Přepěťová ochrana

Vše co se týká silnoproudu.

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
60723
Příspěvky: 15
Registrován: 19 říj 2008, 02:00

Přepěťová ochrana

#1 Příspěvek od 60723 »

Rozpadla se mě přepěťová ochrana kterou jsem dostal k zárověň kupované televizi. Doslova se rozpadla při pokusu o vytažení jednoho kabelu. Zjistil jsem že vypinač je na 6A (Na vrchu je ale 16) a odpojuje poze jeden vodič, a koaxial anteny je přímo na tvrdo k "nuláku". Teprve nyní jsem zjistil že když jsem vše připojil bez ochrany zmizely drobné výpadky signálu na některých kanálech.Pravděpodobně je způsobovaly rozdílné potenciály , protože napájení zesilovače mám po kabelu a ten je napájen z jiné zásuvky.
Poraďíte mi nějakou jinou ochranu aby to mělo nějaký smysl ?

Uživatelský avatar
monterjirka
Příspěvky: 2761
Registrován: 14 čer 2003, 02:00
Bydliště: Blížejov

#2 Příspěvek od monterjirka »

Aby to mělo smysl, je třeba to mít udělané odborně. Na to je třeba respektovat 2 důležité zásady:
1) z hlediska energetické odolnosti je třeba mít třístupňovou ochranu. Pokud není na přívodu SPD1 a SPD2 (stupeň B a C), pak silnější špičku ochrana SDP3 (stupeň D) nevydrží, v "lepším případě" pouze odejde a dál nechrání. Ale jak zjistili "nezávislí testovači", jsou na našem trhu i výrobky, které se mohou prorazit, ohřát, zapálit...
2) je třeba mít definovanou zónu LPZ a na hranici zóny vše, co do ní vstupuje, chránit proti jednomu zemnímu a ochrannému potenciálu. To je sice u popisovaného zařízení splněno, ale je to jen jako "konec", nikoliv jako "vše co je člověk ochoten nasadit"

Odpovědět

Zpět na „Silnoproudá technika“