Oprava čítače BM526 - rozpadlá tunelová dioda

Problémy s měřícími přístroji, detektory fyzikálních veličin, detektory kovů a další

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Milan
Příspěvky: 1283
Registrován: 02 dub 2012, 02:00
Bydliště: Vysočina

Oprava čítače BM526 - rozpadlá tunelová dioda

#1 Příspěvek od Milan »

Ačkoliv jsem nedávno koupený čítač BM 526 rozchodil ,přestal z ničeho nic měřit . Testovací kmitočty 10 a 100MHz ukazuje správně. Při prohlídce desky zesilovače A1 viz schema v příloze jsem zjistil,že na tunelové diodě E19 je kontakt anody odpojen a vzdálen cca 0,5mmm od tělíska diody.Zřejmě nějaká bodová koroze a přeprava po rozbitých silnicích vykonala své. V dokumentaci není ani uveden typ diody, jen číslo 1AN...,což znamená,že dioda měla vlastní výkresovou dokumentaci,pravděpodobně nějaký výběr dle parametrů.Zdá se,že jsou ještě v ČR ke koupi TD GE132 a 133,i když nejsou levné. Než budu investovat,potřeboval bych vědět,zda to má smysl. Protože nemám nic,čím bych mohl nanosekundové průběhy generovat či měřit,potřeboval bych pochopit dobře funkci obvodů kolem TD,tj. průběhy napětí,které mají být v měřících bodech U12,13,18,19 -nemáte je prosím někdo ? Předpokládám,že TD je proudem odporu R27 posazena do nějakého pracovního bodu ( ale kde na křivce ?),při + půlvlně na kolektoru E17 skokem změní stav,jakmile napětí zase klesá,někde skočí zpět. Čili něco jako komparátor malého napětí s hysterezí a strmými hranami. Proud náhradní TD by se dal nastavit změnou R27,ale zůstává otázka rozkmitu,která bude asi dána neměnně parametry TD - rozvrtat následující zesilovače/tvarovače a pokoušet se zvětšit zesílení bez vybavení je blbost.
Celkově mě fascinuje,kolik různých zesilovačů,omezovačů,tvarovačů atd. konstruktéři do té bedny nacpali kvůli tomu,aby z desítek mV na vstupu udělali napětí pro TTL.Na druhé straně z vlastní praxe v té době chápu,že sopučástky na tyto frekvence nebyly - vše bylo embargováno a když se něco sehnalo,tak jednotlivé kusy za nesmyslné ceny přes různé překupníky třeba v Rakousku.
Děkuji za jakýkoliv nápad,třeba na úpravu zapojení, bylo by mně líto tento nádherný stroj vyhodit.
Přílohy
Zesilovač A1 BM526.JPG
(247.81 KiB) Staženo 320 x

Uživatelský avatar
radekrd
Příspěvky: 642
Registrován: 21 kvě 2008, 02:00
Bydliště: Moravský Krumlov
Kontaktovat uživatele:

#2 Příspěvek od radekrd »

Rozkmit napětí na TD je dán materiálem polovodiče a pro všechny Ge TD bude kolem 500mV. Originálně tam dávali buď GE134, nebo jakousi ruskou obdobu.

Uživatelský avatar
helios
Příspěvky: 2914
Registrován: 08 srp 2007, 02:00
Bydliště: Tryskáčovo na Záhorí.

#3 Příspěvek od helios »

Netráp sa, pomôžem ti. Mám jednu použitú, vybratú práve z bm526, kde som ju nahrádzal novou a nakoniec bola chyba úplne inde, tak mi tu zostala. Kľudne ti ju pošlem v liste ak mi dáš adresu.
Momentálne mi zasa nefunguje, tentoraz podozrievam nefunkčný normál 5MHz.

P.S.: tie ruské náhrady majú označenie GI304A.
Keď Vám hodia pod nohy polená, zakúrte s nimi.

Uživatelský avatar
Milan
Příspěvky: 1283
Registrován: 02 dub 2012, 02:00
Bydliště: Vysočina

#4 Příspěvek od Milan »

Děkuji ti za nabídku,posílám ti SZ.

Uživatelský avatar
helios
Příspěvky: 2914
Registrován: 08 srp 2007, 02:00
Bydliště: Tryskáčovo na Záhorí.

#5 Příspěvek od helios »

Zajtra to posielam.
Keď Vám hodia pod nohy polená, zakúrte s nimi.

Uživatelský avatar
Milan
Příspěvky: 1283
Registrován: 02 dub 2012, 02:00
Bydliště: Vysočina

#6 Příspěvek od Milan »

Díky kolegovi Heliosovi vyřešeno,ruská náhrada funguje bez problémů.
Ještě jednou díky.

Uživatelský avatar
helios
Příspěvky: 2914
Registrován: 08 srp 2007, 02:00
Bydliště: Tryskáčovo na Záhorí.

#7 Příspěvek od helios »

Nie je začo.
Ja sa stále ešte neviem dokopať k oprave toho môjho BM526. Až mi bude v dielni rozobratý až moc prekážať, potom bude asi ten správny čas. :D
Keď Vám hodia pod nohy polená, zakúrte s nimi.

Odpovědět

Zpět na „Měřící přístroje, detektory fyzikálních veličin“