menic 1,5-3V na 9V/5-10mA

Problémy s návrhem, konstrukcí, zapojením, realizací elektronických zařízení

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
PabloX
Příspěvky: 926
Registrován: 16 kvě 2005, 02:00
Bydliště: Ruzomberok
Kontaktovat uživatele:

menic 1,5-3V na 9V/5-10mA

#1 Příspěvek od PabloX »

No pisem tu zase ja, snad vam to nevadi :D
Urobil som si detektor kovov, ma napajanie 9V, ale to mi nevyhovuje, preto sa chcem, opytat, ci niekto nema zapojenie jednoducheho menica z 1,5V pripadne 3V na napatie 9V / 5-10mA. Detektor cuca asi 3,5mA, ale chcem mat aj rezervu. Vdaka za rady.

Uživatelský avatar
MetalGod
Příspěvky: 6556
Registrován: 30 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Seč

#2 Příspěvek od MetalGod »

Proč tam nechceš píchnout zrovna 9V baterii? Měnič má nějakou tu vlastní spotřebu a určitou účinnost, takže místo 3.5mA Ti to bude žrát i 30mA, ne-li víc, nehledě na to, že 9V baterie je menší, než 2 tužkové (AA).
Máš k tomuto rozhodnutí speciální důvod?
Kdo není ve dvaceti levičák, nemá srdce,
kdo je levičák ve čtyřiceti, nemá rozum.
— Winston Churchill

Uživatelský avatar
DjRix
Příspěvky: 1247
Registrován: 30 dub 2005, 02:00
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

#3 Příspěvek od DjRix »

Řekl bych že hlavní důvod bude asi v ceně 9V baterie v porovnání s cenou tužkové,navíc tenhle rozdíl v ceně je ještě více patrný u nabíjecích článků. Osobně bych použil jednu tužkovou baterku,jednoduchý měnič pro bílou led s jedním trandem a cívečkou,low-drop stablík(nebo jen zenerku) a celý to vyjde tak na 100kč a rozměrově to jde zbastlit tak že to zabere včetně té baterie stejný prostor jako ta 9Voltová.
Klídek chlapi,to je nulák...

Stan3

#4 Příspěvek od Stan3 »

Stavìl jsem už nìkolik mìnièù pro bílé LED pro svítilny. Se dvìma tran. a pro 3 LED v sérii, napájení 1.5-3V.Elektronika se vešla do prostoru pùvodní žárovky. Schéma mùžu poslat.

PabloX
Příspěvky: 926
Registrován: 16 kvě 2005, 02:00
Bydliště: Ruzomberok
Kontaktovat uživatele:

#5 Příspěvek od PabloX »

No mam nato dovod, ze na stole sa mi vala niekolko NiMH clankov s kapacitou 2300mAh a pouzivam ich iba obcas do GPS, zatial co 9V baterku pouzivam mozno raz za rok. Ked si postavim menic, vyuzijem aspon tie nabijacie baterky. Odber 30mA mi vobec nevadi, baterky si nabijem... Stan3> mohol by si mi to prosim poslat na pablox@szm.sk? Diky.

Uživatelský avatar
toom
Příspěvky: 327
Registrován: 17 zář 2004, 02:00

#6 Příspěvek od toom »

No ale bacha, aby Ti ten menic nerusil detektor :!:

PabloX
Příspěvky: 926
Registrován: 16 kvě 2005, 02:00
Bydliště: Ruzomberok
Kontaktovat uživatele:

#7 Příspěvek od PabloX »

Rusit to hadam nebude, skusal som zapojit toto http://www.pablox.cq.sk/Elektrotechnika ... %20LED.htm , po jednocestnom usmerneni a vyhladeni kondom 2200uF, po zvyseni napajania z 1,2 na 3,8V (to bol len pokus, tranzistor sa hrial a zralo to 200mA), som vystup stabilizoval na 7,5V a dal na detektor...ficalo to v pohode...

Uživatelský avatar
MetalGod
Příspěvky: 6556
Registrován: 30 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Seč

#8 Příspěvek od MetalGod »

Pak je tady otázka, jestli ten detektor bude sloužit spolehlivě už při 7.5V.
Navíc je velmi závislý na napájecím napětí.
A detektor není jako detektor. Pokud je to ten malý ruční, není zaručena jeho správná funkce jako u klacku s cívkama dole qůli cívce v měniči.
Kdo není ve dvaceti levičák, nemá srdce,
kdo je levičák ve čtyřiceti, nemá rozum.
— Winston Churchill

Odpovědět

Zpět na „Řešení problémů s různými konstrukcemi“