Jednoduchý zdroj proudu pro LED

Problémy s návrhem, konstrukcí, zapojením, realizací elektronických zařízení

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
varok
Příspěvky: 642
Registrován: 23 pro 2007, 01:00

Jednoduchý zdroj proudu pro LED

#1 Příspěvek od varok »

Dobrý den, vyrábím si pořád nějaké světýlka do auta, ale i jinde. V autě je trošku problém s kolísajícím napětím. Při stojícím motoru je napětí něco málo přes 12V a při běžícím motoru i kolem 14V. Už jsem se tady kdysy ptal, jak vypočítat odpor pro více LED. Tohle řešení se mi ale na aplikaci v autě moc neosvědčilo z výše uvedeného důvodu. Chtěl bych tedy začít s proudovým zdrojem, který by to měl částečně odstranit. Zkoušel jsem tady hledat, ale našel jsem jen samé složité věci, potřebuji co nejjednodušší. Chtěl jsem se prosím zeptat, jestli zapojení s jedním tranzistorem lze použít a jestli se dá považovat za zdroj proudu i tohle zapojení? http://www.belza.cz/ledlight/leds.htm
Mám na mysli to na obr.2
Nebo mám raději použít tohle zapojení s tím, že si nastavím potřebný proud potenciometrem a potom ho nahradím pevným odporem? A nemohl bych tu zenerovu diodu nahradit patřičným odporem, u toho druhého zapojení? http://www.jedla.kx.cz/elektronika/zdro ... proudu.php
Děkuji
Naposledy upravil(a) varok dne 24 bře 2013, 13:11, celkem upraveno 1 x.

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#2 Příspěvek od Andrea »

Nevím, jaké "tohle" zapojení se zenerkou máš na mysli, ale LED v autě se tu probíraly už spoustukrát. Třeba tady ses na to ptal ty sám, nabízená řešení ti nestačila nebo Alzheimer už zapracoval?

Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

#3 Příspěvek od forbidden »

Můžeš použít toto. Nevím jaký proudy potřebuješ, pro běžný LEDky je toto ideální.

Uživatelský avatar
varok
Příspěvky: 642
Registrován: 23 pro 2007, 01:00

#4 Příspěvek od varok »

Aha, tak to se omlouvám. Ve 30 alzheimer už taky asi existuje. :D
Hledal jsem a tohle jsem nenašel a prošel jsem tady kde co.
A když použiji původní zapojení od Andrey, tak to je na 12V. Nemám tam dát raději větší ten odpor R4, když je v autě při chodu motoru i přes 14V?
Nebo tohle zapojení stačí i při těchhle součástkách?
Už jsem tam to zapojení se zenerkou dovložil. Nějak se mi to tam předtím nevložilo.

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#5 Příspěvek od Andrea »

Hodnota R4 záleží na napájecím napětí, počtu tranzistorů, proudu LEDkami a zesilovacích činitelých použitých tranzistorů. Pro tři běžné tranzistory s betou 100 a 20mA na každou větev by tam asi stačil i větší odpor, ale fungovat to bude i s 2k2 a napájením 12-15V.

Ten obvod se zenerkou by se bez zenerky blížil tomu od Belzy.

Uživatelský avatar
varok
Příspěvky: 642
Registrován: 23 pro 2007, 01:00

#6 Příspěvek od varok »

Aha, takže zkusím to vaše zapojení. Použiji tedy součástky které jsou ve schématu. Udělám si to ale na 4 řady po 3 LED diodách. Když použiji tedy LED diody klasické vysocesvítivé o průměru 5mm, které mají napětí do 3,6V a proud nastavím na 20mA jak píšete, tak mi budou stačit obyčejné tranzistory typu KC 238 apod.? Nebo mám raději použít výkonnější typu KC 639, ty co mají max. proud 1A? Ty 238 mají myslím proud kolem 300mA a měly by stačit, ne?

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#7 Příspěvek od Andrea »

Stačí tranzistory na 100mA, takže ty KC238 a R4 = 2k2 by měl vyhovět i pro 4 větve. Nejlépe potom ověřit pracovní rozsah na regulovatelném zdroji.

Uživatelský avatar
varok
Příspěvky: 642
Registrován: 23 pro 2007, 01:00

#8 Příspěvek od varok »

Regulovatelný zdroj mám doma po tatíkovi, je do nějakých 20V, tak by neměl být problém. Děkuji za rady.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#9 Příspěvek od BOBOBO »

Radit tomuto člověku je zbytečné , neb stejně radám nevěří a jen píše a píše . Jeho výtrysky z elektrotechniky jsou vidny na svarforu pod stejným nikem . Pokud trávíte čas v nemoci , tak si přečtěte stooory o kousku kabelu do garáže . Stejně neví , JAK pracují zdroje proudu .

Uživatelský avatar
Generalsound
Příspěvky: 324
Registrován: 20 lis 2009, 01:00
Bydliště: Doma, kde asi?
Kontaktovat uživatele:

#10 Příspěvek od Generalsound »

A nebude nejjednodušší tohle?
http://www.avtechnic.cz/index.php?route ... uct_id=817

Zas na druhou stranu je to SMD...

Uživatelský avatar
Karel99
Příspěvky: 51
Registrován: 15 dub 2009, 02:00

#11 Příspěvek od Karel99 »

Nějak tomu všemu nerozumím proč tak složitě. Když jsem dělal třetí brzdový taky mi vadilo kolísání napětí tak sem LEDky zapojit aby odpovídaly nějakýmu stabilizátoru, koupil za 10Kč stabilizátor dal na kousek hliníku a už to chodí pár let a ještě sem si mohl dovolit trošku přidat napětí vždyť to nesvítí moc dlouho.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#12 Příspěvek od BOBOBO »

Jelikož ten co se ptá tomu nerozumí a o elektrice ví jen že kope . :D

Uživatelský avatar
varok
Příspěvky: 642
Registrován: 23 pro 2007, 01:00

#13 Příspěvek od varok »

Chytrák z chytrákova se opět ozval. Večer nebo zítra tady něco dám.

Uživatelský avatar
kbulda
Příspěvky: 1487
Registrován: 23 říj 2007, 02:00
Bydliště: u Mělníku

#14 Příspěvek od kbulda »

BOBOBO, je to marný, je to marný, varok je jak ženská, vždy má poslední slovo.

Uživatelský avatar
1N4148
Příspěvky: 185
Registrován: 15 led 2012, 01:00

#15 Příspěvek od 1N4148 »

Nemá autorka náhodou něco společného s tímto veledílem? :)
http://www.fordfans.cz/phpbb3/viewtopic ... 11&t=37475
Když to fungovalo loni, musí to fungovat letos taky.

Odpovědět

Zpět na „Řešení problémů s různými konstrukcemi“