vn trafo +generátor

Problémy s návrhem, konstrukcí, zapojením, realizací elektronických zařízení

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
impedance
Příspěvky: 273
Registrován: 14 úno 2012, 01:00

vn trafo +generátor

#1 Příspěvek od impedance »

Dobrý den,
nedávno jsem dostal choutky pohrát si s vn a tak jsem vymontoval vn trafo z tv. zapojil jsem ho podle tohohle a vcelku pěkně to fungovalo. tranďák jsem dal kd503. dnes jsem si řekl, že na to zkusím dát generátor. Je to takovej ten obdelník s ne555 výstup posílenej bd139.
Na vn trafo jsem namotal cca 5 závitů jeden konec jdem dal na mínus a druhej na emitor kd503, do báze jsem dal emitor z toho bdčka a na kolektor +12. takže darlingtonovo zapojení, ale když na to hodím škopek lítá tam nějakej bordel a ještě klesne napětí na 1,2 V. když ten primár odpojím ,tak je zase průběh krásnej jak má a napětí je 12,5V.
nemá někdo nějakej nápad co dělám špatně? vn tráfko pak tedy ani neškytne.

edit upraven odkaz. ikdyž se dotazu netýká :D

edit:takto jsem to zapojil. a 555tka je takhle

bez zátěže průběh naměřím, ale jak připojím cívku tak napětí spadne na 1,2V někdy ještě méně.
Naposledy upravil(a) impedance dne 17 bře 2013, 08:36, celkem upraveno 2 x.

Uživatelský avatar
Hydrawerk
Příspěvky: 7678
Registrován: 13 pro 2011, 01:00
Bydliště: Earth

#2 Příspěvek od Hydrawerk »


Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#3 Příspěvek od PavelFF »

Jen tak tipuju. Asi máš moc dlouhé budicí pulzy - v sepnutém stavu. Chtělo by to změnit(zmenšit) střídu - poměr zapnuto/vypnuto. Nebo máš nízký kmitočet a nebo oboje.

Taky by bylo asi lepší zapojit zátěž (vinutí trafa ) do kolektoru. Ale to není prvotní příčina problému.

Uživatelský avatar
procesor
Příspěvky: 5284
Registrován: 02 říj 2009, 02:00
Bydliště: PO

#4 Příspěvek od procesor »

Takých zapojení je tu okecávané dosť. Pohľadaj si témy napríklad "ohradník".

Uživatelský avatar
impedance
Příspěvky: 273
Registrován: 14 úno 2012, 01:00

#5 Příspěvek od impedance »

hledal jsem, ale nic moc mě něpomohlo. zkusil jsem dát odpor místo cívky a se zátěží klesá amplituda. kdusil jsem oddělat i to kd503 a připojit zátěž rovnou na bd139 ale stejný problém. hodil jsem trimr 10k místo R3 a regoloval střídu, ale nemělo to žádný vliv. frekvence je okolo 20khz ale zkoušel jsem i větší bohužel stejný problém.

edit.bez zatížení je vše v pořádku , když zatížím bdčko tak amplituda klesne, ale z 555 to jde v pořádku bezezměny.

Uživatelský avatar
procesor
Příspěvky: 5284
Registrován: 02 říj 2009, 02:00
Bydliště: PO

#6 Příspěvek od procesor »

To BD-čko je tam na ozdobu pri takom výstupe.
KD50x zapoj emitorom na GND. Cievku daj na kolektor a +12V. Paralelne k CE tranzistora daj M22 kondenzátor na 250...400V.
R6 v tom module nahraď 10..22Ω odporom, kondenzátor C7 vyhoď úplne.
Začni budiť s najužšími impulzami a postupne pridávaj šírku.
NA VN výstupe si urob ISKRIŠTE. Začni s 2mm a skonči pri 15mm. Na skope sleduj najmä špičku napätia na KD-čku, lebo sa ti poručí do večných lovíšť.
Tu si prezri vlákna na štúdium.
http://www.ebastlirna.cz/modules.php?na ... de=results

Uživatelský avatar
Hydrawerk
Příspěvky: 7678
Registrován: 13 pro 2011, 01:00
Bydliště: Earth

#7 Příspěvek od Hydrawerk »

Zdá se mi, že ten KD503 se málo otevírá. Bude asi nutný zvýšit proud do jeho báze. Jinak bych tam ale dal raději nějaký trochu vysokonapěťový tranzistor. Ten KD503 funguje jenom do 90V, což není mnoho. Jaký máš kmitočet toho oscilátoru? Mělo by to být cca 16kHz pro optimální fungování.
Přílohy
KD503---.png
(99.59 KiB) Staženo 94 x

Uživatelský avatar
Hydrawerk
Příspěvky: 7678
Registrován: 13 pro 2011, 01:00
Bydliště: Earth

#8 Příspěvek od Hydrawerk »

Tohle zapojení jsem použil já u podobného VN generátoru. Nechtělo se mi motat nový primár, tak jsem to napájel 50V, což také vede k menšímu pracovnímu proudu. Omluvte sníženou kvalitu kresby.
Přílohy
VN generátor01.jpg
(252.3 KiB) Staženo 165 x

Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

#9 Příspěvek od forbidden »

Takto jsem to řešil já, když jsem potřeboval VN na pokusy. Optimální střídu a kmitočet jsem ovšem nejdřív určil pomocí generátoru. Pak jsem spočítal součástky na 555. Primár měl myslím kolem 10-ti závitů. Šlo mi především o odběr, abych trafo zbytečně nepřesycoval. Proud se pak pohyboval jen kolem 800 mA.
Přílohy
Budič VN trafa.gif
Budič VN trafa z TV
(15.39 KiB) Staženo 144 x

Uživatelský avatar
monterjirka
Příspěvky: 2761
Registrován: 14 čer 2003, 02:00
Bydliště: Blížejov

#10 Příspěvek od monterjirka »

Pokud se dá "cívka" do emitoru, jsou tam impulsy, které mohou poškodit přechod BE v závěrném směru. Přechod C-B má výrazně vyšší napěťovou odolnost.

Když se přivede signál přes kondenzátor do báze tranzistoru, kondenzátor se nabije a "zavře" přechod B-E tranzistoru. Buď musí být odpor mezi B-E, nebo se může dát rovnou odpor z výstupu 555 do B, asi tak velký, aby nebyl přetížen výstup 555 ale aby se tranzistor otevíral do saturace.

Uživatelský avatar
Hydrawerk
Příspěvky: 7678
Registrován: 13 pro 2011, 01:00
Bydliště: Earth

#11 Příspěvek od Hydrawerk »

Mosfety se mi v mém zapojení neosvědčily.

Uživatelský avatar
Jarous
Příspěvky: 216
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Banská Bystrica
Kontaktovat uživatele:

#12 Příspěvek od Jarous »

forbidden píše:Takto jsem to řešil já, když jsem potřeboval VN na pokusy. Optimální střídu a kmitočet jsem ovšem nejdřív určil pomocí generátoru. Pak jsem spočítal součástky na 555. Primár měl myslím kolem 10-ti závitů. Šlo mi především o odběr, abych trafo zbytečně nepřesycoval. Proud se pak pohyboval jen kolem 800 mA.

Ten budič FETu nie je zbytočný ? 555-ka si dokáže s budením sama celkom dobre poradiť, vnútorná štruktúra je podobná ako ten tranzistorový budič na tvojom obrázku.

Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

#13 Příspěvek od forbidden »

Je a není, potřeboval jsem hlavně invertovat výstup, kvůli střídě. Ani už nevím, proč jsem nepoužil zapojení AKO s menší střídou.

Uživatelský avatar
impedance
Příspěvky: 273
Registrován: 14 úno 2012, 01:00

#14 Příspěvek od impedance »

dobrý den.
omlovám se , měl jsem problémy s internetem. dnes jsem to zapojil takto
a stále to nejde. na vtupu na gate mám signál dobrý, ale když dám jeden fous měřáku na +12 a druhej na drain, tak tam naměřím 12V . osciloskop ukáže toto.
už nevím prostě. zkoušel jsem prvně 555 přímo na gate ,ale stejnej problém.

edit: jo a ty bcčka docela topí.

Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

#15 Příspěvek od forbidden »

To teda měříš vlastně napětí na primárním vinutí? Takto by průběh na něm vypadal, leda kdyby bylo přerušený.

Odpovědět

Zpět na „Řešení problémů s různými konstrukcemi“