Tesla 445A Alto, náhrada hovňáků za dnes dostupné typy

Opravy, renovace, schemata historické techniky

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
RomanoREPAIRS
Příspěvky: 611
Registrován: 08 led 2011, 01:00

Tesla 445A Alto, náhrada hovňáků za dnes dostupné typy

#1 Příspěvek od RomanoREPAIRS »

Zdravím, potřeboval bych vědět, kterými dnes dostupnými kondenzátory(GES, GME) lze nahradit proslulé hovňáky na spodu DPS díky kterým příjmač nedrží stanice. A pokud by někdo znal jejich hodnoty, budu vděčný :) Omlovám se za stupidní dotazy ale jsem teprve studentem :)

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#2 Příspěvek od EKKAR »

Náhrada je možná čímkoliv svitkovým = fóliovým, pokud ty původní jsou TC180 a podobně = TESLA, materiál metalizovanej papír, zastříknutý do termosetickýho plastu. Jestli to jsou keramiky = polštářky, náhrada musí bejt taky keramika. Schéma najdeš na radiohistoria.sk nebo elektrotanya.com .
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
RomanoREPAIRS
Příspěvky: 611
Registrován: 08 led 2011, 01:00

#3 Příspěvek od RomanoREPAIRS »

Jedná se o hnědé válce. Dřív byly ve všem a rády praskaly a měli svody. Takže asi foliový. Díky moc :)

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#4 Příspěvek od EKKAR »

Mám oskenovaný servisní manuál na "sesterský typ" TESLA 444A Duetto, myslím že měly stejný střívka - můžu poslat v případě potřeby mailem. Nebo si ho sosni v pdf tady: http://www.radiojournal.cz/schemata/ts444a.pdf .
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
RomanoREPAIRS
Příspěvky: 611
Registrován: 08 led 2011, 01:00

#5 Příspěvek od RomanoREPAIRS »

Ano ten manuál jsem stáhl, ale zrovna seznam kondiků je hůře čitelný. Podle nákresu DPS v příloze na konci se jedná o kondíky C72 a C79 které mají mít 0,68F. Horší je že nevím Max. napětí. Jinak 0,68F by mělo být 680nF nebo se pletu?

Uživatelský avatar
kokun
Příspěvky: 8693
Registrován: 21 čer 2008, 02:00
Bydliště: Valachy

#6 Příspěvek od kokun »

Tu máš hovňáky (stačí trošku hledat) - a napětí máš přece přímo na nich uvedené 8O :cry:
RomanoREPAIRS píše:Zdravím, potřeboval bych vědět, kterými dnes dostupnými kondenzátory(GES, GME) lze nahradit proslulé hovňáky na spodu DPS díky kterým příjmač nedrží stanice. A pokud by někdo znal jejich hodnoty, budu vděčný :) Omlovám se za stupidní dotazy ale jsem teprve studentem :)
Ale tady "jsi vedle, jak ta jedle" - ujíždění stanic nemají na svědomí žádné hovňáky, ale keramiky.
A nehledáš ani tu na foru - bylo to tu nesčetněkrát :roll:
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali

Uživatelský avatar
RomanoREPAIRS
Příspěvky: 611
Registrován: 08 led 2011, 01:00

#7 Příspěvek od RomanoREPAIRS »

nepletu se, u drtivé většiny lidí co jsem četl kteří měli problémy s rozlaďováním rádií Duetto/Alto/Forte byly právě dva hovňáky na spodu DPS. Všem to pomohlo a výměnou koneckonců nic nezkazím.

Uživatelský avatar
RomanoREPAIRS
Příspěvky: 611
Registrován: 08 led 2011, 01:00

#8 Příspěvek od RomanoREPAIRS »

Jinak se vtěchto příjmačích vesměs nemá co pokazit. Snad jen podsvětlovací žárovka stupnice :D

Uživatelský avatar
kokun
Příspěvky: 8693
Registrován: 21 čer 2008, 02:00
Bydliště: Valachy

#9 Příspěvek od kokun »

A kolik že jsi jich už opravil, že toto tvrdíš 8O A abys měl co celý večer studovat, tak studuj :roll:
RomanoREPAIRS píše:Ano ten manuál jsem stáhl, ale zrovna seznam kondiků je hůře čitelný. Podle nákresu DPS v příloze na konci se jedná o kondíky C72 a C79 které mají mít 0,68F. Horší je že nevím Max. napětí. Jinak 0,68F by mělo být 680nF nebo se pletu?
A když už budeš v tom studiu, tak začni od převodu jednotek!
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali

Uživatelský avatar
RomanoREPAIRS
Příspěvky: 611
Registrován: 08 led 2011, 01:00

#10 Příspěvek od RomanoREPAIRS »

můj problém ovšem není to že VKV nefunguje. Funguje pěkně, pěkně ladí atd. ale pouze se časem začne trošku odlaďovat.Tu je odkaz na sběratělské stránky kde dole v komentářích se to řeší. http://stareradia.blog.cz/0903/tesla-445a-alto .Vybral jsem jeden komentář:

Po zapnutí som musel furt naladiť stanicu aj keď som ju tam mal naladenu a potom som zistil, že mám prasknuté dva kondy tie zospodu. tak som ich vymenil a stanicu už nemusím furt naladiť po zapnutí. Ostáva tam naladená.

Neříkám že jsem zkušený oprávář, rozhodně nejsem a kdybych byl tak se neptám tady na fóru, ale problém s nedržením stanice mají na svědomí opravdu hlavně dva svitky zespoda DPS. Jinak rádio normálně ladí.

Jinak jeden týpek tam taky píše 680n/100V. 680n je taky v manuálu spolu s 0,68F tak nevím jestli jsou pitomci v Bratislavě nebo kde. Zeptal sem se protože nevím a ten manuál mě trošku rozhodil...
Naposledy upravil(a) RomanoREPAIRS dne 02 dub 2013, 18:44, celkem upraveno 2 x.

Uživatelský avatar
kokun
Příspěvky: 8693
Registrován: 21 čer 2008, 02:00
Bydliště: Valachy

#11 Příspěvek od kokun »

Tak daleko jsi asi nedočetl - vlákno má 9 stran a ty už za 10 min. konstatuješ, že se tam nic nepíše :cry:
A ještě ti něco přidám tady - ale hledat máš především ty sám :roll:
RomanoREPAIRS píše:...
Jinak jeden týpek tam taky píše 680n/100V. 680n je taky v manuálu spolu s 0,68F tak nevím jestli jsou pitomci v Bratislavě nebo kde.
Pokud nechcete poradit něco užitečného k problému tak už sem nepište. Prosím. Zeptal sem se protože nevím a ten manuál mě trošku rozhodil...
Ale i když ten manuál není dokonalý, tak v něm není přesně co píšeš ty, ale třeba 0,68 .F a když se podíváš třeba na předchozí stránku, tak tam jsou už ty jednotky vidět správně.
A snad ani ta TESLA Blava ten návod ani netiskla a za jeho nedokonalost může nějaký sazeč v nějaké tiskárně (a několikeré kopírování taky) :wink:
Naposledy upravil(a) kokun dne 02 dub 2013, 18:51, celkem upraveno 1 x.
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali

Uživatelský avatar
RomanoREPAIRS
Příspěvky: 611
Registrován: 08 led 2011, 01:00

#12 Příspěvek od RomanoREPAIRS »

Abych se přiznal že jsem v rozpacích. Váš odkaz je určitě zajímavý a teď nevým jestli jsou to ty keramický nebo ty dva svitkáče zespoda. Ale spíš bych to viděl na svitkáče "unichž" je vyšší pravděpodobnost poruchy. Ten vlhkem praskne, míva často svody atd. Keramický pokud nemá poškozeno pouzdro tak se jim tolik nic nestává. Ale jak říkám jsem začátečník a rád si nechám poradit

Tak jsem pročetl váš odkaz a musím vám dát za pravdu. A mohl bych poprosit o poziční čísla jednotlivých poruchových kondů? A ještě bych poprosil o upřesnění hodnoty těch dvou svitků (c72,c79) díky moc

Uživatelský avatar
kokun
Příspěvky: 8693
Registrován: 21 čer 2008, 02:00
Bydliště: Valachy

#13 Příspěvek od kokun »

Ty jsi teda dobrý - a nechtěl bys náhodou, abych ti je taky přijel vyměnit?
Vždyť podle tebe ani nemůžou být vadné - když tak pěkně vypadají :roll:

Svitky ti taky nejsou pořád jasné? Máš to přece jak ve sch., tak v seznamu dílů (i když připouštím, že tady je čitelnost ztížená) - jen ještě pořád nevíš, kolik xxxµF je těch 680nF - to ses ale ani trochu nesnažil :cry: :cry: :cry:
Přesto je doporučuju vyměnit, svodové taky budou určitě - nejlépe za něco takového.

A jak jsi ty odkazy četl? Když tam přímo uvádím:
kokun píše:Obecně - u všech trp (s touto vst. jednotkou): Ker. kondíky (polštářky!) - všechny co "visí" na ULad - jak vně vstup. jednotky (M1, či 68n), tak příp. uvnitř (tam jsou tuším jen 10n a 33n) - hlavně ty vnější!!!
...
Schemata i pohledy do vstup. jednotky máš v odkazovaných vláknech, tak co bys chtěl víc?
A uvědom si ale, že ULad. se nepřivádí jen na VKV vst. jednotku, ale i do AM dílu, ... :wink:
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#14 Příspěvek od BOBOBO »

Ta tvoje bohorovná věta - tam se nemá co pokazit je značně silácká . Ano ty dva výše zmíněné kondy MOHOU být příčinou , alew nemusí . V těchto "radiích" byly osazeny šitozní vstupní jednotky , kde ten kmitočet ovlivňuje dalších několik kondů či i varikap . Pokud to zůstane u výše zmíněných kondů , tak jsi měl kliku . Zde je jedno zda tam bude např. od M33 po 1M . Důležité je odkud jsi , podle toho bude prodejna ND a tam seženeš potřebné typy . Nemusí mít axiální vývody , případné krátké radiální nastavíš . No a pokud máš doma rozebranou TV , tam tyto kondy najdeš a jen vypájíš a zde použiješ . Budou v obvodech zpracování obrazu a zvuku .

Uživatelský avatar
pepik9
Příspěvky: 2239
Registrován: 31 srp 2010, 02:00

#15 Příspěvek od pepik9 »

Jen vlastní zkušenost - jedno Duetto a jedno Alto, u jednoho ty dva svitky zespodu problém vyřešily, u druhého se to jen hodně zlepšilo.

Odpovědět

Zpět na „Opravy a restaurování starých elektropřístrojů“