LED pásek s "normální" bílou

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
MetalGod
Příspěvky: 6556
Registrován: 30 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Seč

LED pásek s "normální" bílou

#1 Příspěvek od MetalGod »

Nazdar,

uvažoval jsem o tom, že si v blízký budoucnosti udělám osvětlení z LED pásku, kterej nalepím po obvodu kruhový skleněný desky, ale problém je, že nemůžu najít pásek, co emituje cca 4000K bílou. Buďto nacházím studenou bílou, 6000K a vejš, nebo naopak teplou bílou, co mají teplotu chromatičnosti 3200K.
Chci něco mezi, ať to má 3800-4200K, tedy takovou krásnou neutrální bílou, ne namodralou a ne takovou, jako by ty LEDky byly ponořený v ucpaný mušli.
Odolnost proti vlhku nepožaduju, ale rád bych, kdyby z metru pásku šlehalo alespoň 700 lumenů (asi jako 60W žárovka) a aby cena nebyla přemrštěná.
Kdo není ve dvaceti levičák, nemá srdce,
kdo je levičák ve čtyřiceti, nemá rozum.
— Winston Churchill

Uživatelský avatar
StandaT
Příspěvky: 232
Registrován: 19 led 2005, 01:00

#2 Příspěvek od StandaT »

http://www.ledsvet.cz/cree-pasek/287-po ... ralni.html
jediný LED pásek, co znám v neutrální bílé, akorát trochu overkill 36W/m a 2100lm/m...

Uživatelský avatar
MetalGod
Příspěvky: 6556
Registrován: 30 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Seč

#3 Příspěvek od MetalGod »

No to je přesně ono! Díky za tip! Cena je solidní, bude mi stačit 105cm. Akorát se asi na ten skleněnej talíř vyprdnu, nechce se mi ohejbat chladící lištu, stejně by to blbě dopadlo.
Chci na to vybudovat PWM zdroj 36V/1A (pulz-mezera 0-100%; budu je napájet 6m drátem, pokud možno nějakou diskrétní dvojlinkou, tak ať na ní nejsou velký ztráty), takže doufám, že se sériovým zapojením tří 35cm pásků (proto 105cm) nebude problém.
Ještě jednou dík 8)

P. S.: protože chci, aby mi vydržely co nejdýl, na chladící lištu chci z druhý strany nalepit 3 termistory (v případě překročení teploty se zkrátí doba pulzu na úkor mezery), akorát nevím, jaká teplota je pro tyhle LEDky ještě vyhovující. 40°C?
Kdo není ve dvaceti levičák, nemá srdce,
kdo je levičák ve čtyřiceti, nemá rozum.
— Winston Churchill

Uživatelský avatar
StandaT
Příspěvky: 232
Registrován: 19 led 2005, 01:00

#4 Příspěvek od StandaT »

Mám v otevřeném lustru Philips Endura MyAmbiance 12W 806lm, životnost má psanou 25000 hodin, záruka snad 5 let a povrchová teplota při dlouhodobém svícení je 68°C, tak si vyber....
Nebál bych se provozovat chladicí profil na 50 - 60°C (když nebude možnost se o něj popálit).

Uživatelský avatar
MetalGod
Příspěvky: 6556
Registrován: 30 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Seč

#5 Příspěvek od MetalGod »

Díky, protože hrozí popálení, budu to držet pod 50°C, rezerva v svítivosti je tam značná, a LEDkám to jen prospěje.
Kdo není ve dvaceti levičák, nemá srdce,
kdo je levičák ve čtyřiceti, nemá rozum.
— Winston Churchill

AmarokCZ
Příspěvky: 2838
Registrován: 20 pro 2006, 01:00
Bydliště: Poličské krystalinikum
Kontaktovat uživatele:

#6 Příspěvek od AmarokCZ »

StandaT píše:Nebál bych se provozovat chladicí profil na 50 - 60°C (když nebude možnost se o něj popálit).
Já teda jo! LED pásky jsou podle mě blbost z mnoha ohledů. Pokud to jde, tak bych doporučil se jim vyhnout, inspirace viz vedle: http://www.ebastlirna.cz/modules.php?na ... 572#572572
http://www.zvodovodu.cz/ | Pokud neodpovídám na téma a chce něco vědět, pište SZ!

Uživatelský avatar
MetalGod
Příspěvky: 6556
Registrován: 30 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Seč

#7 Příspěvek od MetalGod »

No jo, to je mi jasný, když mezi čipem a hliníkem je spousta věcí, která ne moc dobře vede teplo, ale přece jen si nemůžu na strop přitlouct chladiče z CPU. Po většinu času do toho poteče sotva poloviční proud, akorát, když budu bastlit, tak to rozsvítím naplno.
Kdo není ve dvaceti levičák, nemá srdce,
kdo je levičák ve čtyřiceti, nemá rozum.
— Winston Churchill

Odpovědět

Zpět na „Poradna“