
Lepší vrabec v hrsti nežli blechy v srsti.

Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#4 Příspěvek od mi-ro »

Princip indukčních (bezkontaktních) nabíječek je stejný jako princip trafa. Jen primární vinutí v základně je rozptylové, aby mohlo pracovat po dejmutí i bez sekundáru. V přístroji musíš navinout jako sekundár tolik závitů, aby jsi mohl vyrobit ss stabilizovaný zdroj s napětím 8,2V a to pak připojit na Li-Pol baterii. Proud se většinou v těchto případech neřeší, neboť převod je tak měkký, že zdaleka nedosáhne max nabíjecích proudů článků.
..to bude jen ňákej odpůrek

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#5 Příspěvek od Andrea »

Jak vypadá takové rozptylové vinutí? Já znám jen rozptylový transformátor.

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#6 Příspěvek od Artaban001 »

Indukční nabíjení - Obyčejný oscilátor LC běžící na několika desítkách Khz napájený síťovým napětím a výkonem třeba 5W. Jeho cívka je buď vinuta na půlce hrníčkového jádra - kdy druhá půlka je výstupní cívka s usměrňovačem, stabilizátorem a popř jiným obvodem. Táto varianta je podle mě použita u zubních kartáčků, nebo je použita rozměrově velká cívka (něco jako rámová anténa), do které vložíš menší (indukčně dobíjená svítilna se celá vloží do nabíjecí cívky). Nějaká zpětnovazební stabilizace napětí se neprovádí. Výstup je zatížen akumulátorem, takže ten si vezme co potřebuje. Je to dost měkký zdroj..

Podobně tady - spíš ideové schéma :
http://homemadecircuitsandschematics.bl ... ttery.html
Přílohy
Bezdratovy_nabijec_LIDL.png
Nabíječ akumulátorové svítilny.
(5.02 KiB) Staženo 148 x

Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#7 Příspěvek od mi-ro »

To je na rozptylovém trafu.
..to bude jen ňákej odpůrek

Uživatelský avatar
brejsky
Příspěvky: 6
Registrován: 23 úno 2013, 01:00

#8 Příspěvek od brejsky »

To schema v odkazu je super. Jen me odkazuje na Li-Ion akumulator . Chtel jsem pouzit typ Li-Pol. Hraje to nejakou roli? Popr. jakou?

Uživatelský avatar
ohryzek36
Příspěvky: 2369
Registrován: 24 pro 2008, 01:00
Bydliště: Zlínsko

#9 Příspěvek od ohryzek36 »

Jái jsem tyto nabíječky zatím viděl jen s Ni-MH akumulátorem (jedním) - na sekundární cívce trafa je akumuátor připojený jen přes diodu (schottky) bez nějaké regulace - přímo na akumulátoru je připojený řídící obvod (zatím neidentifikovaný), dál je tam mikrospínač a FET - t.j. něco málo přes 10 součástek. Jedná se o elektroniku z kartáčku Braun.

Uživatelský avatar
Victronix
Příspěvky: 910
Registrován: 23 lis 2007, 01:00
Bydliště: Vážany

#10 Příspěvek od Victronix »

brejsky píše:To schema v odkazu je super. Jen me odkazuje na Li-Ion akumulator . Chtel jsem pouzit typ Li-Pol. Hraje to nejakou roli? Popr. jakou?
D6 na schématu se volí dle akumulátoru.
LiPolky mají napětí pro ukončení nabíjení 4,2V.
Taková zenerka se asi těžko bude dát sehnat.
Ovšem POZOR Lipolky jsou velice citlivé na vybíjení i nabíjení. Takže vybíjet na konečné napětí min 3,3V a rozhodně nepřekračovat 4,2V.

Uživatelský avatar
brejsky
Příspěvky: 6
Registrován: 23 úno 2013, 01:00

#11 Příspěvek od brejsky »

Tak jsem zkusil postavit zdroj z toho "ideoveho schematu" http://homemadecircuitsandschematics.bl ... ttery.html

Predpokladam spravne, ze je to na 220V? Jistice sly hned dolu a T1 rupnul :)
P1, ktery tam nespecifikuji, jsem pouzil trimr 25K

Kde by mohla byt chyba?

Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

#12 Příspěvek od forbidden »

Špatný jádro, tím malá indukčnost L1, nebo prohozený vinutí. Rozhodně bych to zkoušel nejdřív menším napětím s omezením proudu. Minimálně přes žárovku.

Uživatelský avatar
brejsky
Příspěvky: 6
Registrován: 23 úno 2013, 01:00

#13 Příspěvek od brejsky »

Tak to indukcni nabijeni se mi nedari.
Dokaze mi nekdo z Vas pomoci vytvorit funkcni model?

Snazim se sestavit obvod, ktery rozsviti LED diodu pri teplote pod 10´C. podminkou napajeni je indukcne nabijeny akumulator. To vse (vcetne akumulatoru) se musi vejit do "puku" o prumeru 45mm s vyskou 15mm.

Navrh akumulatoru: http://shop.omnitron.cz/akumulatory-a-b ... -3691.html
Nejspis bude potreba vice voltu, takze hned dva kusy.

Funkcni obvod s teplotnim senzorem uz mam postaveny, ale treba me nekdo posune k jinemu reseni.

Indukcni nabijeni je dulezite kvuli castemu styku s vodou. Z toho duvodu bude puk s elektronikou kompletne uzavreny.
Miniaturni rozmery jsou dulezite, nikoli pevne dane. Nekolik malo mm ustoupit lze.

Financni odmenu zkuste nadhodit, at si udelam nejaky obrazek/rozpocet. Domluvime se... (vcetne proplaceni pouzitych soucastek)

Uživatelský avatar
Atlan
Příspěvky: 4499
Registrován: 10 kvě 2004, 02:00
Bydliště: Košice

#14 Příspěvek od Atlan »

Aasi by som riesil nejake ine zapojenie ako samokmit..... napr s IR2135, alebo uc34xx neviem no.

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#15 Příspěvek od Artaban001 »

Tam to "ideové schéma" se mi vůbec nelíbí.. Tranzistor spíná tvrdý stejnosměrný proud do cívky. Vypadá to, jako by to snad mělo "běhat" na 12V.
Napadlo mě, kdyby se upravila ůsporka: dat pryč rezonanční kondenzátor a zářivku. Na místo zářivky dát "vyzařovací" cívku s rezonančním kondenzátorem paralelně a místo tlumívky dát nějaký kondenzátor o malé kapacitě na patřičně vysoké napětí, který bude mít za úkol omezení proudu.. Měnič si sám vybere frekvenci, na které bude kmitat LC obvod (vyzařovací cívka - kondenzátor).
výstupní obvod bude cívka, paralelně k ní kondenzátor (budeš muset naladit na maximální příjem energie zářiče) a přes diodu odebíráš napětí pro další zpracování.. Tesnější vazba mezi cívkama vede k lepšímu přenosu, ale musíš zajistit přesnost usazení na sebe (dvě E jádra, nebo poloviny hrnečkových jader).

Odpovědět

Zpět na „Poradna“