Změna rozsahu potenciometru

Základní principy, funkce, rovnice, zapojení - t.j. vše, co byste měli vědět, než se pustíte do praktické realizace elektronického zařízení

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
kybrex
Příspěvky: 276
Registrován: 26 črc 2007, 02:00
Kontaktovat uživatele:

Změna rozsahu potenciometru

#1 Příspěvek od kybrex »

Zdravím,

mám dotaz. Mám tu potenciometr, který při zapojení konců na 12 V má rozsah na jezdci od 4,76 do 10,26V. Je to ovladač pro serva, která naklápí světlomety. Postavil jsem si bokem obvod s LM3914N a bargrafem o 10 ledkách, který potřebuje jako "signál" U v rozsahu 0-5V a podle toho rozsvěcuje LEDky na bargrafu. Ale nenapadá mě, jak vhodným způsobem jednoduše transformovat rozsah napětí z toho ovladače tak, abych ho měl k dispozici pro ten řídící vstup, kde je potřeba 0-5V. Máte někdo nějaký nápad? =)

//edit: jdou mi hlavou myšlenky na nějaké řízení tranzistorem, který by byl připojen na 5V z nějakého děliče (napájení mám na 12V) a do báze by se posílalo napětí z toho ovladače, ale v teorii obvodů mám jen základy, tak mě kdyžtak nekamenujte =)

Předem díky za rady

Uživatelský avatar
Panda38
Příspěvky: 713
Registrován: 21 lis 2012, 01:00
Bydliště: Most, Praha, Lanžhot
Kontaktovat uživatele:

#2 Příspěvek od Panda38 »

Přes zenerku 5V.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#3 Příspěvek od EKKAR »

Nebezpečí pro elektroniku č. 1 = AJŤÁK S PÁJEČKOU V RUCE.....
Panda38 píše:Přes zenerku 5V.
Blbost. Naprostá a nebeská.
Jedině co může udělat je dát tam ODPOROVEJ dělič 2:1.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
Panda38
Příspěvky: 713
Registrován: 21 lis 2012, 01:00
Bydliště: Most, Praha, Lanžhot
Kontaktovat uživatele:

#4 Příspěvek od Panda38 »

Ale on to nemá od 0V, jak píše.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#5 Příspěvek od EKKAR »

On nepotřebuje potlačit "začátek stupnice" zenerkou - on potřebuje indikovat polohu větlometů bargrafem s LM39xx, kterej má nejvyšší napětí na vstupu 5V - a to potlačení počátku mu udělá nastavení dolního referenčního napětí na obvodu.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
kybrex
Příspěvky: 276
Registrován: 26 črc 2007, 02:00
Kontaktovat uživatele:

#6 Příspěvek od kybrex »

Takže opravdu nic lepšího než dělič se udělat nedá? Mno uvidím, jak to bude fungovat. Stane se něco, když ten vstup přetížím třeba o půl až jeden volt? O

Ekkar: To nastavení dolního referenčního napětí na obvodu znamená hodit jako zem pro ten LM +5V? Já už tam naházel odpory pro ledky z bargrafu, který jsem spočítal na napájení 12V.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#7 Příspěvek od EKKAR »

Ne, proboha... Jen to znamená, že na SIGNÁLOVEJ vstup nesmíš dát víc jak 5V. Takže vem hezky dva odpory nějakých 10kΩ, zapoj je do série, jeden konec dej na společnou kostru a druhej na ten jezdec potenciometru nastavení světel. A signál pro LM39xx odebírej ze spoje těch odporů. Když ssi najdeš datašit, zjistíš tam i jak a čím se nastavujou hranice indikace u těchhle obvodů - nastav to pak podle toho popisu a budeš mít indikaci jakou potřebuješ. Stačí na to 2 potenciometrický trimry...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
kybrex
Příspěvky: 276
Registrován: 26 črc 2007, 02:00
Kontaktovat uživatele:

#8 Příspěvek od kybrex »

Dík moc, trochu jsem se právě vyděsil, jak jsem to napoprvý nepochopil. Geniální řešení. Jdu to dobastlit. =)

Uživatelský avatar
breta1
Příspěvky: 3454
Registrován: 09 zář 2005, 02:00

#9 Příspěvek od breta1 »

EKKAR píše:Ne, proboha... Jen to znamená, že na SIGNÁLOVEJ vstup nesmíš dát víc jak 5V. Takže vem hezky dva odpory nějakých 10kΩ, zapoj je do série, jeden konec dej na společnou kostru a druhej na ten jezdec potenciometru nastavení světel. A signál pro LM39xx odebírej ze spoje těch odporů. Když ssi najdeš datašit, zjistíš tam i jak a čím se nastavujou hranice indikace u těchhle obvodů - nastav to pak podle toho popisu a budeš mít indikaci jakou potřebuješ. Stačí na to 2 potenciometrický trimry...
Myslím, že takhle jednoduše s těmi dvěma odpory to nepůjde. Ono totiž to napětí na běžci kolísá s napětím palubní sítě auta, a to dost značně a to by rozsvěcovalo diody které nemá.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#10 Příspěvek od EKKAR »

Má to na efektový blikátko, víceméně indikující náklon světel v autě - myslíš že když se indikace pohne o 1 LEDku během třeba impulsního odběru serva, že mu to bude vadit?

Jemu se hlavně jedná o to, aby viděl jestli má světla nahoře (poloha odlehčenýho zadku) nebo dole (zadek se zatížením = auto by bez změny nastavení svítilo nahoru = oslňovalo by) - chtít indikovat jestli jsou skloněný o 1,5° nebo jestli to je o 1,75° je myslím nesmysl...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
WLAB
Příspěvky: 867
Registrován: 13 zář 2005, 02:00
Bydliště: Praha

#11 Příspěvek od WLAB »

Kam "ma svetla" pozna podle polohy toho potenciometru, ne? A kam sviti skutecne, pozna jedine pohledem po tme.

Pokud to ma byt ciste reseni a to napeti "z potenciometru" kolisa se "siti", je treba to i pomerove vyhodnocovat.
de omnibus dubitandum est

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#12 Příspěvek od EKKAR »

WLAB - jde o naprosto neškodnej tuning (naprosto pitomýho) stavu, kterej nabízí výrobce auta. Ten regulační potenciometr sklonu světel je vždycky schovanej někde bokem, jiná indikace než jeho poloha není a podívat se na něj VE DNE, kdy není vidět na silnici kam ti vlastně šajnujou světla znamená zkroutit se jako § a dívat se za jízdy místo na silnici kamsi pod volant.

Navíc na něm musíš udržet pozornost určitou minimální rozpoznávací dobu, než zjistíš, jestli je ten regulátor nastavenej na 0, 1 nebo 2, což znamená že minimálně vteřinu pojede "pade" úplně na slepo.

Zato když si udělá někam bokem na viditelnější místo 10tiLEDkovej bargraf s LM3914 a bude se podle něj opravdu řídit při nastavování světel podle zátěže zadku auta, bude rozhodně dělat pro bezpečnost sebe i ostatnícch na silnici víc, než dělá 99% ostatních.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
breta1
Příspěvky: 3454
Registrován: 09 zář 2005, 02:00

#13 Příspěvek od breta1 »

EKKAR
Vím, že je to jen indikace, ale žralo by mě, kdyby se po přidání plynu přidávala/ubírala pokaždé jedna dioda.
Není složité to udělat pořádně a tak, aby to fungovalo správně, kdysi jsem to navrhoval do své FELDY.
Jde o to, že napájení motorku i děliče musí být z téhož zdroje, tedy z palubních a kolísajících 12V, tehdy se motorek nepohne při kolísání toho palubního napájení, a běda, když bychom se pokusili jedno z těch napětí stabilizovat, pak by motorek cukal při kolísání palubního napětí.
Takže pokud nelze vytáhnout napětí z konců potenciometru, je potřeba udělat odporový dělič ze tří odporů tak, aby spodní uzel byl těch 4,76V a horní 10,26V a tato napětí přivést na piny Rl a Rh obvodu LM3914.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#14 Příspěvek od EKKAR »

Fajn, Břeťo - teď to stručně a polopatisticky vysvětli ajťákovi a bude to.

Jestli se Ti povede obout hada, tak naučit ho stepovat už bude mňamka...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
pepik9
Příspěvky: 2239
Registrován: 31 srp 2010, 02:00

#15 Příspěvek od pepik9 »

Ať už k děliči přidáš kondenzátor nebo to budeš řešit jednočipem, skončí to spáleným motorkem ve světle. Potenciometr ve zpětné vazbě motorku není konstruovaný na každodení vrtění.

Odpovědět

Zpět na „Teorie“