Diferenciální odpor Zenerovy diody

Základní principy, funkce, rovnice, zapojení - t.j. vše, co byste měli vědět, než se pustíte do praktické realizace elektronického zařízení

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
jura80
Příspěvky: 908
Registrován: 05 lis 2011, 01:00
Bydliště: Boskovice
Kontaktovat uživatele:

Diferenciální odpor Zenerovy diody

#1 Příspěvek od jura80 »

Prosím o radu, jak závisí diferenciální odpor zenerky (v režimu stabilizace napětí) na procházejícím proudu I. Myslím si správně, že to bude záviset na převrácené hodnotě proudu plus nějaká malá konstanta ( tj. a+b/I )?

Konkrétně uvažuju BZX84 a proud od cca 100µA do 5mA, zkrátka neextrémní rozsah proudu.

Dík.
Nejsu žádným fóristem, ale když něco negómu, tož, přindu se zeptat. A když se nesnesitelně nudím, nebo když jsu na plech, někdy se může stát, že se i pokusím poradit. Zdraví Jura!

Uživatelský avatar
WLAB
Příspěvky: 867
Registrován: 13 zář 2005, 02:00
Bydliště: Praha

#3 Příspěvek od WLAB »

de omnibus dubitandum est

Uživatelský avatar
jura80
Příspěvky: 908
Registrován: 05 lis 2011, 01:00
Bydliště: Boskovice
Kontaktovat uživatele:

#4 Příspěvek od jura80 »

Díky za odpovědi.

Spíš mě zajímalo, jak závisí na proudu, ne na jeho diferenciálu. du/di neznám, to je to, co hledám. Z grafů v datasheetu radši moc vycházet nemíním, nejsou moc přesný... Navíc, hodila by se konkrétní funkca, kterou by jsem pak rovnou použil ve výpočtu, ne jen hrstka konkrétních hodnot.
Nejsu žádným fóristem, ale když něco negómu, tož, přindu se zeptat. A když se nesnesitelně nudím, nebo když jsu na plech, někdy se může stát, že se i pokusím poradit. Zdraví Jura!

Uživatelský avatar
WLAB
Příspěvky: 867
Registrován: 13 zář 2005, 02:00
Bydliště: Praha

#5 Příspěvek od WLAB »

A videl jsi ten DS?
Graf zavislosti rd na Iz tam primo je. Muzes zavislost z jeho grafu aproximovat nejakou vhodnou funkci a tu pak parametrizovat podle konkretni zavislosti.

Nevim, co znamena "nejsou presne", jsou ziskane merenim, to ze existuje rozptyl parametru, je pro tu danou konkretni diodu a tudiz i pro tu zavislost jako takovou, fuk. Pokud jejich mereni neveris, muzes si to zmerit sam.... Dalsi moznost je zhotovit si fyzikalni model.
de omnibus dubitandum est

Uživatelský avatar
jura80
Příspěvky: 908
Registrován: 05 lis 2011, 01:00
Bydliště: Boskovice
Kontaktovat uživatele:

#6 Příspěvek od jura80 »

WLAB píše:A videl jsi ten DS?
Graf zavislosti rd na Iz tam primo je.

....
Jéžiš, no jo! Já jsem si toho ani nevšimnul. Protože jsem to tam ani nehledal... Takže se womlóvám za blbé dotaz. Tož, podle grafu to evidentně závisí na té převrácené hodnotě proudu...

Díky.

:pako: :hool:
Nejsu žádným fóristem, ale když něco negómu, tož, přindu se zeptat. A když se nesnesitelně nudím, nebo když jsu na plech, někdy se může stát, že se i pokusím poradit. Zdraví Jura!

Uživatelský avatar
WLAB
Příspěvky: 867
Registrován: 13 zář 2005, 02:00
Bydliště: Praha

#7 Příspěvek od WLAB »

Kdyby tam nebyl, tak bych odkaz na ten datasheet nedaval.
de omnibus dubitandum est

Uživatelský avatar
jura80
Příspěvky: 908
Registrován: 05 lis 2011, 01:00
Bydliště: Boskovice
Kontaktovat uživatele:

#8 Příspěvek od jura80 »

Omlouvám se hluboce a srdceryvně za počáteční nedůvěru...

Ale ať se jen nehaním, ono je to totiž tak, že když se mrknu na starší datashety, co mám na HDD a který mám rychleji přístupný, tak jsou tam tak maximálně VA charakteristiky. Ale je fakt, že si poslední dobu všímám zvyšování úrovně a použitelnosti datasheetů... Dokonce se už i udávají celý rozmezí, nejen typ. charakteristiky, což je bomba. Takže be te bodlo šecko aktualizovat, poslošně hlásém...
Nejsu žádným fóristem, ale když něco negómu, tož, přindu se zeptat. A když se nesnesitelně nudím, nebo když jsu na plech, někdy se může stát, že se i pokusím poradit. Zdraví Jura!

Odpovědět

Zpět na „Teorie“