Germaniový zesíček

Opravy a závady na MG, RMGF, CD, zesilovačů, receiverů, reprosoustav

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Lukas-Peca
Příspěvky: 3886
Registrován: 06 kvě 2007, 02:00
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

Germaniový zesíček

#1 Příspěvek od Lukas-Peca »

Už delší dobu mám doma modul zesilovače s germaniovými tranzistory, postavený zřejmě někdy v 60. letech, tak jsem jej teď zkusil oživit a nakreslil jsem schéma. Kdyby to někoho zajímalo, dávám ho sem. Nevylučuju, že jsou v něm chyby.

Zesík při napájení 20 V, což už je dost na hraně, dal do zátěže 8 ohm výkon asi 2 W.

Edit po sedmi letech: odpor 1k5 má být zapojen až za výstupní elyt, viz Hillův příspěvek. Koncové tranzistory jsou 2NU72 a ne 2NU74.
Přílohy
zesik.png
(17.52 KiB) Staženo 274 x
Naposledy upravil(a) Lukas-Peca dne 30 říj 2020, 15:51, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
Hydrawerk
Příspěvky: 7678
Registrován: 13 pro 2011, 01:00
Bydliště: Earth

#2 Příspěvek od Hydrawerk »

Kdybych si chtěl postavit retro zesilovač, asi bych sáhnul po MBA810. Dnes už těžko budeme bastlit s germaniovými tranzistory. Jinak pokud je fakt ze 60. let, tak je fajn, že stále funguje. :potlesk:

Uživatelský avatar
monterjirka
Příspěvky: 2761
Registrován: 14 čer 2003, 02:00
Bydliště: Blížejov

#3 Příspěvek od monterjirka »

Tohle zapojení konce je zajímavé. Ale asi tam něco chybí, obávám se, že ten druhý tranzistor zleva (s odporem 75 Ohmů v kolektoru) nebude mít ty správné podmínky pro funkci, asi by to chtělo nějaký odpor z + pólu.

Uživatelský avatar
Quest
Příspěvky: 479
Registrován: 10 pro 2008, 01:00
Bydliště: Polabi, kdysi řepné, nyní řepkové lány.

#4 Příspěvek od Quest »

Podobné zapojení použité v mgf. řady B4, dávalo při napájení 16V, 4W do čtyř ohmů. Místo OC30 se později používaly 2NU72, také 4watové.

PS.:Možná bych ještě někde vyšťoural neosazené PCB.
Přílohy
B4 copy.jpg
(151.92 KiB) Staženo 242 x

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#5 Příspěvek od Hill »

monterjirka píše:....asi tam něco chybí, obávám se, že ten druhý tranzistor zleva (s odporem 75 Ohmů v kolektoru) nebude mít ty správné podmínky pro funkci, asi by to chtělo nějaký odpor z + pólu.
Ale bude mít: přece přes T1 ten svůj potřebný proud do báze dostane.

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#6 Příspěvek od Crifodo »

Trochu tam chybí tepelná vazba z pouzder koncových tranzistorů na řízení klidového proudu, na sluníčku to nemusí skončit dobře. Přece jen to je germanium.

Uživatelský avatar
Hydrawerk
Příspěvky: 7678
Registrován: 13 pro 2011, 01:00
Bydliště: Earth

#7 Příspěvek od Hydrawerk »

Mají germaniové tranzistory něco jako teplejší zvuk u elektronek? Předpokládám, že ne.

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#8 Příspěvek od Sendyx »

Když si na ně uvážeš růžovoučkou mašličku, tak ano :lol: .

Uživatelský avatar
monterjirka
Příspěvky: 2761
Registrován: 14 čer 2003, 02:00
Bydliště: Blížejov

#9 Příspěvek od monterjirka »

Hill píše:
monterjirka píše:....asi tam něco chybí, obávám se, že ten druhý tranzistor zleva (s odporem 75 Ohmů v kolektoru) nebude mít ty správné podmínky pro funkci, asi by to chtělo nějaký odpor z + pólu.
Ale bude mít: přece přes T1 ten svůj potřebný proud do báze dostane.
Nevěřím. Ale ta chyba asi bude jinde.
102NU71 se nemá jak otevřít, na výstupu nebude žádné napětí a tak se přes "T1" nemá co dostat na bázi druhého tranzistoru...

Máte někdo v PC nějaký simulátor elektronických obvodů? Někde ho mám na CD, ale nemám moc čas to hledat...

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#10 Příspěvek od Hill »

Při zapnutí se tam dostane napětí nabíjením výstupního kondenzátoru, takže tranzistory otevřou a do výkonu asi 1W to pak chodit bude. S reproduktorem pod 8Ω a pokusu o výkon větší ale začne zkreslovat, případně se zablokuje úplně.
Pokud by se reproduktor připojil proti mínusu zdroje (a otočila polarita výstupního kondenzátoru), pak zesilovač skutečně ani nenajede.
Takže také bych byl pro přepojení odporu 1k5 až na výstup (za výstupní kapacitu, aby přes reproduktor dostával plus trvale), pak to ale bude chtít poladit i odpor, co je paralelně k diodě.
Přílohy
Ge-T_zesik.png
asi takto
(14.34 KiB) Staženo 230 x

Lukas-Peca
Příspěvky: 3886
Registrován: 06 kvě 2007, 02:00
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

#11 Příspěvek od Lukas-Peca »

Schéma je dobře, okolo toho 102NU71 nic dalšího není. Je pravda, že zesík nabíhá dost pomalu, ze začátku zkresluje a klidový proud je malý, asi po minutě se to ustálí. Přisuzoval jsem to ale spíš tomu prvnímu tranzistoru, který má ze začátku bázový proud zkratovaný přes vstupní elyt a zdroj signálu na zem.

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#12 Příspěvek od ok1hga »

koukni jak má vypadat pořádný "bambusák" (Transiwatt 3)
Přílohy
bambusak.jpg
(111.92 KiB) Staženo 245 x

Uživatelský avatar
Thales
Příspěvky: 1163
Registrován: 26 lis 2006, 01:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#13 Příspěvek od Thales »

Jojo, Transiwatt III - můj oblíbený. Ten sken je ale fakt strašlivej.

Nebo tento hybrid (Siemens 1968), ale v tom by se chtělo trochu porejpat:
Přílohy
Kremik-Germanium.png
(81.26 KiB) Staženo 263 x

Uživatelský avatar
monterjirka
Příspěvky: 2761
Registrován: 14 čer 2003, 02:00
Bydliště: Blížejov

#14 Příspěvek od monterjirka »

Z toho, s čím jsem si vlastníma rukama hrál, bych trochu podobné konstrukce, ale s křemíkovými tranzistory ocenil jako "skvělý zvuk za pár korun". Proti tomu byl MDA2010 "kurv*č zvuku"

Uživatelský avatar
Thales
Příspěvky: 1163
Registrován: 26 lis 2006, 01:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#15 Příspěvek od Thales »

Já vím je je to naprosto zbytečná blbost (asi stejně jako když někoho baví skákat padákem), ale nosím v hlavě už dlouho jednu úchylnou myšlenku. Chtěl bych si pro sebe jen tak pro radost uplácat germaniový zesilovač, ale ne nějakou repliku původních zapojení, ale naopak zkusit něco s modernější topologií. Vím že to má svá úskalí (tepelná stabilita diferenciálních stupňů a šum většího počtu tranzistorů), ale přesto mi to pořád straší v makovici. Tak aby limitem nebyla topologie (ty staré topologie mají své mouchy), ale pouze a jen vlastnosti použitých tranzistorů. Ge trandů mám doma dost a tak smutně na mě koukají :lol:

Odpovědět

Zpět na „Audiotechnika“